Sprzątają lasy, segregują odpady, sadzą drzewa i chronią przyrodę. Żołnierze nie tylko coraz chętniej włączają się w ekologiczne inicjatywy, ale i sami je inicjują. Tak jak w 2 Mazowieckim Pułku Saperów, który ogłosił konkurs plastyczny „EkoWojsko”. Jednostka otrzymała już kopie Rosomaka i dwóch czołgów wykonane z odpadów.
Skąd pomysł na taki konkurs? – Zbliża się Światowy Dzień Ziemi. Wojsko, wbrew pozorom, wcale nie jest tak daleko od ekologii, a ochrona środowiska jest tym, co wpisane jest w naszą działalność – mówi płk Adam Przygoda, dowódca 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu.
Konkurs „EkoWojsko” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. – Chodzi o to, by wykonać pracę z dowolnych, nieszkodliwych dla zdrowia odpadów, na przykład z butelek, puszek, plastikowych opakowań czy papieru. Musi być ona tematycznie związana z wojskiem – mówi Michał Dudek, kierownik klubu wojskowego 2 Pułku.
Zainteresowanie konkursem jest bardzo duże. – Otrzymaliśmy już dwa czołgi zrobione z butelek, pojemników po produktach spożywczych, słomek, węża ogrodowego i nakrętek. Jest też jeden Rosomak – wymienia kierownik klubu.
Ekoprace można nadsyłać do 14 kwietnia. Następnego dnia zostaną wyłonieni zwycięzcy.
Ekoakcje
Podobny konkurs pt. „Ekomaskotka z akcentem wojskowym” zorganizowała w ubiegłym roku 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. – Dostaliśmy sporo prac, np. czołgi wykonane z rolek po papierze – mówi Anna Wyczachowska z klubu 17 Brygady.
Takie konkursy to tylko część działalności ekologicznej żołnierzy. Coraz częściej angażują się oni w różne akcje. Wielu z nich wspiera międzynarodową kampanię „Sprzątanie świata” czy zbiera nakrętki w ramach ogólnopolskiego Programu Charytatywno-Ekologicznego „Zakrętki.info – Pomagamy nie tylko przyrodzie”. Wiele jednostek i instytucji, w tym np. Dowództwa Garnizonu Warszawa, zadbało o specjalne pojemniki. Zebrane nakrętki trafiają do skupu, następnie są sprzedawane firmie recyklingowej, która wpłaca pieniądze dla fundacji pomagającej potrzebującym.
Ekologiczne działania prowadzą np. żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Od wielu lat współpracują z Nadleśnictwem Świętoszów. Dwa lata temu podczas wspólnej akcji posadzili blisko 7 tysięcy drzew i krzewów.
Wojsko w obronie przyrody
W większości koszar są pojemniki i kontenery do segregowania odpadów. Ekorozwiązania wprowadziła Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych. Używa energooszczędnych żarówek, czujników ruchu gaszących i zapalających światła. – Zamontowaliśmy budki lęgowe dla ptaków, co pozwoliło na odtworzenie miejsc lęgowych – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy wrocławskiej uczelni.
Żołnierze dbają też o przyrodę podczas ćwiczeń na poligonach, ponieważ są to często siedliska zwierząt i ptaków. Przed każdym wyjazdem na poligon żołnierze zapoznają się więc z zasadami ochrony środowiska, poruszania się po poligonie oraz dbania o tereny zagrożone.
autor zdjęć: 2 Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu
komentarze