Rotmistrz Witold Pilecki, major Jan Piwnik, generał Elżbieta Zawacka, a może generał Władysław Anders? Kto z nich zasłużył na miano największego polskiego bohatera II wojny światowej? Do 10 kwietnia można głosować w plebiscycie miesięcznika „Mówią Wieki” i Muzeum Historii Polski.
– Naszym celem jest przyjrzenie się postawom różnych osób, które w czasie wojny zasłużyły się dla kraju – mówi historyk prof. Michał Kopczyński, redaktor naczelny miesięcznika „Mówią Wieki”. – Konkurs związany jest z przypadającą w maju 70. rocznicą zakończenia tego największego konfliktu XX wieku – mówi rzecznik muzeum Marek Stremecki.
Bohaterowie do wyboru
Plebiscyt historyczny na największego polskiego bohatera II wojny światowej to inicjatywa magazynu „Mówią Wieki” i Muzeum Historii Polski. Organizatorzy przyznają, że w ten sposób chcą popularyzować historię. – To także próba sprawdzenia, jak pamięć historyczna i obraz bohatera ewoluowały w ostatnich latach ze względu na zmiany polityczne, kulturowe czy historyczne – dodaje prof. Kopczyński.
Spośród wielu zasłużonych Polaków do miana „bohatera II wojny światowej” wybrano 30 osób – żołnierzy, naukowców, twórców, polityków i cywili ratujących Żydów. – Staraliśmy się wyłonić szeroką reprezentację narodu, w której znaleźli się ludzie różnych profesji i przekonań politycznych – tłumaczą organizatorzy.
W tym gronie są także nazwiska kontrowersyjne, jak np. gen. Zygmunt Berling, który współpracował z NKWD. Ale – jak zaznaczają organizatorzy plebiscytu – był także twórcą polskiej armii, która dała szansę powrotu do ojczyzny tysiącom rodaków.
Wśród kandydatów na bohatera II wojny najwięcej jest osób wojskowych. Część z nich to żołnierze września 1939 roku – gen. Franciszek Kleeberg, który jako ostatni złożył broń, czy płk Stanisław Dąbek, dowodzący Lądową Obroną Wybrzeża.
Zagłosuj na trzech kandydatów
Swój głos można także oddać na działaczy konspiracji, m.in. kuriera tatrzańskiego Stanisława Marusarza, dowódcę z Powstania Warszawskiego płk. Jana Mazurkiewicza „Radosława”, rtm. Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz, czy jedyną kobietę wśród cichociemnych gen. Elżbietę Zawacką.
W plebiscycie nie zabrakło też żołnierzy walczących na różnych frontach II wojny. Są wśród nich: as myśliwski mjr Stanisław Skalski, gen. Stanisław Sosabowski, twórca jednostki powietrznodesantowej, gen. Stanisław Maczek, dowódca 1 Dywizji Pancernej, oraz gen. Władysław Anders, który stanął na czele Armii Polskiej w ZSRR.
Nie zapomniano o zasłużonych cywilach np. Irenie Sendlerowej ratującej żydowskie dzieci czy Krzysztofie Baczyńskim, poecie publikującym w podziemiu.
Do 10 kwietnia można głosować na trzy osoby wybrane z listy lub zgłosić własnego kandydata. Wyniki poznamy pod koniec kwietnia. Pełna lista kandydatów i informacje: www.muzhp.pl i www.mowiawieki.pl.
autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe
komentarze