Współpraca przemysłów zbrojeniowych oraz koreańskie doświadczenia w zakresie budowy systemu przeciwrakietowego to główne tematy rozmów, jakie wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak będzie prowadził podczas rozpoczętej dziś wizyty w Korei Południowej.
– Korea ma bardzo silny przemysł obronny i jest znaczącym eksporterem uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Chciałbym zainteresować koreańskich partnerów współpracą z polskim przemysłem obronnym – powiedział Tomasz Siemoniak przed wylotem do Seulu. Szef MON przypomniał, że w grudniu 2014 roku Huta Stalowa Wola podpisała z koreańską firmą umowę na dostawę podwozi do armatohaubic Krab. – Mam nadzieję, że współpraca może być realizowana także w drugą stronę i uda się zainteresować Koreańczyków naszymi produktami – mówił minister obrony. O polskiej ofercie i zakresie współpracy ma w Seulu rozmawiać Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, który jest członkiem polskiej delegacji.
Jednym z tematów rozmów ministrów obrony obu krajów będzie także kwestia obrony przeciwrakietowej. – Korea Południowa jest w stanie ciągłego zagrożenia rakietowego ze strony swojego północnego sąsiada. Dlatego doświadczenia Seulu w zakresie budowy i eksploatacji systemu obronnego są unikatowe na skalę światową – podkreślił Tomasz Siemoniak. Polska jest w trakcie wyboru dostawcy tego rodzaju broni, trwa proces zakupu systemu średniego zasięgu o kryptonimie „Wisła”. – Obrona przeciwrakietowa to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie i nie ogranicza się wyłącznie do technologii. Ważne są także stosowane procedury. Dlatego szukamy partnerów, którzy są pod tym względem najlepsi na świecie – mówił wicepremier. Szef MON zapowiedział, że zaproponuje stronie koreańskiej powołanie wspólnego zespołu eksperckiego, który będzie platformą wymiany doświadczeń w tym zakresie.
– To moja czwarta wizyta w Azji, po Japonii, Chinach i Wietnamie. Chciałbym, by dynamicznie rozwijająca się współpraca gospodarcza z państwami tego regionu przełożyła się na równie intensywne kontakty w obszarze obronności – dodał wicepremier Siemoniak.
Wizyta polskiej delegacji to kontynuacja kontaktów resortów obrony obu krajów. W 2013 roku wiceminister Czesław Mroczek podpisał w Korei umowę o dwustronnej współpracy w dziedzinie obronności. W dokumencie zapisano m.in.: udział jednostek wojskowych w międzynarodowych operacjach i ćwiczeniach, wymianę doświadczeń w sferze planowania obronnego, wsparcie logistyczne na potrzeby sił zbrojnych oraz współdziałanie w obszarze modernizacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON
komentarze