50 żołnierzy Eurokorpusu przygotowuje się właśnie do udziału w misji EUTM w Mali. Będą czuwali nad szkoleniem malijskich wojskowych. Prowadzący je instruktorzy podpowiedzą , w jaki sposób walczyć, organizować zaopatrzenie, przypomną o respektowaniu praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego.
– W drugiej połowie 2015 roku do Afryki wyjedzie 50 naszych instruktorów. Będą stanowić trzon dowództwa Europejskiej Misji Szkoleniowej (European Union Training Mission – EUTM) – mówi mjr Jakub Block, który służy w Eurokorpusie. Żołnierze po raz pierwszy wezmą udział w misji realizowanej pod egidą Unii Europejskiej.
Żołnierze Eurokorpusu przez sześć miesięcy będą stacjonowali w stolicy Mali – Bamako. Pokierują misją, która pomoże w odbudowie sił zbrojnych tego kraju. Będą wspierać instruktorów zajmujących się doradzaniem i szkoleniem kadr. – Obejmie ono różnorodne dziedziny: od szkolenia oddziałów bojowych wraz z instruktażem dotyczącym międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka, poprzez doradzanie kadrze dowódczej, aż po wspieranie zabezpieczenia logistycznego i kierowanie tamtejszym personelem – wylicza mjr Block. Misja to swego rodzaju test, który ma potwierdzić gotowość Eurokorpusu do udziału w operacjach wojskowych UE.
Historia wojny domowej w Mali sięga początków 2012 roku. Wówczas przez ten położony w środkowej Afryce kraj przetoczyła się rebelia Tuaregów, którzy w krótkim czasie zdobyli sporą połać terytorium i ogłosili powstanie niepodległego Azawadu. Wkrótce jednak przeciwko nim wystąpili radykalni muzułmanie, którzy wcześniej pozostawali z nimi w sojuszu. Kres rozlewającej się po kraju wojnie domowej postanowiły położyć Francja oraz kraje członkowskie Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS). Ich wojska weszły do Mali.
W styczniu 2013 roku ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej uzgodnili powołanie wojskowej misji szkoleniowej. Instruktorów wysłało do Mali 16 państw. Wśród nich znalazła się Polska, która skierowała tam 20 wojskowych. Nasi żołnierze działali w Mali do ubiegłego roku.
Misją EUTM dowodziły kolejno Francja, połączone siły francusko-niemieckie i Hiszpania, teraz zajmą się tym Niemcy. I właśnie ich wesprze Eurokorpus. Jak przyznaje mjr Block, w gronie 50 instruktorów, którzy pojadą do Mali, nie będzie Polaków. Ale ich rola w strukturach organizacji stale rośnie. – Obecnie w kwaterze głównej w Strasburgu służy nas 80, jednak docelowo ma być 120 – podkreśla mjr Block. W przyszłym roku Polska stanie się pełnoprawnym członkiem Eurokorpusu. Dołączy do tak zwanych państw ramowych, czyli Niemiec, Francji, Hiszpanii i Luksemburga. – Polacy obejmują stanowiska w każdej z branż dowództwa Eurokorpusu, brygady wsparcia dowodzenia oraz batalionu wsparcia dowództwa – mówi mjr Block.
Eurokorpus to jednostka szybkiego reagowania powołana do udziału między innymi w operacjach kryzysowych czy humanitarnych. Została utworzona w 1992 roku na mocy porozumienia Francji i Niemiec. Żołnierze Eurokorpusu brali udział w misjach SFOR w Bośni i Hercegowinie, KFOR w Kosowie oraz ISAF w Afganistanie.
autor zdjęć: Arch. PKW Mali
komentarze