Jego misja była zejściem do piekła getta i obozu w Izbicy – to z tego piekła płynęło świadectwo Zagłady – tak o legendarnym kurierze Polskiego Państwa Podziemnego mówił dziś Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej. W setną rocznicę urodzin Jana Karskiego na gmachu MON odsłonięta została tablica poświęcona jego pamięci.
Rok 2014 został uznany przez Sejm Rokiem Jana Karskiego. – W tym kontekście dzisiejsza uroczystość nabiera dodatkowego znaczenia – powiedział wiceminister obrony Robert Kupiecki podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci legendarnego kuriera. Umieszczono ją na gmachu Ministerstwa Obrony Narodowej przy Al. Niepodległości 218 w Warszawie.
Poza wiceministrem Kupieckim w uroczystości wzięli udział również przedstawiciele wojska, korpusu dyplomatycznego, władz stolicy oraz fundacji i organizacji społecznych.
– Jan Karski należał do pierwszego wolnego pokolenia, pokolenia Polaków urodzonych w wolnym kraju, by służyć wolnej Polsce – mówił wiceszef MON. Podkreślił rolę, jaką Jan Karski odegrał w uświadomieniu społeczności międzynarodowej skali i okrucieństwa Holocaustu. – Jego misja nie ograniczała się tylko do bycia przekaźnikiem. Jego misja była również zejściem do piekła – do piekła getta i obozu w Izbicy. To z tego piekła płynęło świadectwo Zagłady – mówił wiceminister Kupiecki.
Jan Karski (ur. 24 kwietnia 1914 w Łodzi) profesor, prawnik, dyplomata, historyk i wykładowca akademicki. Kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego – naoczny świadek Holocaustu. Autor tzw. raportu Karskiego – zbioru dokumentów dotyczących eksterminacji Żydów w okupowanej Polsce, a także działalności ruchu oporu.
Informacje zebrane i opracowane przez Jana Karskiego na polecenie rządu RP na uchodźstwie, a także raporty od przywódców stronnictw politycznych działających na terenach okupowanych przekazano rządom Anglii i USA. Stały się one podstawą do rozesłania przez ministra spraw zagranicznych Polski na uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego noty pt. „The Mass Extermination of Jews in German Occupied Poland”. Początkowo informacje przekazywane przez Karskiego były bagatelizowane lub wręcz nie dawano im wiary – dopiero później, gdy pojawiły się informacje potwierdzające jego doniesienia, świadomość dotycząca Holocaustu zaczęła się zmieniać.
Za swoje dokonania Jan Karski w 1982 roku otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jednym z najważniejszych dowodów pamięci było również pośmiertne uhonorowanie emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego Medalem Wolności – jednym z najwyższych odznaczeń amerykańskich. Dokonał tego prezydent USA Barack Obama. Legendarny kurier został też uhonorowany Orderem Orła Białego i dwukrotnie Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari. Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie.
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON
komentarze