moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojska lądowe świętują

Wojsko jest naszym podstawowym filarem bezpieczeństwa, a jego największą częścią są siły lądowe, na których spoczywa główny obowiązek ochrony granic państwa – mówił minister obrony Tomasz Siemoniak podczas Święta Wojsk Lądowych. Uroczystość, przypadającą w rocznicę wiktorii wiedeńskiej, obchodzono w warszawskim Dowództwie Generalnym.


W czasie apelu z okazji Święta Wojsk Lądowych minister Tomasz Siemoniak podkreślał, że po raz pierwszy od wielu lat mamy blisko naszych granic wojnę. – To w sposób szczególny zobowiązuje nasze siły lądowe do intensywnego szkolenia – dodawał szef MON.

Jednocześnie minister zaznaczył, że żołnierze wojsk lądowych dobrze wywiązują się ze swojego zadania. – Ostatnie miesiące to okres bardzo  intensywnego szkolenia, a ich ważnym akcentem są zbliżające się ćwiczenia „Anakonda” – mówił Tomasz Siemoniak, dziękując żołnierzom za ich służbę.

Życzenia od prezydenta

W czasie uroczystości w siedzibie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gratulacje od prezydenta Bronisława Komorowskiego przekazał żołnierzom szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Gen. Stanisław Koziej dziękował za gotowość do obrony kraju oraz udział w zagranicznych misjach.

Do współczesnych zagrożeń, m.in. sytuacji w Iraku i Syrii, minister obrony nawiązał także w rozmowie z dziennikarzami. – Konflikt w tych krajach jest w centrum zainteresowania NATO, jednak nie przewidujemy udziału naszych żołnierzy w walkach w Iraku – podkreślał szef MON. Dodał, że Polska rozważa natomiast wsparcie humanitarne dla tych krajów. – W pomoc mogłyby się zaangażować siły zbrojne, na przykład przewożąc dary wojskowymi samolotami – zapowiadał minister Siemoniak.

Szef MON mówił też o ustaleniach ze szczytu NATO w Newport. – Szczyt potwierdził nasz postulat dotyczący stałej obecności w Polsce żołnierzy NATO, którzy będą się tu szkolić – powiedział, dodając, że resort zabiega, aby szpicą (siłami natychmiastowego reagowania NATO) dowodził szczeciński Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni.

Podczas uroczystości minister obrony przypomniał też, że miniony rok to czas dużych zmian w dowodzeniu armią. – Po raz pierwszy obchodzimy święto wojsk lądowych w nowych strukturach – mówił Siemoniak. Z kolei dowódca generalny gen. broni pil. Lech Majewski dodał, że dzięki tej reformie żołnierze w zielonych mundurach służący w Dowództwie Generalnym mają realny wpływ na jego rozwój.

Generał mówił też o zmianach, jakie zachodzą w wojskach lądowych, m.in. o zakupie czołgów Leopard, unowocześnianiu indywidualnego wyposażenia żołnierzy i projektach zbrojeniowych dla artylerii.


Medale nie tylko za misje

Podczas uroczystości żołnierze i pracownicy wojsk lądowych odebrali medale i wyróżnienia przyznane przez prezydenta, szefa MON i dowódcę generalnego. Gwiazdą Afganistanu prezydent odznaczył gen. dyw. Jarosława Mikę, dowódcę 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, który w 2011 roku był zastępcą dowódcy Regionu Wschodniego w Afganistanie. Nadany przez zwierzchnika sił zbrojnych Srebrny Medal za Długoletnią Służbę odebrał natomiast płk Stanisław Kaczyński dowodzący 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej.

Wojska lądowe to podstawowy i najliczniejszy rodzaj sił zbrojnych. Służy w nich ok. 50 tys. żołnierzy, czyli ponad połowa zawodowej armii. Ich zadaniem jest obrona terytorium kraju, a także udział w operacjach sojuszniczych NATO, misjach pokojowych i humanitarnych oraz akcjach likwidacji klęsk żywiołowych. Siły lądowe dzielą się na wojska pancerne i zmechanizowane, aeromobilne, rakietowe i artylerię, łączności i informatyki, obrony przeciwlotniczej, chemiczne, inżynieryjne oraz wojska rozpoznania i walki elektronicznej. W ich strukturze znajdują się też pododdziały działań psychologicznych oraz logistyczne. Po wejściu w życie reformy dowodzenia i likwidacji Dowództwa Wojsk Lądowych jednostki tych sił podlegają Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych oraz istniejącemu w jego strukturach Inspektoratowi Wojsk Lądowych.

Na czele Inspektoratu stoi gen. dyw. Janusz Bronowicz. Bezpośrednio DGRSZ podlegają: 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu, 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana i 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana w Elblągu, samodzielne brygady, m.in. 6 Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, pułki rozpoznawcze, chemiczne, saperskie i inżynieryjne, a także centra szkolenia.


Leopardy i Dany

W uzbrojeniu wojsk lądowych jest obecnie ok. 900 czołgów, w tym 247 niemieckich Leopardów 2A, ponad 230 PT-91 Twardy i ok. 500 radzieckich T-72. Żołnierze dysponują też blisko 700 transporterami Rosomak i ponad 1000 bojowych wozów piechoty BWP-1. Natomiast sprzęt artyleryjski to m.in. 75 wyrzutni rakiet WR-40 Langusta, ponad 100 armatohaubic Dana, przeszło 340 haubic samobieżnych 2S1 Goździk oraz 8 samobieżnych armatohaubic Krab.

Święto Wojsk Lądowych obchodzone jest od 1996 roku na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. 12 września 1683 roku polski król na czele niespełna 30 tysięcy żołnierzy wojsk polsko-niemiecko-austriackich pokonał armię turecką wezyra Kara Mustafy, która oblegała miasto. Wiedeńska wiktoria należy do jednego z najważniejszych triumfów polskiego wojska.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Śmierć w sercu Azji
Marsz gąsienicowych kolumn
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krok w stronę pokoju
Święto DGRSZ
Podróż w ciemność
Zełenski traci Order Orła Białego?
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Orka tuż, tuż
Apetyt Smoka rośnie
Szermierze i pięściarki na podium
Stała baza wojsk USA w Polsce
Podchorążowie w dżungli
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
„Strzała weterana” spaja środowisko
Polski wkład w operację „Overlord”
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Zbrodnicza farsa
Minister obrony RFN w Polsce
Ratunek na polu walki
Sojusz Madrytu i Warszawy
Polska szykuje się do produkcji Panter
Niebo bez dominacji
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Koło zamachowe gospodarki
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Bez zmian w emeryturach
Mundur, medale i duma
Umowa na pociski do Patriotów
Sonda dla Jastrzębia
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Ważne decyzje w Brukseli
Królestwo pojazdów
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Musztra i marsz ubezpieczony
Pancerny Poznań
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Równanie z „Iksem”
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Sportowe jubileusze
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Premier powołał nową wiceminister obrony
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
At the Controls of F-35A Husarz
Akcja na jeziorze
Powietrzne cysterny dla Polski
Kraków zaprosił weteranów
Wsparcie ma znaczenie
AMW oferuje mieszkania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO