Podoficerowie, którzy chcą w przyszłym roku dostać się na półroczny kurs oficerski, mają tylko dwa tygodnie na składanie wniosków do MON. O miejsca na kursie starać się mogą także absolwenci niektórych uczelni cywilnych oraz – po raz pierwszy – szeregowi. Dwie wojskowe uczelnie przygotowały dla wszystkich kandydatów 172 miejsca.
Limit miejsc na kursach oficerskich określa minister obrony. W 2015 roku szef MON wyznaczył 172 miejsca, czyli o 12 więcej niż w roku obecnym. Przyszłych podporuczników kształcić będą: Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie i Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
Na kursy zgłaszać się mogą głównie podoficerowie i absolwenci niektórych uczelni wyższych, np. medycznych. W przyszłym roku po raz pierwszy będą mogli także szeregowi zawodowi. We wrocławskiej uczelni szkolenie oficerskie przejdzie 15 z nich. – To wyjście naprzeciw oczekiwaniom szeregowych zawodowych, którzy w trakcie służby cały czas podnoszą swoje kwalifikacje. Mamy nadzieję, że w przyszłości miejsc będzie jeszcze więcej – mówi st. szer. Tobiasz Morański, przewodniczący Kolegium Mężów Zaufania Korpusu Szeregowych Zawodowych.
Dla wszystkich kandydatów podstawowym warunkiem ubiegania się o miejsce w studium oficerskim jest tytuł magistra (lub równorzędny) oraz wykształcenie zgodne z wybranym kierunkiem szkolenia. Na przykład osoba zainteresowana służbą w grupie inżynierii wojskowej powinna mieć wykształcenie związane z budownictwem czy mechaniką i budową maszyn. Kandydaci będą zdawać testy z języka angielskiego oraz egzaminy sprawnościowe. Każdego z nich czeka także rozmowa kwalifikacyjna. W przypadku żołnierzy liczy się też doświadczenie w służbie oraz opinia przełożonych. W dniu składania wniosku nie trzeba mieć ukończonych studiów. Dyplom (lub zaświadczenie z uczelni) kandydat będzie mógł dostarczyć w dniu rozpoczęcia rekrutacji na uczelni wojskowej.
Najwięcej, bo 118 miejsc, przygotowano dla podoficerów. – W naszej uczelni szkolić się będzie w sumie 139 kandydatów na oficerów, z czego ponad 85 to będą podoficerowie – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik wrocławskiej szkoły.
Długość kursu zależy od tego, czy kandydaci są żołnierzami, czy cywilami, ale także od wybranej specjalności. Podoficerowie we Wrocławiu będą uczestniczyć w półrocznym szkoleniu m.in. w grupach pancerno-zmechanizowanej, eksploatacji systemów łączności czy saperskiej. Ci, którzy chcą dostać się na ten kurs, muszą do końca września złożyć wniosek do dyrektora Departamentu Kadr MON.
Nieco więcej czasu, bo do 20 stycznia 2015 roku, mają cywile i podoficerowie zainteresowani kursem trzymiesięcznym. Przygotowano dla nich 12 miejsc: w grupie teologicznej oraz w korpusie medycznym.
Kurs trwający osiem i pół miesiąca przygotowano tylko dla cywilów. We Wrocławiu czeka na nich 11 miejsc na specjalnościach: obsługa prawna, ekonomiczno-finansowa oraz orkiestr i zespołów estradowych. Preferowani są absolwenci kierunków ekonomicznych i prawnych oraz absolwenci akademii muzycznych. Cywile, którzy chcą zostać oficerami w specjalnościach: eksploatacja systemów łączności, projektowo-programowa informatyki oraz geograficzna, muszą uczyć się rok. – Roczne szkolenie przejdą też u nas szeregowi zawodowi. Wszystkie miejsca zarezerwowano w grupie pancerno-zmechanizowanej – mówi mjr Szczepański.
Na kursy oficerskie w Szkole Orląt startować mogą wyłącznie podoficerowie. W przyszłym roku przewidziano dla nich 33 miejsca na specjalizacji inżynieryjno-lotniczej i dotyczącej przeciwlotniczych zestawów rakietowych.
Ci, którzy ukończą naukę w studium oficerskim, otrzymają stopień podporucznika.
Terminy składania dokumentów
– na 6-miesięczne szkolenie – do 30 września 2014 r.
– na 8,5-miesięczne szkolenie – do 30 września 2014 r.
– na 3-miesięczne szkolenie – do 20 stycznia 2015 r.
– na 12-miesięczne szkolenie – do 15 maja 2015 r.
Lista miejsc na kursy oficerskie na poszczególnych specjalnościach.
autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański
komentarze