Stu konnych jeźdźców ze Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego przemaszeruje w sobotę ulicami Warszawy. W stolicy pojawią się też „przedwojenni” ułani i szwoleżerowie. Drugi dzień Święta Kawalerii Polskiej zapowiada się równie ciekawie – będzie też można zobaczyć ewolucje woltyżerskie kaskaderów, pokaz władania białą bronią czy ujeżdżania.
– Chcemy, aby Święto Kawalerii Polskiej było okazją do popularyzowania tradycji polskiej konnicy i jeździectwa – mówi gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa. Święto upamiętnia polskie zwycięstwo nad bolszewicką konnicą w 1920 roku.
Uroczystości rozpoczną się w sobotę od przemarszu ulicami Warszawy około 100 jeźdźców i koni ze Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Przez miasto przejdzie także kilkanaście pododdziałów odtwarzających przedwojenne pułki ułanów, strzelców konnych i szwoleżerów. – Kolumna wyruszy o 14.30 z kompleksu wojskowego przy ul. Kozielskiej, aby o 16.00 wziąć udział w apelu pamięci i defiladzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik Dowództwa Garnizonu Warszawa, które razem z resortem obrony organizuje uroczystości.
Natomiast w niedzielę organizatorzy zapraszają warszawiaków na hipodrom przy ul. Kozielskiej. Ułani zaprezentują tam elementy musztry paradnej, pokaz władania białą bronią oraz ujeżdżania. Będzie też można zobaczyć ewolucje woltyżerskie kaskaderów z grupy odtwarzającej 15 Pułk Ułanów Poznańskich.
– W czasie uroczystości nagrody odbiorą zwycięzcy kawaleryjskich „Mistrzostw Polski Militari” – Memoriału Armii Krajowej – dodaje ppłk Klejszmit. Dwudniowe zawody rozpoczną się już dziś i zostaną rozegrane w Starej Miłosnej pod Warszawą według regulaminu z okresu międzywojennego. W niedzielę najlepsi zawodnicy mistrzostw zmierzą się w konkursie o puchar i szablę Ministra Obrony Narodowej. Rywalizacja obejmuje m.in. władanie szablą i lancą.
Na hipodromie cały dzień będzie też trwał festyn rodzinny. Organizatorzy przygotowali wiele konkursów, m.in. wiedzy o polskiej jeździe. Zaprezentuje się też grupa rekonstruktorów w mundurach Legionów Polskich z czasów I wojny.
„Polska Zbrojna” jest patronem medialnym Święta Kawalerii.
Dokładniejsze informacje o programie na stronie: www.dgw.wp.mil.pl. Aby łatwiej było dotrzeć na ul. Kozielską, ZTM uruchomi w niedzielę bezpłatną linię 920. Autobusy będą kursowały od godz. 10 do 17 z pl. Bankowego. Dokładna trasa na stronie www.ztm.waw.pl.
Święto Kawalerii Polskiej obchodzone jest od 2009 roku na pamiątkę bitwy pod Komarowem rozegranej 31 sierpnia 1920 roku. Była ona największą bitwą kawalerzystów w XX wieku. Półtora tysiąca ułanów 1 Dywizji Kawalerii pod dowództwem płk. Juliusza Rómmla pokonało czterokrotnie silniejszą bolszewicką 1 Armię Konną gen. Siemiona Budionnego. Święto, choć przypada 31 sierpnia, obchodzone jest w pierwszy weekend września, aby nie zbiegało się z uroczystościami rozpoczęcia II wojny światowej.
Pierwsze brygady kawalerii w polskim wojsku uformowano po zakończeniu I wojny światowej. W 1936 roku kawaleria liczyła 11 brygad, w których służyło ponad 33 tys. żołnierzy. Ostatnie jednostki konne rozwiązano w 1947 roku. Dziś tradycje kawaleryjskie w polskiej armii kontynuuje reprezentacyjny Szwadron Kawalerii WP powołany w 2000 roku. Oddział wchodzi w skład Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Jego żołnierze występują w umundurowaniu z 1936 roku, a ich podstawowym zadaniem jest udział w uroczystościach w składzie wojskowej asysty honorowej.
autor zdjęć: Seweryn Sołtys
komentarze