Miesięcznik „Polska Zbrojna” zapytał polityków, żołnierzy, artystów i dziennikarzy o to jak pokazywać historię Powstania Warszawskiego, by dla młodego pokolenia była to żywa opowieść. W cyklu „Polska Zbrojna walczy o pamięć” odpowiada Dariusz Malejonek, kompozytor, wokalista, gitarzysta.
Na płycie „Morowe panny”, wydanej przy współudziale Muzeum Powstania Warszawskiego, bohaterkami uczyniliśmy kobiety, które brały udział w powstaniu. Przed 70 laty były one rówieśniczkami tych młodych ludzi, którym dziś opowiadamy o tamtym wydarzeniu. Chcieliśmy, aby nasza opowieść była autentyczna.
Młode wokalistki same napisały teksty piosenek, na podstawie rozmów z uczestniczkami powstania, a także wykorzystując ich wspomnienia i listy.
Muzyka, w którą te teksty ubraliśmy, jest współczesna, taka, jaką dziś gramy – rockowa, hip-hopowa, z elementami jazzu. Ta mieszanka sprawiła, że opowiedziane w piosenkach historie, stały się bardzo prawdziwe.
Młodzi ludzie zareagowali na nie niezwykle emocjonalnie, na koncertach było wiele wzruszenia i łez. Nasze historie nie były suchymi faktami, jakie uczniom podaje się na lekcjach historii – one nie wywołują ani głębszej reakcji, ani emocji, są kolejnym materiałem do wkucia.
komentarze