Odporna na upadki i ekstremalne temperatury, z kamerą transmitującą obraz na żywo. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS pokazuje na wyświetlaczu położenie żołnierzy pododdziału. Tak prezentuje się osobista radiostacja PERAD stworzona przez grupę naukowców z polskiej firmy WB Electronics. Ma być częścią wyposażenia systemu Tytan.
Światowa premiera urządzenia miała miejsce w czerwcu na paryskiej wystawie Eurosatory. Osobista radiostacja PERAD (akronim od słów PErsonal RADio), nad którą przez nieco ponad trzy lata pracował 10-osobowy zespół z firmy WB Electronics, powstała niejako w efekcie prac nad programem Tytan. Firma z Ożarowa Mazowieckiego, jako jeden z 13 podmiotów wchodzących w skład konsorcjum, odpowiada za część elektroniczną w zakresie środków łączności i zobrazowania.
Jest to „ewolucja” wielofunkcyjnego urządzenia PSI Ψ, integrującego cechy komunikatora, radiostacji, telefonu komórkowego, nawigacji GPS oraz urządzenia obrazującego (monitora), które rozdzielono na dwa niezależne elementy: uniwersalną radiostację oraz urządzenie do zobrazowania danych.
W efekcie powstała niewielka, charakteryzująca się nowoczesnymi rozwiązaniami radiostacja uniwersalna, stanowiąca wyposażenie każdego żołnierza w pododdziale, pracująca w paśmie UHF i L, umożliwiająca komunikowanie się w sieci łączącej do 100 sztuk jednorazowo. Bazowy zasięg PERAD w terenie niezabudowanym wynosi około 4 km (w zabudowanym – około 700 m), ale za pomocą pięciu radiostacji można stworzyć sieć przekaźnikową, zwiększając zasięg do kilkunastu kilometrów. Radiostacja ma zaimplementowany protokół SIP, dzięki czemu każdemu abonentowi sieci można nadać numer i „wdzwaniać” się do sieci radiowej z sieci IP. Ponadto przez łącze IP można połączyć się z inną radiostacją lub transmitować dane z prędkością 1 Mb/sek. PERAD współpracuje także z cyfrowym systemem łączności wewnętrznej FONET.
Średnia moc wyjściowa PERAD wynosi 1W, a chwilowa może osiągać nawet 10W, co w połączeniu z zastosowaniem modulacji COFDM (praktycznie niestosowanej w urządzeniach doręcznych) i szerokości pasma 1,2 MHz zapewnia odpowiedni zasięg w terenie otwartym i zwiększa możliwości radia w terenie zabudowanym. Zasięg sygnału można zwiększać również przez wykorzystanie UAV – w ten sposób można uzyskać łączność nawet do 10 km.
PERAD ma wbudowany moduł GPS wraz z anteną, dzięki czemu jest możliwe zobrazowanie położenia poszczególnych użytkowników na mapie zwizualizowanej np. na wyświetlaczu dowódcy pododdziału.
Zasilanie radiostacji realizowane jest z pakietu akumulatorów o pojemności 6 Ah (dla napięcia 10V), dołączanego przewodowo i mocowanego z boku obudowy. Zapewnia on nieprzerwaną pracę radiostacji przez ponad 50 godzin. Dodatkowym źródłem zasilania jest akumulator wewnętrzny pozwalający na 1,5 do 7 godzin ciągłej pracy w zależności od trybu.
Interfejs użytkownika jest bardzo prosty i składa się z wyłącznika, pokrętła wyboru i suwaka menu. Menu radiostacji może być przedstawiane dźwiękowo (podstawowy sposób) lub na wyświetlaczu dołączonego urządzenia. Radiostacja ma wbudowany system autokontroli z głosową informacją dla użytkownika.
PERAD współpracuje z większością systemów nagłownych zarówno słuchawek, jak i aktywnych ochronników słuchu (przewodowych i bezprzewodowych), a producent jest w stanie wykonać odpowiednie przejściówki praktycznie dla dowolnego zestawu.
Do radiostacji można podłączyć także kamerę – preferowane są urządzenia o niższej rozdzielczości (320x240) i rejestrujące obraz z prędkością 25 fps. Taki zestaw umożliwia transmisję sygnału wideo na żywo (opóźnienie wynosi około 0,5 s) z jakością pozwalającą na wyświetlaczu systemu FONET rozpoznać rysy twarzy czy też odczytać tekst np. z tabliczek informacyjnych.
Obudowa radiostacji wykonana jest z magnezu, a całość ma wymiary 180 mm h x 79 mm w x 35 mm. Masa 1,05 kg. PERAD projektowany jest jako środek łączności w systemie Tytan, który będzie miał własne źródło zasilania dostarczające energię do wszystkich komponentów systemu. Tym samym radiostacja wpięta do Tytana będzie mniejsza i lżejsza o pakiet baterii, nie tracąc nic ze swoich możliwości. Radiostacja jest odporna na upadki i zanurzenie w wodzie o głębokości do 2 m, a także jest zdolna do pracy zarówno w niskich (-33°C), jak i wysokich (+55°C) temperaturach.
autor zdjęć: Frag Out
komentarze