Prawie pół tysiąca żołnierzy z Polski zjedzie za kilka dni do Warszawy. Przywiozą m.in. Rosomaki, armatohaubice Dany, a nawet Leopardy. Choć to nie manewry na poligonie, to żołnierzy czeka 10 dni ciężkich ćwiczeń. Armia szykuje się na Święto Wojska Polskiego. – Dla naszej brygady to duże wyzwanie. W tym roku w uroczystościach weźmie udział wyjątkowo dużo wojska – tłumaczy kpt. Zbigniew Gierczak z jednostki w Wesołej, która przyjmie gości.
Zgrupowanie w warszawskiej 1 Brygadzie Pancernej rozpocznie się 5 sierpnia. Do Wesołej przyjadą żołnierze m.in. z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 11 Pułku Artylerii, 8 Pułku Przeciwlotniczego i 9 Pułku Rozpoznawczego. W sumie u pancerniaków gościć będzie ponad 400 żołnierzy z całej Polski. Ze swoich jednostek przywiozą sprzęt, na którym codziennie się szkolą. Ćwiczyć będą przez 10 dni. Wszystko po to, aby na 15 sierpnia defilada sprzętu na ulicach Warszawy wypadła jak najlepiej. W tym roku w wojskowych uroczystościach weźmie udział więcej niż ostatnio żołnierzy i sprzętu.
– W pokazie dynamicznym zostanie zaprezentowanych około 100 sztuk sprzętu kołowego, na przykład Rosomaki, Dany, Langusty. Będzie też blisko 30 sztuk sprzętu gąsienicowego, jak Leopardy czy armatohaubice Krab. Z kolei na wystawie statycznej pokażemy około 13 pojazdów gąsiennicowych i 22 kołowe – wylicza ppłk Waldemar Pawelec, dowódca batalionu logistycznego 1 Brygady – W sumie będzie to ponad 150 sztuk różnego rodzaju sprzętu, a dodatkowo drobniejsze uzbrojenie jak broń strzelecka czy moździerze.
Pancerniacy z Wesołej już teraz przygotowują się do zgrupowania. – Szykujemy zakwaterowanie dla blisko 450 osób, rozstawiamy namioty, opracowujemy trasy treningów, plany przemieszczenia, rozmieszczenia i ustawienia sprzętu. By uniknąć zniszczenia terenu, zwłaszcza przez pojazdy gąsiennicowe, zabezpieczamy teren specjalnymi gumami – mówi kapitan Zbigniew Gierczak, oficer prasowy 1 Brygady.
Co dokładnie będą ćwiczyć żołnierze? – Podczas przejazdów sprzętu będziemy zwracać uwagę na prędkość poruszania się w kolumnach, na odległości między grupami sprzętu, na właściwe skierowanie luf i wiele innych elementów. To niezbędne, tym bardziej, że choć mamy doświadczenie organizacyjne, to przyjadą do nas nowe załogi, a więc żołnierze, którzy dotąd nie brali udziału w takich imprezach – wyjaśnia dowódca batalionu. Wojsko czeka też nocna próba generalna w Warszawie. Po kilku przejazdach po ulicach stolicy, żołnierze przed świtem będą musieli zdążyć wrócić do koszar.
Największym wyzwaniem będzie, zdaniem logistyków, bezpieczne przemieszczenie sprzętu do centrum Warszawy oraz jego powrót. – Proszę sobie wyobrazić, że w jednym czasie z jednostki na zestawach niskopodwoziowych wyrusza 30 sztuk sprzętu gąsiennicowego. Podczas gdy ogon kolumny jest jeszcze w jednostce, czoło jest już daleko przed nim. Z doświadczenia wiem, że trudne i czasochłonne będzie też rozładowanie pojazdów biorących udział w pokazie. Ulica Szwoleżerów przy Parku Agrykoli jest dość wąska, co dodatkowo nie ułatwi nam zadania – przyznaje płk Pawelec.
Dowódca 1 Brygady Pancernej płk Stanisław Czosnek przyznaje, że dla niewielkiej Brygady tak duże przedsięwzięcie jest ogromnym wyzwaniem. – Mamy sezon urlopowy, wielu żołnierzy nie ma. Dodatkowo wykonujemy swoje bieżące obowiązki, więc na brak pracy nie narzekamy. Dowodzę jednak doświadczonymi żołnierzami i jestem przekonany, że jak zawsze poradzimy sobie doskonale – dodaje dowódca Brygady.
Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbędą się na placu przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Będą połączone z przemarszem pododdziałów reprezentacyjnych i kompanii honorowych, dynamicznym pokazem sprzętu wojskowego oraz przelotem samolotów i śmigłowców. Po południu w Parku Agrykoli odbędzie się żołnierski festyn. W planie imprezy m.in. koncerty Orkiestry Koncertowej oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP, pokazy historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego, wystawy okolicznościowe oraz miasteczko militarne dla dzieci i młodzieży.
Dzień wcześniej, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie – przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku – odbędzie się Apel Pamięci.
Wojskowy sprzęt, jaki będzie można m.in. zobaczyć w Warszawie 15 sierpnia:
czołgi Leopard 2A5; kołowe transportery Rosomak; armatohaubice 155 mm Krab; armatohaubice 152 mm Dana; wyrzutnie WR-40 Langusta; radar rozpoznania artyleryjskiego Liwiec; Honkery Skorpion; HMMWV; zestaw przeciwlotniczy Hibneryt; PRWB Osa; transporter minowania narzutowego Kroton; śmigłowce Mi-24;W-3 Sokół; myśliwce F-16; samolot odrzutowy MIG-29; samolot transportowy C-130 Hercules; samolot transportowy C-295M Casa; pojazd saperski Topola; zestaw nurkowy UWS-50; pojazd podwodny ROV Sea Falcon; bezzałogowiec Orbiter; radiostacje przenośne; moździerze, granatniki, karabiny i karabinki, wyposażenie strzelca wyborowego i wiele innego wojskowego sprzętu.
autor zdjęć: arch. MON, 1 Brygada Pancerna
komentarze