Dziesięć tysięcy osób na ulicach w centrum Warszawy, dwa dystanse, 5 i 10 km – w sobotę 26 lipca ruszy Bieg Powstania Warszawskiego. Organizatorzy imprezy podkreślają, że w zawodach nie liczy się zwycięstwo, lecz upamiętnienie tego, co wydarzyło się w stolicy 70 lat temu.
Biegacze wystartują o godzinie 20.40. Do pokonania będą mieć 5 albo 10 km. Pobiegną ulicami Warszawy: Międzyparkową, Bonifraterską i Konwiktorską oraz Wybrzeżem Gdańskim. – Bieg będzie nieoficjalnie otwierał obchody rocznicy powstania – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta miasta stołecznego Warszawy. – To ważna chwila dla wszystkich, którzy noszą w sercu wydarzenia z sierpnia 1944 roku.
Bieg Powstania Warszawskiego jest częścią Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”, czyli cyklu biegów, których uczestnicy upamiętniają odzyskanie niepodległości oraz uchwalenie Konstytucji 3 maja.
W biegu weźmie udział również drużyna „Polski Zbrojnej”. Pobiegnie w niej m.in. Naval, były operator GROM-u, felietonista portalu polska-zbrojna.pl. – Biegam, bo lubię, a przez udział w tym wydarzeniu chcę oddać hołd powstańcom – podkreśla.
Pula zapisów na bieg powstania została już wyczerpana, ale organizatorzy zachęcają warszawiaków do uczestniczenia w „łańcuchu pamięci”. – 26 lipca od godziny 20.00 na dziedzińcu ośrodka przy ulicy Konwiktorskiej będą rozdawane znicze dla osób, które będą chciały razem z biegaczami uczcić pamięć powstańców – mówi Renata Popek, dyrektor Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”. – Liczymy, że na trasie biegu pojawią się osoby ze zniczami. Dzięki nim uda się utworzyć płonący szpaler dla wbiegających na metę zawodników.
Nocna pora startu daje niepowtarzalną możliwość tworzenia atrakcji wizualnych dla uczestników biegu. Na gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zostanie wyświetlona wizualizacja 3D. Co będzie przedstawiała? To na razie tajemnica.
Od 9 lipca trwają treningi, które przygotowują uczestników do biegu. Ostatni z nich odbędzie się 23 lipca o godzinie 19.00. Początek trasy treningu znajduje się przed kościołem św. Jana Bożego przy ulicy Bonifraterskiej. Kolejne ważne punkty to: gmach PWPW przy ulicy Sanguszki, Dom Schichta przy ulicy Nowy Zjazd 1, skarpa Nowego Miasta przy ulicy Wybrzeże Gdańskie oraz tablica upamiętniająca zestrzelenie przez Niemców samolotu Liberator, niosącego pomoc powstańczej Warszawie, która znajduje się przy ulicy Miodowej.
Wydarzeniem towarzyszącym Biegowi Powstania Warszawskiego będzie Bieg Pasty. O godzinie 10.00 na 9. piętro dawnej siedziby Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej wbiegnie 700 biegaczy. Gmach powstał na początku XX wieku i do 1936 roku był najwyższym budynkiem w Warszawie. Miał 54 metry. 20 sierpnia 1944 roku, kiedy powstańcy zdobyli PAST-ę po 18 dniach szturmu, jeden z nich zawiesił na budynku biało-czerwoną flagę. Od tego mementu do kapitulacji pozostał w polskich rękach.
autor zdjęć: Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”
komentarze