Podpisanie umowy na prace rozwojowe i dostawę systemu „Tytan” to z punktu widzenia polskich sił zbrojnych i polskiego bezpieczeństwa niezwykle istotne wydarzenie. Program „Tytan” nie tylko podnosi zdolności bojowe armii, ale jednocześnie rozwija polski potencjał naukowo-przemysłowy – mówił Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej, podczas podpisywania umowy na prace rozwojowe oraz dostawę zestawów „Tytan” – polskiego żołnierza przyszłości.
Jestem przekonany, że polskiego „Tytana” można śmiało nazwać systemem przyszłości. Projekt jest przemyślany, a prace nad jego poszczególnymi elementami są w dużej mierze zaawansowane. Na „Tytana” składa się niemal 30 nowoczesnych elementów, które mogą być konkurencją dla innych tego typu systemów stosowanych na świecie.
System „Tytan” podnosi zdolności przetrwania, rażenia, rozpoznania i komunikacji żołnierzy. Jego ogromną zaletą jest to, że wojsko będzie mogło korzystać nie tylko z całego zestawu, ale także z jego poszczególnych elementów. Broń strzelecka, przyrządy optoelektroniczne, środki łączności, sprzęt elektroniczny, osłony balistyczne czy umundurowanie mogą funkcjonować niezależnie od całości.
Podpisując umowę z polskim konsorcjum skupiającym 13 firm i ośrodków badawczych, chcemy osiągnąć dwa podstawowe cele. Pierwszy dotyczy właściwego wyposażenia naszych żołnierzy w sprzęt i uzbrojenie. A żołnierz przyszłości to bardzo ważny element podnoszący zdolności sił zbrojnych. Natomiast naszym drugim celem jest zbudowanie polskiego potencjału naukowo-przemysłowego. Chcieliśmy, by nad „Tytanem” pracowały polskie firmy i instytuty badawcze. Jestem przekonany, że podmioty, które realizują ten projekt, budują swoją przyszłość.
Dziękuję wszystkim zaangażowanym w stworzenie tego nowoczesnego systemu.
komentarze