Nie jest tajemnicą, że rola sił specjalnych rośnie z roku na rok. Teraz nie są to już tylko wysiłki poszczególnych państw, by mieć jak najlepiej wyszkolone i wyposażone jednostki sił specjalnych w strukturach swoich sił zbrojnych. To także wysiłek międzynarodowy zmierzający do zwiększenia bezpieczeństwa światowego. Tworzenie globalnej sieci sił specjalnych było tematem przewodnim ISOF Week – Tygodnia Międzynarodowych Sił Operacji Specjalnych. W ISOF Week, który odbył się w drugiej połowie maja w USA, brali udział polscy specjalsi – pisze kpt. Robert „Eddie” Pawłowski, były oficer Formozy.
Na pierwszy ISOF Week przyjechali przedstawiciele ponad 60 państw. Na tegorocznym spotkaniu, już czwartym, Amerykanie z USSOCOM (Dowództwa Operacji Specjalnych) gościli delegatów z 84 krajów. Do Tampy na Florydzie przyjechali m.in. żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, specjalsi z Niemiec, Francji, Kanady czy Kolumbii. Do tej pory konferencje odbywały się co cztery, pięć lat, jednak sukces, jaki odniosła konferencja w 2012 roku spowodował, że dowódca SOCOM, admirał William H. McRaven, zdecydował o organizowaniu ISOF Week co dwa lata.
Głównym celem organizowania ISOF Week jest umożliwienie wymiany doświadczeń oraz skoordynowanie wysiłków, tak by zapewnić światowe bezpieczeństwo. Jak zauważył admirał William H. McRaven, problemy z terroryzmem, ekstremizmem czy międzynarodową przestępczością zorganizowaną dotykają wielu miejsc na globie i wymagają skoordynowanego przeciwdziałania. Zacieśnienie takiej współpracy jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Operatorzy sił specjalnych to podobny typ ludzi. Z doświadczenia wiem, że nawet mimo barier językowych specjalsom z różnych państw często łatwiej się dogadać niż z żołnierzami własnych sił. Ujednolicenie pewnych technik czy taktyki może tylko zwiększyć efektywność takiego działania. Dlatego w ramach konferencji odbywają się ćwiczenia szkoleniowe z użyciem różnych środków przerzutu, przeprowadzane w mieszanych składach międzynarodowych. Jednak konferencja to nie tylko ćwiczenia operatorów czy rozmowy nad międzynarodową siecią SOF.
ISOF Week zbiega się w czasie z innym przedsięwzięciem przeprowadzanym w Tampie – z SOFIC (Special Operations Forces Industry Conference), czyli z konferencją producentów wyposażenia dla specjalsów. W SOFIC biorą udział przedstawiciele wojska, rządów, przemysłu, a także naukowcy. Zadaniem SOFIC jest przewidywanie potrzeb, wypracowywanie kierunków rozwoju lub przedstawianie konkretnych rozwiązań technologicznych służących wspieraniu działania SOF. Dla przykładu w tym roku jednym z tematów było opracowanie urządzeń umożliwiających identyfikację osoby w warunkach polowych i to nie tylko na podstawie danych biometrycznych, takie urządzenia już istnieją, lecz także kodu DNA.
Obie konferencje ISOF i SOFIC, ukierunkowane tylko na operacje specjalne, bez wątpliwości spełniają swoje zadania, a specjalsi z różnych krajów mają możliwość w jednym czasie zacieśnić współpracę, podzielić się doświadczeniami oraz zwrócić uwagę na potrzeby związane z wyposażeniem lub zapoznać się z nowymi rozwiązaniami.
komentarze