Żadnemu z pozostałych polskich dowództw nie podlegają jednostki o tak różnym charakterze: łączności, transportowe, ochrony, finansowe i reprezentacyjne – wylicza gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa. W 220. rocznicę ustanowienia w stolicy pierwszej oficjalnej polskiej władzy wojskowej unikalna jednostka w polskiej armii obchodzi swoje święto.
– Dowództwo stołecznego garnizonu odgrywa istotną rolę w strukturach obronnych państwa i systemie kierowania siłami zbrojnymi – mówi gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa. Choć w dowództwie funkcjonują aż 33 różne jednostki i instytucje, najbardziej rozpoznawalną z nich jest Batalion Reprezentacyjny WP. Jego żołnierze razem z orkiestrą reprezentacyjną i szwadronem kawalerii uczestniczą w ciągu roku w około 1400 najważniejszych uroczystościach państwowych, wojskowych i patriotycznych. Pełnią też straż na posterunkach honorowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Pałacem Prezydenckim. Od listopada 2013 r. w związku z reformą kierowania armią do struktur DGW włączono też wszystkie 20 orkiestr wojskowych.
Jak przypomina gen. Grudziński, ten rok będzie dla pododdziałów reprezentacyjnych czasem wielkich obchodów, m.in. 70. rocznic: bitwy o Monte Cassino, Powstania Warszawskiego, lądowania wojsk alianckich w Normandii oraz 75. rocznicy wybuchu II wojny i 25. rocznicy Okrągłego Stołu.
Jednak DGW to nie tylko zadania reprezentacyjne. Do obowiązków dowództwa należy też zaopatrywanie 280 warszawskich instytucji wojskowych w niezbędny sprzęt i umundurowanie. Są też logistykami dla żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju i ordynariatów polowych.
Żołnierze z Pułku Ochrony i 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego zapewniają transport szefostwu MON oraz ochronę najważniejszych stołecznych budynków resortu obrony, Dowództw Generalnego i Operacyjnego oraz Sztabu Generalnego. Natomiast podległe DGW 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia i 24 Polowa Baza Techniczna Wojsk Łączności w Opolu dbają o funkcjonowanie systemu kierowania i dowodzenia armią, łączność satelitarną, radiową i sieć komputerową.
– Zajmujemy się też szkoleniem – dodaje rzecznik DGW ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch. Jak wylicza, Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny w Mrągowie organizuje obozy kondycyjne dla pilotów oraz turnusy rehabilitacyjne dla żołnierzy powracających z misji.
DGW swoje święto obchodzi 19 kwietnia, w rocznicę ustanowienia w Warszawie w 1794 r. pierwszej polskiej władzy wojskowej. – W tym roku dzień ten wypadł w okresie Świąt Wielkanocnych, dlatego obchody przenieśliśmy na 23 kwietnia – tłumaczy ppłk Klejszmit-Bodziuch.
Rozpocznie je msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach złożone zostaną kwiaty m.in. na grobie byłego dowódcy GW gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie podczas uroczystej zbiórki świętować będą żołnierze i pracownicy DGW.
***
Dowództwo Garnizonu Warszawa swoje święto w rocznicę ustanowienia w stolicy pierwszej oficjalnej polskiej władzy wojskowej obchodzi od 2008 roku. 19 kwietnia 1794 r. po zwycięskiej bitwie warszawskiej – największym starciu zbrojnym insurekcji kościuszkowskiej – wojska polskie zmusiły Rosjan do opuszczenia stolicy. Tymczasowa Rada Zastępcza mianowała wówczas generała lejtnanta Stanisława Mokronowskiego na stanowisko komendanta Miasta Wolnego Warszawy i Siły Zbrojnej Księstwa Mazowieckiego. Po I wojnie światowej 10 listopada 1918 r. szef Sztabu Generalnego gen. Tadeusz Rozwadowski powołał na stanowisko komendanta Miasta Warszawy i okolicy płk. Henryka Minkiewicza. W okresie międzywojennym władzy wojskowej w stolicy podlegały pododdziały reprezentacyjne – kompania zamkowa i szwadron honorowy oraz niektóre stołeczne jednostki. Po wyzwoleniu prawobrzeżnej Warszawy 14 września 1944 r. na Pradze rozpoczęła działalność pierwsza po wojnie komenda Garnizonu Warszawa. Natomiast Dowództwo Garnizonu Warszawa powstało 1 sierpnia 1995 r. Jego pierwszym dowódcą został gen. bryg. Stefan Włudyka. Dziś w dowództwie i 33 podległych jednostkach służy 3713 żołnierzy oraz 1960 pracowników cywilnych.
autor zdjęć: Arch. DGW
komentarze