Będą miały lepsze systemy awioniczne i radionawigacyjne, a także zostaną wyposażone w system obserwacji terenu z zastosowaniem termowizji oraz specjalistyczny sprzęt poszukiwawczo-ratowniczy. Ministerstwo Obrony Narodowej zleciło Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” modernizację ośmiu śmigłowców W-3 Sokół. Jest to zlecenie o wartości 230 mln złotych.
Inspektorat Uzbrojenia MON, który nadzoruje wojskowe kontrakty, podpisał z PZL-Świdnik dwie umowy. Pierwszą na modernizację do standardu SAR (Search And Rescue) trzech śmigłowców W-3 Sokół należących do sił powietrznych oraz drugą na ulepszenie pięciu Sokołów należących do marynarki wojennej do wersji W-3 WA RM Anakonda.
W ramach pierwszej umowy w latach 2014 – 2015 zostaną unowocześnione śmigłowce o numerach fabrycznych 360419, 310502 i 310520, które są w wyposażeniu grup poszukiwawczo-ratowniczych oraz 33 Bazy Lotnictwa Transportowego.
Doposaży się je w sprzęt poszukiwawczo-ratowniczy. Przewiduje się ponadto zamontowanie w nich systemu obserwacji terenu z zastosowaniem termowizji oraz cyfrowego układu paliwowo-regulacyjnego FADEC. Unowocześniony zostanie również system radionawigacyjny. Śmigłowce mają być przystosowane do lotów z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych (NVG).
– Umowa obejmuje także przeszkolenie przedstawicieli jednostek wojskowych użytkujących śmigłowce w zakresie obsługi i użytkowania nowo wprowadzonych lub zmienionych systemów oraz dostawę wyposażenia, w tym narzędzi, wyposażenia naziemnego, aparatury kontrolno-pomiarowej i części zapasowych – wyjaśnia ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON.
Druga umowa przewiduje, że w latach 2014 – 2016 PZL-Świdnik ulepszy do wersji W-3 WA RM Anakonda pięć śmigłowców W-3 Sokół (numery fabryczne 310209, 390505, 390511, 390506 i 310304) należących do marynarki wojennej.
Zostaną w nich zainstalowane cyfrowe układy paliwowo-regulacyjne FADEC oraz systemy obserwacji terenu z zastosowaniem termowizji. Zmodyfikowane będą także systemy: rejestracji parametrów lotu, awioniczne oraz łączności i nawigacji. Sokoły przystosuje się do lotów z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych i doposaży w sprzęt ratownictwa morskiego.
Wojsko ma około 70 śmigłowców W-3 Sokół. Z maszyn, które występują w kilku wersjach – od transportowej, przez bojową (Głuszec), aż do rozpoznania radioelektronicznego (Procjon), korzystają wszystkie rodzaje sił zbrojnych – wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna i wojska specjalne.
Ponieważ większość z posiadanych przez armię Sokołów trafiła do służby w latach 90. ubiegłego wieku, wojsko od kilku lat stopniowo je modernizuje. Maszyny otrzymują nowocześniejsze systemy awioniczne i nawigacyjne oraz, w zależności od wersji, uzbrojenie (Głuszec) lub sprzęt ratowniczy (SAR – wersja ratownicza lądowa i Anakonda – wersja ratownicza morska).
autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ
komentarze