Żołnierze, pracujący za przebywających na zwolnieniach lekarskich kolegów, będą otrzymywać nagrody uznaniowe. O ich przyznaniu i wysokości decydował będzie dowódca jednostki. Przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt przepisów w tej sprawie trafił do uzgodnień międzyresortowych.
Mundurowi przebywający na zwolnieniu lekarskim wciąż jeszcze dostają pełne wynagrodzenie. Niebawem sytuacja się zmieni. Zgodnie bowiem z podpisaną w marcu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawą zrównującą zasiłki chorobowe mundurowych i cywili (wejdzie w życie 1 czerwca lub 1 sierpnia), żołnierze przebywający na L-4 z powodu choroby, która nie jest związana ze służbą, dostaną 80 procent wynagrodzenia. Niższe – ze względu na zwolnienie – uposażenie nie będzie jednak podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia emerytury lub renty.
Zaoszczędzone na obniżeniu o 20 procent wysokości wynagrodzenia pieniądze w całości przeznaczane będą na tworzony corocznie w jednostce fundusz nagród i zapomóg. Część pochodzących z niego pieniędzy otrzymają ci żołnierze, którzy wykonywać będą pracę w zastępstwie kolegów przebywających min. na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym, okolicznościowym oraz – co jest nowością – na zwolnieniu lekarskim.
– Do tej pory mundurowi, którzy bez dodatkowego wynagrodzenia musieli wykonywać dodatkowe obowiązki za nieobecnych kolegów. byli poszkodowani – podkreślał w styczniu poseł Marek Wójcik (PO), członek sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.
O przyznaniu żołnierzowi nagrody uznaniowej z tytułu zastępstwa w służbie na wniosek bezpośredniego przełożonego decydował będzie dowódca jednostki wojskowej. On także będzie ustalał jej wysokość. Podstawą wypłaty pieniędzy będzie rozkaz lub decyzja dowódcy.
– Przepisy przepisami, ciekawi mnie jednak, jaka będzie praktyka. Dostrzegam problem w tym, że pieniądze dla żołnierzy zastępujących w pracy chorujących kolegów nie będą w funduszu nagrodowym wyodrębnione. Dlatego rolą organów przedstawicielskich, w tym mężów zaufania w jednostkach, będzie pilnowanie, by te pieniądze trafiały do właściwych osób – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP.
Oficer zapowiada, że wszystkie przypadki dotyczące nieprawidłowości w wypłacaniu nagród będą skrupulatnie odnotowywane, a po roku funkcjonowania przepisów – przedstawione w sprawozdaniu rocznym, oceniającym nowe regulacje.
Projekt rozporządzenia MON w sprawie trybu przyznawania nagród uznaniowych i zapomóg żołnierzom zawodowym jest w uzgodnieniach międzyresortowych.
**
Podpisana przez prezydenta ustawa o L4 przewiduje, że 100 procent wynagrodzenia zostanie utrzymane w przypadku, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Prawo do pełnej wypłaty zachowają też na przykład osoby, które: uległy wypadkowi w czasie pełnienia służby lub w drodze do lub z miejsca pracy, chorują w czasie ciąży, oddadzą krew w publicznych placówkach krwiodawstwa, poddały się badaniom lekarskim jako kandydaci na dawców komórek, tkanek i narządów (lub poddali się takiemu zabiegowi), zachorowały, ponieważ narażały swoje zdrowie lub życie, ratując życie lub mienie innych osób.
Prawidłowość wystawiania zwolnień lekarskich będą kontrolować lekarze orzecznicy ZUS. Będą też mogli sprawdzić, w jaki sposób żołnierz wykorzystuje L-4. Jeśli w wyniku kontroli okaże się, że wykorzystanie zwolnienia jest nieprawidłowe, mundurowy straci prawo do uposażenia za cały okres zwolnienia.
autor zdjęć: Fotolia
komentarze