W powietrzu spędziła już ponad 200 godzin. Pilotowała Iskry i Orliki, a kilka dni temu zasiadła za sterami odrzutowego Su-22. Tym samym ppor. pil. Barbara Trzybulska stała się pierwszą Polką, która odbyła samodzielny lot na tym typie samolotu. – To historyczny moment nie tylko dla naszej bazy, ale i dla całych sił powietrznych – mówi płk pil. Ireneusz Starzyński.
Ppor. pil. Barbara Trzybulska jest absolwentką Wydziału Lotnictwa w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Naukę na kierunku lotnictwa i kosmonautyki w specjalności pilot samolotu odrzutowego ukończyła w 2012 roku z drugą lokatą. Dziś służy w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.
Kilka dni temu zasiadła za sterami bez instruktora i po raz pierwszy sama pilotowała samolot Su-22, zwany przez pilotów „Suką”. – To historyczny moment, nie zdarzyło się jeszcze w historii, by kobieta pilotowała Su-22 – mówi płk pil. Ireneusz Starzyński, dowódca świdwińskiej bazy.
Lot ppor. Trzybulskiej trwał około 50 minut. Po wystartowaniu na wysokości od 900 do 5 tysięcy metrów ćwiczyła lot do strefy. Wykonała w niej podstawowe figury prostego pilotażu, w tym m.in. kilka wiraży z różnym przechyleniem, a także popularne „beczki”, czyli figury polegające na obrocie maszyny dookoła swojej osi. Po tym wszystkim oficer bezpiecznie wylądowała na świdwińskim lotnisku. Gratulowali jej gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel, dowódca 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, płk Starzyński oraz koledzy piloci. – To nie było dla mnie jakieś szczególnie niezwykłe wydarzenie. Każdy lot wcześniej, choć w towarzystwie wspierającego mnie instruktora, wyglądał dokładnie tak samo i tak samo się kończył – przekonuje pani pilot.
Dowódca bazy przyznaje, że nikt, kto z ziemi oglądał podniebny lot ppor. Trzybulskiej, nie miał żadnych wątpliwości, że sobie poradzi. – Przekonanie przełożonych o dobrym przygotowaniu pilota jest podstawą samodzielnego lotu. Tak było i w tym przypadku. Gdyby było inaczej, lotu w ogóle by nie było – mówi pułkownik.
Zanim podporucznik odbyła samodzielny lot, przeszła kilkumiesięczne szkolenie praktyczne. Za sterami Su-22 w towarzystwie instruktora spędziła ponad 13 godzin, ćwicząc podstawowe elementy pilotażowe i manewry lotnicze. Teraz, podczas kilku kolejnych godzin w powietrzu, będzie doskonalić umiejętności. – Potem znów w towarzystwie instruktora pani podporucznik zasiądzie za sterami Su, by uczyć się bardziej skomplikowanych elementów pilotażu, np. lotów według wskazań przyrządów (IFR) – mówi płk Starzyński. Następnie przejdzie szkolenie bojowe, w czasie którego ćwiczyć będzie m.in. szturmowanie, zwalczanie celów naziemnych i nawodnych, wykonywanie zadań typu CAS (Close Air Support) czy walki powietrzne.
Łączny nalot powietrzny ppor. Trzybulskiej to ponad 200 godzin. Poza lotami odrzutowcem w świdwińskiej bazie, w Dęblinie pilotowała też odrzutowe Iskry i turbośmigłowce Orliki. – Su-22 to bardzo dobry samolot, lubię nim latać i nie chciałabym zmieniać tej maszyny na żadną inną – mówi ppor. Trzybulska.
– Możemy się tylko cieszyć z tego, że kobiety też chcą być pilotami. Skoro są dowódcami czołgów, szkolą żołnierzy na poligonach, dlaczego nie miałyby zasiadać za sterami samolotów – uważa mjr Mirosław Lorenc z 21 Bazy.
Ppor. Trzybulska jest obecnie jedną z kilku kobiet latających w siłach powietrznych samolotami odrzutowymi. Pierwsza była ppor. pil. Katarzyna Tomiak z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, która w wyposażeniu ma MiG-i-29. Dwie ubiegłoroczne absolwentki Szkoły Orląt w specjalności pilot odrzutowca służą też w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Kobiety pilotują też samoloty transportowe i śmigłowce: Bryzy, Casy oraz Sokoły.
autor zdjęć: Arch. 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego
komentarze