moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podryw na specjalsa

Powstaje nowa metoda internetowego podrywu – „na specjalsa”. Skuteczna, bo chyba każda dziewczyna chciałaby mieć chłopaka komandosa. Niektórzy potrafią nawet zakładać spreparowane profile i wmawiać samotnym kobietom, że właśnie wrócili z patrolu w Ghazni, podczas gdy ich IP wskazuje na… południowo-zachodnią Polskę – pisze Dawid Karbowiak, felietonista, pasjonat wojskowości, współpracownik portali poświęconych siłom specjalnym.

Przyszło nam żyć w czasach, w których wartości takie jak honor, szacunek, poświęcenie, prawda są w odwrocie. Wychodzą z mody. Ich miejsce zajmuje pieniądz. A jak wiadomo, tam gdzie w grę wchodzi pieniądz, na każdy popyt znajdzie się podaż. Dwie największe wojny XXI wieku, czyli Irak i Afganistan, są chyba najbardziej obfotografowanymi i sfilmowanymi konfliktami zbrojnymi w historii. W Internecie krążą setki tysięcy, jak nie miliony, zdjęć żołnierzy walczących nad Tygrysem czy pod Hindukuszem. Nagle wielu ludzi, którzy na wstąpienie do wojska są albo za młodzi, albo zwyczajnie się nie nadają, zapragnęło być jak ci wojownicy z pustyń Iraku i gór Afganistanu. Pojawił się ten dziwny dla mnie trend na przebieranie się za żołnierzy, na stylizowanie się na żołnierzy, a niejednokrotnie na podszywanie się pod żołnierzy. Niektórzy robią to dla szpanu, inni, aby zaspokoić własne niespełnione marzenia, a niektórzy niestety wykorzystują zaufanie, jakie wśród ludzi wzbudza mundur dla własnych korzyści.

W 2005 roku w Stanach Zjednoczonych pojawiła się ustawa Stolen Valor, która nakładała na wszystkich noszących publicznie odznaczenia wojskowe, kary grzywny oraz więzienia. Pod ustawę podpadali również ci, którzy w celu osiągnięcia korzyści sugerowali, iż są żołnierzami lub weteranami. Ustawa została, co prawda, zakwestionowana przez Sąd Najwyższy, jako niezgodna z Pierwszą Poprawką, ale w 2013 roku weszła w życie jej poprawiona wersja, która obowiązuje do dziś jako prawo federalne. W Australii, o ile noszenie ubioru w kamuflażu jest legalne, to już zaopatrywanie go we wszelkiego rodzaju naszywki i oznaki oraz odznaczenia świadczące o przynależności do ADF jest już ścigane. Jest poza tym źle widziane przez społeczeństwo. Chłopak, który na rozgrywkach paintballowych pojawił się w piaskowym berecie SASR (replice), został zbesztany przez wszystkich graczy i bardzo szybko go zdejmował.

W Polsce również mamy odpowiednie przepisy, które regulują zasady noszenia umundurowania oraz wyraźnie zabraniają noszenia mundurów przez tych, którzy nie są do tego uprawnieni. Oznacza to, że wszyscy domorośli styliści chcący udawać wojsko, obnoszący się z kopiami naszywek JWK, czy też podrobionymi „gapami” spadochronowymi robią to nielegalnie. Wyjątek stanowią grupy, które zawarły porozumienie o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej, a ich statuty przewidują prowadzenie działalności na rzecz obronności państwa, oraz młodzież szkolna i akademicka realizująca przedsięwzięcia w ramach przysposobienia obronnego, obozów specjalistycznych i podczas uroczystości o charakterze patriotycznym. Tylko ile takich grup w skali kraju jest?

Przebieranie się za żołnierzy czy też noszenie publicznie mundurów przez osoby do tego nieuprawnione to jednak nic w porównaniu z możliwościami udawania żołnierza, jakie daje Internet. Pamiętne hasło „Cześć, jestem Wojtek i też mam 12 lat” należałoby dziś uzupełnić innym: „Cześć, jestem Wojtek i nie mogę ci powiedzieć, ale jestem z GROM-u”. Wykorzystując względną anonimowość w sieci mnożą się na czatach czy na Facebooku różnego autoramentu „szpecjalsi” (najczęściej twierdzący lub dający do zrozumienia, że są z GROMiu lub z JWK) czy też byli „żołnierze” Legii Cudzoziemskiej, weterani „tajnych operacji” w Iraku czy Afganistanie. Potrafią nawet zakładać sobie spreparowane profile i wmawiać rozmówcom, (którymi w 90 proc. przypadków są samotne kobiety), że właśnie wrócili z patrolu w Ghazni, podczas gdy ich IP wskazuje na… południowo-zachodnią Polskę. Powoli powstaje nowa metoda podrywu internetowego – „podryw na specjalsa”. Byłoby to nawet zabawne, gdyby nie fakt, że takie udawanie żołnierza w celu zdobycia czyjegoś zaufania i zainteresowania może być świetną metodą na wyłudzenia finansowe i oszustwa matrymonialne. W końcu każdy chce pomóc „weteranowi”, a każda dziewczyna mieć chłopaka komandosa, prawda? Natomiast udawanie byłego żołnierza Legii Cudzoziemskiej, w obliczu grożących za to konsekwencji prawnych świadczy już jedynie o braku dojrzałości emocjonalnej i poważnych kompleksach.

W dzisiejszych czasach otacza nas coraz więcej podrób, falsyfikatów, zamienników, replik czy produktów identycznych z oryginałem. Nie pozwólmy, aby kupiony w Internecie etos żołnierski zastąpił ten prawdziwy, zrodzony z potu i krwi. Aby naszywka JWK, GROM czy AGAT oraz każdej innej jednostki wojskowej oznaczała coś więcej niż tylko wydane 24,99 plus VAT.

Dawid Karbowiak
tłumacz, podróżnik, felietonista, pasjonat wojskowości, współpracownik portali poświęconych siłom specjalnym

dodaj komentarz

komentarze

~facet
1411570680
Czytajac ten artykul odnioslem wrazenie ze to sam autor ma jakies problemy z niedojrzaloscia psychiczna. Jak widac na zdjeciu autor zapewne nie cieszy sie powodzeniem u kobiet wiec wyglada na to ze w ten sposob wylewa swoje frustracje. Nie mniej jednak o ile noszenie wojskowych odznaczen przez nie-zlonierzy jest w Polsce nie legalne to mimo wszystko jest to problem bardzo marginalny. no ale skoro nie ma sie nic do powiedzenia to zajmuje sie takimi pseudo tematami.
05-FB-EE-EA
~abracadabra
1394640960
Takich facetów jest wielu. Poznałam jednego na netlogu, ma wklejone foto ("pożyczone" z googli) w stroju maskującym z karabinem Barrett M82A1, opisywał co to on nie przeszedł na wyjazdach do Iraku i Afganistanu.. Nawet opisał mi kawałek filmu (część jego przejść)- nie wiedział, że kobiety też lubią takie kino :-) a i nie mógł ujawniać wizerunku, bo działał czy działa w siłach specjalnych.. Ale to nie jedyny przypadek, na czaterii teraz jest wysyp Gromowców, Specjalsów, majorów itd :) Aaa co do imienia ww pana to autor textu trafił w 10 :-D pozdrawiam. Ps. Wojtek nadal jest żonaty, a na rozwód się nie zanosi- info dla pań które moze potkną się o ten wpis
1B-95-D2-4F
~hops
1393187880
i przepraszam takie morały prawie człowiek ubrany w paramundur? pewnie, że noszenie odznaczeń czy wręcz munduru 1:1 jest nieodpowiednie przez osoby niezwiązane z daną formacją. ale robienie nagonki za ogólnie pojęte moro jest śmieszne.
D8-67-10-38
~wnw71
1393174080
Ci, którzy w tak żenujacy sposób próbują podrywać kobiety, pewnie nawet zasadniczej służby nie odbyli. A jeśli już, to pewnie byli sami ściemniacze co to wiecznie niby na coś chorzy byli, aby nie daj Boże na zaprawę wyjść. Jesień 2005/2006 Świętoszów.
33-D6-1C-AF
~Onion
1393173360
Nie wszyscy noszący naszywki wojskowe chcą sie podszywać pod specjalsow - cześć chce w ten sposób oddać im cześć, wyrazić swój podziw, itp. Ja nie zdecyduje sie na noszenie naszywki GROMu, bo zwyczajnie czuję ze na to nie zasługuję, ale naszywki Polski Walczącej noszę z dumą i szacunkiem.
84-3A-4F-AA

Sportowe jubileusze
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Zbrodnicza farsa
Polski wkład w operację „Overlord”
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
PKW Irak zostaje w Jordanii
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Strzała weterana” spaja środowisko
Powietrzne cysterny dla Polski
Ważne decyzje w Brukseli
Marsz gąsienicowych kolumn
Elektronika dla obrony powietrznej
Przerzut Abramsów do Lublina
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Mundur, medale i duma
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Wsparcie ma znaczenie
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Podróż w ciemność
Atak w Porcie Elbląg
Sojusz Madrytu i Warszawy
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Szermierze i pięściarki na podium
Śmierć w sercu Azji
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Niebo bez dominacji
Musztra i marsz ubezpieczony
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Ramię w ramię z Amerykanami
Kraków zaprosił weteranów
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Wojna pod lupą
Ratunek na polu walki
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Apetyt Smoka rośnie
Cyberparasol nad wyborami
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Sonda dla Jastrzębia
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Ratunek z powietrza
Zełenski traci Order Orła Białego?
Twardy ma moc
Akcja na jeziorze
At the Controls of F-35A Husarz
Święto DGRSZ
Bez zmian w emeryturach
Równanie z „Iksem”
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Orka tuż, tuż
Koło zamachowe gospodarki
AMW oferuje mieszkania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO