Kilka lat temu był w Afganistanie. W Polsce służył jako saper i płetwonurek. Ale zachorował na cukrzycę. Dziś chorąży Rafał Ochałek nie może funkcjonować bez kilku zastrzyków dziennie. Ratunkiem jest pompa insulinowa. Koledzy z Jednostki Wojskowej Komandosów oraz Fundacja Szturman zbierają na nią pieniądze, można im pomóc, biorąc udział w aukcjach.
Pompa, której potrzebuje chor. Ochałek, kosztuje 16 tysięcy złotych. To urządzenie, dzięki któremu niezbędny do życia lek – insulina będzie podawana mu bezpośrednio. Bez niej musi kilka razy dziennie robić sobie zastrzyki. – To bardzo uciążliwe, no i trudno w ten sposób kontrolować chorobę – mówi były komandos. Pomóc chcą mu przyjaciele z jednostki. – Służyliśmy razem w Afganistanie podczas VI zmiany – wspomina „Ziober”, oficer z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. – Był moim zastępcą, osłaniał mnie podczas akcji. Zawsze mogłem na niego liczyć. Teraz czas na rewanż.
Choremu na cukrzycę żołnierzowi pomóc chce także Fundacja Szturman. To ona zbiera pieniądze na zakup pompy. – Przedwoczraj ruszyło jedenaście aukcji internetowych – mówi Adam Burzywoda, wiceprezes fundacji. – Wylicytować można między innymi naszywki Jednostki Wojskowej „Nil”, które podarował nam jeden z komandosów. Ale najatrakcyjniejsze aukcje to koszulka i opaska z autografami Kamila Stocha, mistrza olimpijskiego z Soczi. – Przekazała je wdowa po Łukaszu Sroczyńskim, żołnierzu, który został ranny w Afganistanie. Łukasz zmarł kilka miesięcy temu – mówi „Ziober”. – Koszulka z autografem Stocha miała być wystawiona na aukcję charytatywną, z której dochód miał być przeznaczony na jego leczenie i rehabilitację.
Teraz może pomóc chor. Ochałkowi. Pieniądze dla byłego komandosa można również wpłacać na konto fundacji: ALIOR BANK 81 2490 0005 0000 4500 7216 3137. – Prosimy, aby w tytule wpłaty wpisać: pompa dla Rafała – dodaje Adam Burzywoda.
Chor. Ochałka służył niegdyś w 1 Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu (dzisiejsza JWK), obecnie pracuje w 3 Batalionie Inżynieryjnym w Nisku. – Służę w sztabie, więc choroba pozwala mi na wykonywanie wszystkich obowiązków, ale nie mogę na przykład wyjechać na misję – tłumaczy. – Muszę cały czas kontrolować stan zdrowia: mierzyć poziom cukru, robić zastrzyki. Pompa to moja szansa na powrót do normalnego, aktywnego trybu życia.
***
Pompa insulinowa to urządzenie naśladujące ludzką trzustkę, a jego zadaniem jest podawanie do organizmu maleńkich dawek insuliny przez całą dobę. Urządzenie jest połączone z ciałem za pomocą zestawu infuzyjnego złożonego z drenu zakończonego kaniulą, którą umieszcza się w tkance podskórnej. Pompa insulinowa pomaga kontrolować poziomy glukozy we krwi.
Najnowocześniejsze pompy insulinowe wyposażone są w funkcję ciągłego monitorowania poziomu glikemii (CMG). Gdy dane z czujnika pokazują, że glikemia spadła poniżej określonego poziomu, urządzenie ostrzega pacjenta. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zakup pomp insulinowych pacjentom do 26 roku życia i kobietom ciężarnym chorym na cukrzycę. W dniu swoich 26 urodzin cukrzycy tracą prawo do refundacji zakupu pompy.
autor zdjęć: Archiwum chor. Rafała Ochałka
komentarze