W 2014 roku, oprócz zadań będących w trakcie realizacji, ruszą inwestycje, które usprawnią łączność w Marynarce Wojennej. Będziemy także prowadzić dalszą rozbudowę infrastruktury paliwowej – mówi Beata Oczkowicz, wiceminister obrony odpowiedzialna za infrastrukturę wojskową.
Czy światowy kryzys gospodarczy wpłynął na ograniczenie inwestycji NATO w Polsce?
Beata Oczkowicz: Trudna sytuacja gospodarcza, w jakiej znalazły się niektóre państwa członkowskie NATO, nie wpłynęła w większym stopniu na inwestycje Sojuszu w naszym kraju. Podlegający mi Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego obecnie realizuje projekty, których wartość wynosi około pół miliarda złotych, a od początku swojej działalności zrealizował i przekazał do eksploatacji inwestycje o łącznej wartości blisko 1,8 mld zł. Oddano do użytku szereg projektów związanych z potrzebami sił zbrojnych. Można wśród nich wymienić budowę infrastruktury lotniskowej, posterunków radarowych, składów paliw, nabrzeży portowych oraz systemów łączności.
Czy Polska współfinansuje te inwestycje?
Tak. Program NSIP, czyli Program Inwestycji NATO w Dziedzinie Bezpieczeństwa, stworzono w celu zapewnienia wspólnego finansowania projektów inwestycyjnych w krajach członkowskich. Źródłem finansowania Programu jest fundusz NSIP tworzony z corocznych składek wnoszonych przez kraje w nim uczestniczące. NATO pokrywa średnio 65 proc. kosztów inwestycji realizowanych w Polsce. Pozostała część musi zostać sfinansowana ze środków narodowych.
Jakie największe projekty udało się zakończyć w ostatnim czasie?
Tylko w 2012 roku realizowano 38 projektów. Przekazano do użytkowania m.in. nowoczesne Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie, lotniskowy skład materiałów pędnych i smarów (MPS) w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku, część budowlaną obiektu nowego systemu dowodzenia obroną powietrzną oraz dwa zadania usprawniające działanie Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC – Joint Force Training Centre) w Bydgoszczy. Ukończono także modernizację Bazy MPS Wojsk Lądowych w Cybowie.
W 2013 r. do zadań priorytetowych należały m.in. cztery projekty mające na celu usprawnienie funkcjonowania JFTC w Bydgoszczy, zakończenie modernizacji budynku dowódczo-sztabowego na potrzeby batalionu łączności NATO w Bydgoszczy oraz zakończenie modernizacji i przekazanie do eksploatacji składu MPS na lotnisku w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny.
Co będzie najważniejsze w 2014 roku?
Duży nacisk będzie położony na dalszą rozbudowę infrastruktury niezbędnej do zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania batalionu łączności NATO w Bydgoszczy. Chcemy też rozpocząć inwestycje budowlane i elektroniczne, które usprawnią łączność w Marynarce Wojennej. Ponadto w tym roku rozpoczniemy kompleksowe prace projektowe związane z modernizacją instalacji paliwowej w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz składów MPS i elementów infrastruktury lotniskowej w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Kontynuować będziemy także prace związane z zapewnieniem możliwości operacyjnych systemu dowodzenia obroną powietrzną.
Czy Sojusz Północnoatlantycki planuje w Polsce inwestycje, które zapewnią współdziałanie naszej obrony powietrznej z systemem obrony powietrznej NATO?
Oczywiście. Dowództwo Sił Połączonych w Europie (obecnie Dowództwo Operacyjne), w porozumieniu ze Sztabem Generalnym WP zdecydowało o realizacji szeregu inwestycji mających na celu integrację polskiego systemu dowodzenia obrony powietrznej z systemem obrony powietrznej NATO. W rezultacie NATO podjęło decyzję o realizacji zadań związanych z dostarczeniem radarów dalekiego zasięgu dla Polski, Czech i Węgier. W Polsce w ramach tego programu wybudowano sześć posterunków radarowych dalekiego zasięgu wraz z elementami łączności. Zdecydowano się też na wykonanie systemów łączności między samolotami, okrętami oraz systemem wczesnego ostrzegania Sojuszu. Z kolei w pakiecie związanym z budową możliwości operacyjnych systemu dowodzenia obrony i kontroli przestrzeni powietrznej zaplanowano budowę obiektu nowego systemu dowodzenia obroną powietrzną, którego część budowlana jest już zakończona i obecnie trwają prace związane z wyposażeniem i integracją systemów elektronicznych.
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON
komentarze