To część polsko-gruzińskiej współpracy obronnej – mówił wiceminister Robert Kupiecki o wizycie dwojga pracowników gruzińskiego MON. Tamar Bagashvili i Shalvie Tevdoradze ukończyli właśnie staż w polskim resorcie. Poznali jego strukturę i działanie, odwiedzili także inne instytucje związane z bezpieczeństwem.
Wiceminister Robert Kupiecki wręcza dyplomy ukończenia stażu w Polsce przez pracowników cywilnych Ministerstwa Obrony Gruzji.
Praktyka Gruzinów w ministerstwie obrony trwała tydzień. – Współpraca obronna między Polską i Gruzją odbywa się nie tylko na szczeblu ministrów, ale dotyczy też pracowników resortu – podkreślał Robert Kupiecki podsekretarz stanu ds. polityki obronnej, wręczając Tamarowi Bagashvili i Shalvie Tevdoradze certyfikaty ukończenia stażu.
– Dwoje pracowników Ministerstwa Obrony Gruzji przyjechało do Polski w ramach natowskiego programu rozwoju zawodowego dla pracowników cywilnych instytucji sektora bezpieczeństwa – wyjaśnia Katarzyna Frydrych z Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego MON, która opiekowała się stażystami. Podkreśla, że Gruzja kandyduje do NATO i takie staże są częścią jej przygotowań do integracji.
W czasie tygodniowego pobytu goście poznali struktury i zasady działania naszego resortu obrony, a także innych instytucji zajmującymi się sprawami bezpieczeństwa państwa. Odwiedzili m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Instytut Studiów Wschodnich.
– Mogliśmy porównać je z naszymi instytucjami, porozmawiać o dalszej współpracy, podpatrzeć rozwiązania, które ułatwią nam pracę – opowiada Shalvie Tevdoradze, który w gruzińskim MON pracuje w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Integracji z NATO. Dodaje, że w trakcie spotkań rozmawiał też o sytuacji politycznej i współpracy międzynarodowej w Europie.
Tamar Bagashvili zatrudniona jest w gruzińskim Departamencie Analiz. Urzędniczka podkreśla, że doświadczenia z Polski pomogą jej w pracy zawodowej. – Dzięki nawiązanym tu znajomościom łatwiej będzie nam współpracować, wcześniej kontaktowaliśmy się tylko mailowo i telefonicznie – tłumaczy.
Gruzińscy goście zwiedzili także Stare Miasto i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Polska uczestniczy w natowskim programie rozwoju zawodowego pracowników cywilnych zatrudnionych w instytucjach sektora bezpieczeństwa (Professional Development Program – PDP) od momentu jego powołania, czyli od 2009 roku. W ramach programu tygodniowe staże w naszym kraju odbywają pracownicy ministerstw obrony Gruzji i Ukrainy. Wizyty stażystów ukraińskich rozpoczęły się jeszcze w 2005 roku, przed powstaniem PDP. Były wtedy elementem dwustronnej współpracy. Od tego czasu do naszego kraju przyjechało ok. 100 osób z tego kraju. Natomiast współpraca z Gruzją trwa od 4 lat. W tym czasie staż w Polsce odbyło 12 pracowników tamtejszego MON. Koszt stażu pokrywa polski MON oraz natowski PDP. |
autor zdjęć: DPI MON
komentarze