Współpraca wojskowa, przygotowanie do szczytu Rady Europejskiej i sytuacja w Afganistanie po 2014 roku – to tematy konsultacji prowadzonych przez premierów oraz ministrów obrony Polski i Włoch. Spotkanie odbyło się w Warszawie.
W rozmowach brali udział premierzy Donald Tusk oraz Enrico Letty. Jednocześnie doszło do spotkania szefów MON obu państw – Tomasza Siemoniaka i Mario Mauro. Politycy omawiali m.in. możliwości współpracy wojskowej oraz przemysłów obronnych Polski i Włoch. Podsumowali także największe tegoroczne ćwiczenia NATO, które odbyły się w Polsce. Na „Steadfast Jazz 13” włoską armię reprezentował m.in. niszczyciel ITS „Caio Duilio”.
Szefowie MON rozmawiali także na temat przygotowań do grudniowego szczytu Rady Europejskiej. To właśnie wtedy ministrowie obrony i spraw zagranicznych Unii Europejskiej będą pracować nad wspólną polityką bezpieczeństwa i obrony. Włosi obejmują prezydencję w UE w drugiej połowie przyszłego roku. Dlatego podczas czwartkowych konsultacji poruszono też kwestię współpracy Włoch z państwami Grupy Weimarskiej, do której należą Polska, Niemcy i Francja.
Politycy zastanawiali się także, jaki charakter będzie miała operacja w Afganistanie po 2014 roku, gdy zakończy się misja ISAF. Obecnie toczą się negocjacje na ten temat pomiędzy przedstawicielami NATO a rządem afgańskim. Omówiono także sytuację na Bliskim Wschodzie.
Strona włoska przekazała zaproszenie dotyczące wspólnego udziału delegacji obu państw w przyszłorocznych obchodach 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino.
To kolejne dwustronne konsultacje międzyrządowe poświęcone tematyce obronnej. W ubiegłym tygodniu, pod przewodnictwem premiera Tuska oraz prezydenta Françoisa Hollande’a, odbyły się rozmowy polsko-francuskie. Minister Tomasz Siemoniak spotkał się ze swoim francuskim odpowiednikiem ‒ J.Y. Le Drianem. Tematem rozmów było m.in. zacieśnienie relacji między Polską i Francją w zakresie współpracy morskiej i powietrzno-lądowej.
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DPI MON
komentarze