Historia Polski to w dużej mierze historia oręża, dlatego tak ważne jest upamiętnianie dziejów naszej armii – mówił Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON. Minister wręczył Odznaki Honorowe i Medale Pamiątkowe Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego. Dyplomami wyróżniono też najlepsze wojskowe sale tradycji.
Minister Czesław Mroczek wręcza medal prof. Zbigniewowi Wawrowi, dyrektorowi warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego.
Centralna Biblioteka Wojskowa, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, prof. Zbigniew Wawer, dyrektor warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego i red. Adam Sikorski, autor programów „Było, nie minęło” – to niektóre z ośmiu osób i instytucji wyróżnionych w tym roku Odznaką Honorową i Medalem Pamiątkowym Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego.
– Wszystkie wyróżnionych łączy praca na rzecz upowszechniania i kultywowania tradycji Wojska Polskiego – podkreślał Czesław Mroczek, wręczając w Muzeum Wojska Polskiego wyróżnienia przyznawane przez Ministra Obrony.
W czasie uroczystości wręczono też dyplomy dowódcom jednostek, które wygrały w konkursie na najlepsze sale tradycji. Zdaniem komisji najlepsze okazały się sale w 1 Brzeskim Pułku Saperów oraz 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga. Wyróżniają się zarówno pod względem lokalizacji, układu merytorycznego, jak i umiejętności eksponowania pamiątek. – W naszej sali można poczuć prawdziwego ducha saperskiego – zachwalał płk Jan Pajestka, dowódca 1 Pułku. Stojący na czele 16 Dywizji gen. dyw. Leszek Surawski podkreślał za to, że ich sala przypomina o wojskowych osiągnięciach poprzedników jednostki.
Odznaka Honorowa i Medal Pamiątkowy Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego przyznawana jest przez Ministra Obrony Narodowej od 2006 roku. Honorowanie są nią osoby i instytucje m.in. za upowszechnianie tradycji oręża polskiego, organizowanie uroczystości patriotyczno-wojskowych i działalność związaną z ochroną miejsc pamięci. Z wnioskiem w sprawie nadania odznaki występują szefowie instytucji cywilnych i wojskowych. Dotąd odznaką odznaczono otrzymali m.in.: politologa prof. Zbigniewa Brzezińskiego, kpt. Tomasza Ogrodniczuka, kustosza Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, okręt ORP „Błyskawica” i 11 Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej.
W tym roku Odznakę Honorową otrzymali:
– Centralna Biblioteka Wojskowa za upowszechnianie i propagowanie wojska polskiego i jego historii w środowisku cywilnym;
– Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego za popularyzowanie przez działalność artystyczną tradycji oręża polskiego;
– prof. Zbigniew Wawer, dyrektor warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego, za zaangażowanie w proces kultywowania tradycji oręża w społeczeństwie;
– prof. Zdzisław Małecki, prezes oddziału ziemi kaliskiej Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej, za działalność polegającą na zachowaniu miejsc pamięci narodowej;
– red. Adam Sikorski, autor reportaży historycznych „Ocalić od zapomnienia” i programów telewizyjnych „Było, nie minęło”, za utrwalanie i propagowanie historii polskiej armii;
– dr Wojciech Moś, pracownik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, za popularyzowanie historii wojsk górskich;
– kpt. rez. Józef Bocheński za utrwalanie wydarzeń mających miejsce na Ziemi Brwinowskiej podczas II Wojny Światowej;
– kpt. rez. Józef Lemański, za upamiętnianie tradycji oręża ziemi chotomowskiej z czasów II wojny.
W Przeglądzie Sal Tradycji Jednostek i Instytucji Wojskowych laureatów wśród blisko 200 sal wybiera komisja złożona m.in. z przedstawicieli Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Wojska Polskiego. Rok temu w pierwszym przeglądzie zwyciężyła sala 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.
W tym roku nagrodzono:
– I miejsce równorzędne zdobyły sale tradycji: 1 Brzeskiego Pułku Saperów i 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej;
– II miejsce otrzymało Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej;
– III miejsce ex equo: Jednostka Wojskowa „GROM” oraz 2 Brygada Zmechanizowana Legionów.
Nagrodę specjalną za kultywowanie polskich tradycji kawaleryjskich przyznano 14 Suwalskiemu Dywizjonowi Artylerii Przeciwpancernej 11 Mazurskiego Pułku Artylerii.
Wyróżnienia specjalne otrzymały sale: Dowództwa Sił Powietrznych, 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego, Centrum Wsparcia Teleinformatycznego Sił Zbrojnych, Gdyńskiego Oddziału Zabezpieczenia Marynarki Wojennej, 2 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, Centralnego Poligonu Sił Powietrznych, 31 Batalionu Radiotechnicznego i Wojskowej Akademii Technicznej. Listy gratulacyjne wręczono: 23 Śląskiemu Pułkowi Artylerii, 1 Bazie Lotnictwa Transportowego, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, Dowództwu Garnizonu Warszawa i Pułkowi Ochrony.
autor zdjęć: Muzeum Wojska Polskiego
komentarze