Polscy żołnierze dobrze wykonali swoje zadania – ocenił płk David Woods, dowódca KFOR w Kosowie, żegnając XXVIII zmianę. Przez kolejne pół roku służbę na Bałkanach będą pełnić żołnierze, którym dowodzi ppłk Tomasz Sawczuk. Uroczystość przejęcia dowodzenia odbyła się dziś w bazie Camp Bondsteel, gdzie stacjonują Polacy .
– Byliście zawsze byli gotowi do wykonania postawionych przed wami zadań. Udowodniliście to podczas ostatnich wyborów samorządowych – mówił w rozmowach z żołnierzami płk David Woods. Podkreślał, że równie ważne zadania wykonywały zespoły łącznikowo-monitorujące, które patrolowały serbskie enklawy na terytorium Kosowa.
Dowódca kończącej służbę XXVIII zmiany, ppłk Remigiusz Zieliński, przekazał obowiązki swojemu następcy. Podziękował także swoim żołnierzom i każdemu wręczył „Medal NATO za służbę na Bałkanach”.
W imieniu dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych żołnierzy obejmujących służbę na misji witał płk Mirosław Potocki. – Poprzeczka stoi wysoko, ale wierzę, że podołacie i będziecie dobrymi ambasadorami Polski – zwrócił się do żołnierzy XXIX zmiany.
Tradycją stało się, że każda zmiana pozostawia na olbrzymim głazie przed biurami naszego kontyngentu pamiątkową tabliczkę. Kolejną taką tablicę żołnierze XXVIII zmiany zawiesili w środę.
W ceremonii przekazania dowodzenia wzięli udział dowódcy kontyngentów innych państw Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód, a także dowódca PKW EUFOR, płk Jarosław Jalowski, i dowódca Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie, podinspektor Ryszard Bąkowski.
Podczas XXVIII zmiany służyło ponad 200 żołnierzy, głównie z 23 Śląskiego Pułku Artylerii. W czasie sześciomiesięcznej misji ich głównym zadaniem było patrolowanie terenów na granicy z Serbią, wspieranie lokalnych władz w utrzymywaniu porządku publicznego, a także wspomaganie policji i straży granicznej. Zadania zmiany rozpoczynającej półroczną służbę w polskim kontyngencie w Kosowie, która także liczy ponad dwieście osób, są podobne. Trzon sił bojowych XXIX zmiany PKW tworzy15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy, wspierany przez żołnierzy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim oraz 1 Pomorską Brygadę Logistyczną w Bydgoszczy.
Polacy w Kosowie na misji pod auspicjami NATO służą od 1999 roku. Polski Kontyngent Wojskowy KFOR wchodzi w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód pod dowództwem płk. Davida Woodsa. Żołnierze pełnią misję stabilizacyjną, wspomagają policję i straż graniczną, wspierają władze lokalne w utrzymywaniu porządku publicznego, a także patrolują tereny na granicy z Serbią.
W Kosowie, które ogłosiło niepodległość w styczniu 2008 roku, wciąż dochodzi do konfliktów na tle narodowościowym. 90 procent mieszkańców to Albańczycy, a siedem procent – Serbowie, którzy mieszkają gównie na północy. Tam też najczęściej dochodzi do incydentów.
autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber
komentarze