Rusza system informatyczny, który ma ułatwić zarządzanie danymi z egzaminów sprawnościowych żołnierzy. Dzięki nowej e-bazie egzaminatorzy będą mogli szybciej analizować uzyskane wyniki, a dowódcy błyskawicznie sprawdzić oceny swoich podkomendnych nawet z ostatnich kilku lat.
Wojsko co roku opracowuje ogólne statystyki dotyczące egzaminów sprawnościowych. – Z komórek odpowiedzialnych za wychowanie fizyczne i sport na poszczególnych szczeblach otrzymujemy wyniki sprawdzianów w formie meldunków. Dane były opracowywane i scalane bez wykorzystania zintegrowanego systemu informatycznego. Zbieranie ich i przygotowanie ogólnych statystyk było dość czasochłonne – przyznaje ppłk Marek Świercz z Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Szkolenia – P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Na pomysł stworzenia systemu, który uporządkuje i przyspieszy zdobycie informacji o kondycji żołnierzy, wpadli trzy lata temu oficerowie w Oddziale Wychowania Fizycznego i Sportu. Prace nad zunifikowanym oprogramowaniem rozpoczęły się w Zarządzie Szkolenia – P7 Sztabu Generalnego WP, przy współpracy Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi.
W 2010 roku jako pierwsza na prototypowym systemie pracowała centralna komisja egzaminacyjna MON, a w ostatnich dwóch latach także dowództwa rodzajów sił zbrojnych. – W tym czasie doskonaliliśmy system, uwzględnialiśmy zgłaszane uwagi – tłumaczy ppłk Świercz, który od początku pracował nad przygotowaniem i wdrożeniem systemu.
Teraz z nowego oprogramowania zacznie korzystać całe wojsko. Decyzję w sprawie wprowadzenia systemu „Sprawdzian sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych” podpisał w listopadzie minister obrony narodowej.
System będzie działał w wojskowej sieci teleinformatycznej MIL-WAN i będzie dostępny wszędzie tam, gdzie na czas egzaminów sprawnościowych powoływane są komisje egzaminacyjne. Obsługiwać go będą administratorzy, którzy w jednostkach zajmują się organizacją i przeprowadzaniem testów sprawnościowych.
Dzięki jednej, wspólnej dla całego wojska, elektronicznej bazie zarządzanie danymi z egzaminów z WF będzie dużo łatwiejsze. – Nowe rozwiązanie będzie pomocne szczególnie tym, którzy zasiadają w komisjach. Po zdanym egzaminie administrator sytemu wpisze wyniki żołnierzy i prześle do wspólnej bazy. Będziemy mieć do nich dostęp tuż po zakończonym sprawdzianie – tłumaczy ppłk Świercz.
System sprawi też, że dowódcy będą mieli „pod ręką” wszystkie wyniki z egzaminów swoich żołnierzy, także te z ostatnich lat. – Nam z kolei nowy system przyspieszy pracę i umożliwi szybkie robienie różnego rodzaju analiz i zestawień. Kilkoma kliknięciami otrzymamy gotowe dane, na przykład o liczbie piątkowiczów – tłumaczy oficer ze Sztabu Generalnego WP.
Do końca roku 2013 roku „SI Sprawdzian” ma być kompatybilny z systemem ewidencji wojskowej „SEW-on-line”. – Wyniki z egzaminów sprawnościowych będą automatycznie wprowadzane do systemu kadrowego. Ocena kondycji żołnierza znajdzie się więc w jego „elektronicznej teczce personalnej”, razem z innymi informacjami dotyczącymi, np. ukończonych kursów czy przebiegu służby. Dowódca, otwierając taką teczkę, będzie miał komplet informacji o danym żołnierzu – tłumaczy ppłk Świercz.
Choć system już działa, to w pełni zostanie wykorzystany dopiero w przyszłym roku. –Tegoroczne egzaminy sprawnościowe już się zakończyły. Nam udało się już jednak wprowadzić do systemu sporą część danych – podkreśla oficer z Zarządu Szkolenia – P7 SGWP.
Do corocznego egzaminu ze sprawności fizycznej zobowiązuje żołnierzy ustawa o służbie wojskowej. Zdają go żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Normy sprawnościowe uzależnione są od wieku, płci i stanowiska. Ten rok był ostatni, w którym przeprowadzono sprawdzian na starych zasadach. Od 2014 roku nie będą już uwzględniane zwolnienia z niego z powodu wyjazdu służbowego. Egzaminy będą też organizowane częściej niż dotychczas. Rozwiązania te mają zmotywować mundurowych do większego udziału w zajęciach sportowych i jednocześnie zmusić ich do przystępowania do sprawdzianu z WF. W 2013 roku miało do niego przystąpić 96 115 żołnierzy, ale stawiło się tylko 78 115, czyli 76,1 proc. To wynik gorszy niż w roku 2012, gdy egzamin zdawało 84 proc. wojskowych. Średnia ocen, jaką w tym roku otrzymywali żołnierze, to 4,3. Wprawdzie w porównaniu z rokiem ubiegłym spadła liczba osób, które otrzymały stopień niedostateczny, ale mniej też żołnierzy zasłużyło na ocenę bardzo dobrą. |
autor zdjęć: arch. 11 LDKPanc
komentarze