moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Startuje „Żelazny obrońca”

34 tys. żołnierzy i 600 jednostek sprzętu będzie operowało na lądzie, morzu, w powietrzu i cyberprzestrzeni. Wszystko za sprawą rozpoczynających się właśnie ćwiczeń „Żelazny obrońca”. Choć scenariusze działań nie są jawne, wojsko zdradza, że zamierza sprawdzić m.in. zintegrowanie wdrożonego niedawno sprzętu. Co jeszcze wiemy o największych w tym roku ćwiczeniach polskiej armii?

 Czołgi Abrams, fot. 1 WBP

„Żelazny obrońca” to najważniejsze i największe w tym roku ćwiczenia Wojska Polskiego. W sumie ma w nich wziąć udział ponad 30 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz sojusznicy z NATO. Największe siły do działania skieruje 18 Dywizja Zmechanizowana, która będzie odgrywać kluczową rolę. Nie bez powodu – to właśnie ten związek taktyczny otrzymał w ostatnich latach największą ilość uzbrojenia. Konieczne jest więc sprawdzenie, czy zostało ono skutecznie wdrożone i zintegrowane z pozostałym sprzętem.

 

„Żelazna brama”

Podczas „Żelaznej bramy”, bo taki kryptonim mają zadania, które będą realizować wojskowi z 18 Dywizji, na poligon wyjadą m.in. z czołgi Abrams, armatohaubice K9, wyrzutnie Chunmoo, moździerze Rak czy transportery Rosomak. Ich działania będzie wspierało lotnictwo – o ile będzie taka możliwość, będą to myśliwce F-16 (z powodu katastrofy, która miała miejsce w Radomiu, obecnie loty szkoleniowe tych maszyn zostały wstrzymane) oraz wyleasingowane od Amerykanów śmigłowce Apache. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami będą one po raz pierwszy współdziałały z Abramsami.

Wojskowi z 18 Dywizji Zmechanizowanej będą ćwiczyć przede wszystkim na poligonie w Orzyszu. Transport sprzętu już się rozpoczął. Część uzbrojenia dotrze z jednostek podległych 18 DZ transportem kolejowym, większość będzie można jednak zobaczyć na drogach publicznych. Działania taktyczne rozpoczną się za kilka dni. Najważniejszym z nich będzie przetestowanie systemu zarządzania ogniem połączonym na szczeblu dywizji, czyli tzw. JAGIC-u (ang. The Joint Air-Ground Integration Center). Poza tym sprawdzona zostanie także infrastruktura, która powstaje w ramach Narodowego Programu Odstraszania i Obrony „Tarcza Wschód”. – Podczas „Żelaznej bramy” będą również testowane rozwiązania dotyczące systemu łączności i różnych typów stanowisk dowodzenia – mówi gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik, dowódca 18 Dywizji. – Na spotkaniu z mediami [to zaplanowano na 17 września – przyp. red.] zaprezentujemy m.in. mobilne stanowisko dowodzenia oraz tzw. rozproszone, znajdujące się pod ziemią i naszpikowane nowoczesnymi technologiami, które z powodzeniem jest wykorzystywane na froncie w Ukrainie – dodaje generał.

„Ognista burza”

Nie oznacza to oczywiście, że na innych poligonach będzie się działo mniej. Podczas „Żelaznego obrońcy” ma się odbyć 30 mniejszych ćwiczeń. Jedno z nich na poligonie w Nowej Dębie. Tam pierwsze skrzypce będą odgrywały pododdziały wojsk obrony terytorialnej. Żołnierze tego rodzaju sił zbrojnych, wspólnie z wojskowymi z 18 Dywizji i jednostek powietrzno-desantowych, przeprowadzą ćwiczenia „Ognista burza”. Ich zadaniem będzie zgranie sił, tak aby skutecznie prowadzić działania obronne i opóźniające manewry przeciwnika. Wówczas odbędzie się także trening kierowania ogniem.

Nie tylko na lądzie

Co prawda wojsko nie zdradza szczegółowych scenariuszy ćwiczeń, wiadomo jednak, że te będą opierały się m.in. na doświadczeniach płynących z wojny w Ukrainie. Wojsko zamierza także przetestować platformy i rozwiązania, które jeszcze nie są wdrożone w armii. Co istotne, te działania mają być prowadzone nie tylko na lądzie, lecz także w powietrzu, na morzu i w cyberprzestrzeni. Wiele będzie działo się m.in. na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, gdzie wojsko zamierza przeprowadzić np. głębokie uderzenie ogniowe.

Ćwiczenia „Żelazny obrońca” będą trwały do końca września.

Anita Blinkiewicz, Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 1 WBP

dodaj komentarz

komentarze


Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Biało-czerwona na Monte Cassino
Litwini z polskimi Gromami
Bez zmian w emeryturach
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Od eksperymentu do elity NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Wielka gra na ukraińskim froncie
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Nowy Grot zatwierdzony
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Generał z cienia
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Powitanie F-35 z Polską
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Koszykarskie widowisko
Jego ofiara – nasza pamięć
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Groźny incydent w Libanie
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Hegseth odznaczył polskiego generała
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Śmierć w sercu Azji
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Natowskie manewry na Bałtyku
Polski wkład w operację „Overlord”
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Studia z obrony granic
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Kraków zaprosił weteranów
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Drugi dom efów
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Merops nad Ustką
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Marsz prawdę ci powie
Husarze dla mieszkańców Polski
Czerwieńsze będą…
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Wsparcie ma znaczenie
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Za sterami Husarza
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Sojusz kontra drony
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Równanie z „Iksem”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO