Wspólne działania w zakresie edukacji historycznej, patriotycznej i wojskowej oraz dążenie do popularyzacji wiedzy o armii, a także promocja służby wojskowej. To główne założenia porozumienia o współpracy zawartego pomiędzy Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji i Muzeum Wojska Polskiego.
Dokument o współpracy podpisali w siedzibie MWP na Cytadeli Warszawskiej gen. broni Marek Sokołowski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, płk Grzegorz Wawrzynkiewicz, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, oraz prof. Bogusław Pacek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.
Zgodnie z porozumieniem Dowództwo Generalne zobowiązało się do nieodpłatnej prezentacji sprzętu i uzbrojenia, będącego w wyposażeniu podległych jednostek, podczas wydarzeń organizowanych przez MWP i CWCR oraz wsparcia muzeum w transporcie m.in. pojazdów, eksponatów i materiałów wystawienniczych. W zamian MWP ma m.in. bezpłatnie udostępniać plac Gwardii, mieszczący się obok warszawskiej siedziby muzeum, na uroczystości organizowane przez partnerów, promować ich działania oraz zapewnić darmowy wstęp do wszystkich swoich oddziałów żołnierzom i ich rodzinom.
– Umowa oznacza ścisłą współpracę w zakresie szerzenia wiedzy o historii polskiego wojska oraz chwały oręża polskiego, zarówno tego dawnego, jak współczesnego, a także promocji sił zbrojnych – tłumaczy prof. Pacek. Dodaje, że stronom zależy na organizowaniu wspólnie jednego dużego wydarzenia w miesiącu, w które zostaną zaangażowani zarówno żołnierze i sprzęt z jednostek podległych DGRSZ, jak i instytucje odpowiadające za rekrutację do armii. – Chcemy naszymi ofertami kształtować postawy patriotyczne, czerpiąc z historii Wojska Polskiego, ale też korzystając z tego, co dzisiaj reprezentuje armia, i poprzez te dokonania zachęcać młode pokolenie do służby w wojsku – zapowiada dyrektor MWP.
Z kolei CWCR zobowiązało się do organizowania stoisk edukacyjno-informacyjnych i rekrutacyjnych, a także spotkań z młodzieżą na temat służby wojskowej podczas wydarzeń przygotowanych przez partnerów. – Podpisanie trójstronnego porozumienia ma na celu realizację działań w kilku kluczowych obszarach, takich jak: edukacja historyczna, obejmująca organizację wykładów, warsztatów i wystaw, które przybliżą historię Wojska Polskiego i jego osiągnięcia oraz promowanie wartości patriotycznych poprzez różnorodne programy edukacyjne, które będą inspirować młodzież do poznawania tradycji narodowych – mówi płk Wawrzynkiewicz. Szef Centrum podkreśla, że wszystkie podejmowane wspólnie działania będą zwiększać świadomość społeczeństwa na temat roli i znaczenia sił zbrojnych w historii Polski. – Kluczowym zapisem porozumienia jest także promocja służby wojskowej, będzie ono także sprzyjać współpracy z lokalnymi społecznościami, co zacieśni więzi między wojskiem a obywatelami – dodaje płk Wawrzynkiewicz.
autor zdjęć: Michał Niwicz, Anna Dąbrowska
komentarze