moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom

Tu, na krakowskim Rynku, dzisiaj wspólnie z polskimi żołnierzami i z ich dowódcami możemy sobie głośno, uczciwie powiedzieć, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii – mówił w Krakowie Donald Tusk. Premier wziął udział w uroczystości z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz ustanowienia Święta 2 Korpusu Polskiego.

Podczas przemówienia na Rynku Głównym w Krakowie premier Donald Tusk wspomniał, że przed kilkoma dniami spotkał się z weteranami bitwy pod Monte Cassino. – Dzisiaj pamiętamy o was. Chwała wam! Będziecie zawsze w naszej pamięci, w naszych sercach przykładem polskiego bohaterstwa, niezłomności i odwagi – powiedział szef rządu. Dodał też, że dzisiaj weterani są na włoskiej ziemi, dając po raz kolejny świadectwo swojej niezłomności i patriotyzmu oraz przypomniał, co od nich usłyszał podczas ostatniego spotkania. – Mówili mi, że są bardzo dumni ze swojej ojczyzny, że jest taka, jak wtedy w ich marzeniach, kiedy wspinali się na wzgórze. Jest wolna, bezpieczna, silna i z każdym dniem bezpieczniejsza i silniejsza – relacjonował premier.


Film: Joanna Morawska, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

REKLAMA

Donald Tusk podkreślił również, że bezpieczeństwo Polski jest efektem narodowej, mądrej, wizjonerskiej polityki prowadzonej wspólnie od 35 lat oraz zasługą żołnierzy, ich dowódców i całego polskiego narodu. Podczas wystąpienia premier zapytał: – O czym marzyli żołnierze spod Monte Cassino, o czym marzą dzisiaj walczący na wschód od Polski Ukraińcy? – O bezpieczeństwie w wielu wymiarach – odpowiedział sobie i zapowiedział utworzenie planu obrony i odstraszania „Tarcza Wschód”, którego koszt ma wynosić 10 mld zł, oraz budowę komponentu satelitarnego – finansowanego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Premier Tusk stwierdził, że w poniedziałek będzie rozmawiał o finansowaniu komponentu satelitarnego z EBI. – Otrzymamy ten kredyt, który zwiększy nasze bezpieczeństwo – pół miliarda złotych. Mam nadzieję, że w poniedziałek ten meldunek państwu będę mógł złożyć – powiedział szef rządu.

Mówiąc o bezpieczeństwie w wielu wymiarach, premier wymienił cztery z nich: geopolityczny oraz bezpieczeństwo – wewnętrzne, na polskim niebie i naszej granicy. Odnosząc się do wymiaru geopolitycznego, zwrócił uwagę na zagrożenie ze Wschodu i atak Rosji na Ukrainę oraz podkreślił rolę NATO i Unii Europejskiej w budowaniu bezpieczeństwa. Dodał, że państwa dyktatorskie i autorytarne coraz częściej atakują Zachód, wykorzystując elementy wojny hybrydowej. – Atakują nie tylko ze względu na konflikt interesów, lecz także na zasadniczy konflikt wartości – zauważył Tusk i dodał, że Polska musi się wywiązać z roli lidera Zachodu w tej części świata. Mówiąc natomiast o bezpieczeństwie naszej granicy, rozwinął temat ogłoszonego dzisiaj w Krakowie narodowego planu bezpieczeństwa o kryptonimie „Tarcza Wschód” oraz przeznaczenia 10 mld zł na umocnienie 400 kilometrów granicy z Rosją i Białorusią. – To będzie tarcza, która zabezpieczy nas przed potencjalnymi atakami ze Wschodu, ale będzie miała za zadanie odstraszyć wroga. To będzie strategia odpychania wojny od naszych granic. Polska jest silna, Polska będzie silna dzięki własnym działaniom, dzięki własnym sojuszom! – zaznaczył premier.

Z kolei wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na krakowskim Rynku zapowiedział, że „w 80. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino nakreślamy plany, żeby zanieść lepszą Polskę następnym pokoleniom”. – Premier przedstawił założenia wielkiego planu bezpiecznej Polski. Od Wschodu, od najeźdźcy, który niezmiennie przez pokolenia na różne sposoby starał się wprowadzać na naszych ziemiach zniszczenie, głód, śmierć i cierpienie. Dzisiaj zjednoczenie i współpraca, porozumienie i wspólne budowanie w NATO i Unii Europejskiej jest naszym głównym zadaniem – stwierdził szef MON-u.

Podczas uroczystości na Rynku Głównym w Krakowie z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz w związku z ustanowieniem Święta 2 Korpusu Polskiego odbyła się też ceremonia przekazania Chorągwi Wojska Polskiego Dowództwu 2 Korpusu Polskiego – Dowództwu Komponentu Lądowego. Formacji tej nadano również patrona. Został nim gen. Władysław Anders.

2 Korpus Polski jest związkiem operacyjno-taktycznym o wysokiej gotowości, w pełni rozwiniętym, gotowym do natychmiastowego prowadzenia działań bojowych przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów walki, w tym rozpoznania, rażenia i dowodzenia. Ważną cechą 2 KP jest interoperacyjność i pełna kompatybilność z V Korpusem Amerykańskim oraz Wielonarodowym Korpusem Północny Wschód. Struktura formacji odzwierciedla struktury i zdolności Korpusu Amerykańskiego oraz kompatybilność z siłami Sojuszu. Nazwa Dowództwa 2 Korpusu Polskiego wywodzi się od nazwy utworzonego 21 lipca 1943 roku 2 Korpusu Polskiego, który pod wodzą gen. Władysława Andersa wsławił się zwycięskimi walkami o Monte Cassino, Anconę i Bolonię.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: MON, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
 
Roczny dyżur spadochroniarzy
Walka – tak, ale tylko polityczna
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Biało-czerwona nad Wilnem
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Wsparcie MON-u dla studentów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Zełenski w Warszawie
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Ostatnia niedziela…
Lato pod wodą
„Jaguar” z Gujany
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Strzelnice dla specjalsów
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Olimp gotowy na igrzyska!
Czujemy się tu jak w rodzinie
Śmierć przyszła po wojnie
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Za zdrowie utracone na służbie
Polsko-litewskie konsultacje
Mark Rutte pokieruje NATO
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Miliardy na modernizację armii
Spadochroniarze na warcie w UE
Oczy na Kijów
Nowy porządek w Europie
Ludzie bez twarzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Szpital u „Troski”
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Spędź wakacje z wojskiem!
Sportowa rywalizacja weteranów misji
RBN przed szczytem NATO
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Pancerny sznyt
Serwis bliżej domu
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Szkolenie do walk w mieście
Jak usprawnić działania służb na granicy
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Szkolenie na miarę czasów
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO