moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Afgańskie Rosomaki wróciły do jednostek

Aby mogły znów służyć w Polsce, mechanicy spędzili przy każdym z nich ponad tysiąc godzin. Sześć pierwszych kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, wycofanych z Afganistanu, po remontach i przeglądach przekazano macierzystym jednostkom – 17 i 12 Brygadzie Zmechanizowanej.



– To bardzo ważny dzień dla naszej armii. Nasze jednostki remontowe, które wyremontowały pierwsze sprowadzone z Afganistanu wozy, opierały się na technologii i pomysłach zdobytych m.in. podczas przywracania sprawności wozom używanym na misji w Czadzie – podkreślał podczas uroczystości przekazania transporterów dowódcom brygad z Międzyrzecza i Szczecina generał brygady Dariusz Łukowski, zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy.

Sześć Rosomaków, które odebrali osobiście generał brygady Rajmund Andrzejczak (dowódca 17 BZ) oraz generał brygady Andrzej Tuz (dowódca 12 BZ), wróciło do Polski z Afganistanu – razem z kilkudziesięcioma innymi wozami – w maju na pokładzie samochodowca Asian Breez.

Jak podkreślał ppłk Sławomir Milewski, dowódca 52 Batalionu Remontowego z Czarnego, każdy z transporterów, zanim wróci do macierzystej jednostki, musi przejść szczegółowy przegląd techniczny, wymagane przepisami obsługi okresowe – w przypadku większości Rosomaków będzie to tzw. obsługa 4-letnia (O4R). Musi też zostać przywrócony do wersji używanej przez nasze wojska lądowe.

– Pojazdy użytkowane przez naszych żołnierzy w Afganistanie zostały na potrzeby misji wyposażone m.in. w dodatkowe opancerzenie i osłony przeciwko granatom rpg. Transportery, które wrócą do jednostek, nie będą ich miały – wyjaśnia ppłk Milewski.

Wyjątkiem będzie sześć Rosomaków, które dowódcy 12 BZ i 17 BZ odebrali wczoraj. – Zgodnie z decyzją Dowództwa Wojsk Lądowych pojazdy te wrócą do swoich brygad w takiej konfiguracji, w jakiej były używane w Afganistanie. Jest to związane z tym, że w każdej z brygad będzie jedna kompania wyposażona w całości w pojazdy tego typu – wyjaśnia generał Łukowski. Dzięki temu żołnierze będą mogli cały czas szkolić się na pojazdach wyposażonych w dodatkowe pancerze, a więc cięższych i wymagających innych nawyków od kierowców. Dwie kompanie Rosomaków w wersji M1M (bo takie oznaczenie nosi tzw. model afgański) będzie można również w razie potrzeby błyskawicznie wysłać za granicę, nie czekając na przezbrojenie zdekompletowanych po misji w Afganistanie pojazdów.

Przywracanie sprawności i odtwarzanie właściwej wersji blisko 170 Rosomaków wycofanych z Afganistanu potrwa do 2017 roku. Poza 52 Batalionem Remontowym z Czarnego zajmować się tym będzie 55 Batalion Remontowy z Opola oraz Rejonowe Warsztaty Techniczne z Grudziądza, Jastrzębia Śląskiego, Rzeszowa i Żurawicy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~nik
1401402240
oszolom a Rosomaki na stale w Polsce nie wymagaja remontu?
4C-70-91-82
~scooby
1387138980
~Mac - jeden - ale za to fachowo pobrudzony -wiele nie zdziała. Reszta pewnie w biurze.
DB-A6-73-01
~Mac
1387056240
Czy to znaczy, że w razie , nawet malego konfliktu nie będziemy w stanie remontować naszych KTO? Czy to są jednorazowe kubeczki na napoje? W kazdej jednostce powinien być zespól mechaników zdolnych do wykonania takich czynności, ajk montaż, demontaż uszkodzonych elementów opancerzenia. Ten artykul, to chyba żart, bo nie chce mi się wierzyć żeby ten świat z filmu "Miś" nadal istniał.
05-C5-58-D8
~oszołom
1387019580
170 Rosomaków "zamrożonych" do 2017 r. czyli przez 4 lata. 15 milionów zł za Rosomaka x 170 dale dwa miliardy dwieście pięćdziesiąt milionów! czyli 700 milionów USD - to jest 1 eskadra F16 w dobrej wersji. Prawdziwy koszt misji afgańskiej poznamy za kilka lat. Przecież ten warty miliardy sprzęt będzie 4 lata składowany pod chmurką, w deszczu i śniegu. Ile części zostanie z Rośków wymontowanych, ile ukradzionych przez złomiarzy? Założę się, że za 4 lata z tego sprzętu uda się 'złożyc' najwyżej 30-40%, reszta przepadnie. Wszystkie afgańskie Rośki winny być odstawione do zakładów remontowych, a ich sprawnośc przywrócona najdalej w ciągu roku. Sprawą powinien się zając NIK i to natychmiast!
F2-C3-73-6A

F-35 zmienia wszystko
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Oswoić „latający komputer”
Lotnisko w zanadrzu
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Koszykarskie widowisko
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Latający dron – broń na okręty podwodne
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Biało-czerwona na Monte Cassino
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Polski wkład w operację „Overlord”
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Groźny incydent w Libanie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Sojusz kontra drony
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Ślady, których nie widać
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Polsko-kanadyjska współpraca
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Marsz prawdę ci powie
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Generał z cienia
Husarze dla mieszkańców Polski
Nowa baza US Army w Polsce?
Równanie z „Iksem”
Wsparcie ma znaczenie
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
DIANA szansą dla polskich innowacji
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śmierć w sercu Azji
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Bałtyk, wspólna sprawa
Bez zmian w emeryturach
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
NATO rozkłada lotniczy parasol
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Czerwieńsze będą…
Kraków zaprosił weteranów
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Wielka gra na ukraińskim froncie
K9, ognia!
Hegseth odznaczył polskiego generała

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO