Wiosną 2015 roku w warszawskiej Cytadeli zostanie otwarte nowoczesne Muzeum Wojska Polskiego. Na terenie dawnej rosyjskiej twierdzy powstaje także wystawa upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej. Pierwsi zwiedzający obejrzą ją za dwa lata.
W przedsięwzięcie zaangażowane są Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W spotkaniu poświęconym przyszłości Cytadeli wzięła także udział prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.
– Naszą ambicją jest, aby w Cytadeli powstało muzeum na miarę XXI wieku – mówił minister obrony Tomasz Siemoniak.
W Warszawie jest już Muzeum Wojska Polskiego. Zgodnie z planami zostanie ono przeniesione na teren Cytadeli, gdzie będzie wybudowany nowoczesny budynek. Muzeum Katyńskie, będące oddziałem MWP, zostanie urządzone w jednym z pomieszczeń dawnej fortyfikacji.
Obecnie w kompleksie Cytadeli mieści się siedziba Dowództwa Wojsk Lądowych. Na razie nie zapadła decyzja o tym, czy DWL będzie musiało się stamtąd wyprowadzić.
Dyrektorem MWP będzie prof. Zbigniew Wawer. – Wiążę z tą nominacją wielkie nadzieje i życzę, aby powiodła się misja otwarcia Muzeum Katyńskiego i Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli – podkreślał minister.
Prof. Wawer, wykładowca w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej, jest historykiem specjalizującym się w dziejach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jest też autorem książek i filmów dokumentalnych o tej tematyce.
Na Cytadeli można też było obejrzeć otwartą w 73. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę wystawę poświęconą ppłk. lek. Janowi Boroniowi, jeńcowi obozu w Starobielsku, zamordowanemu w Charkowie. – Po ataku na Polskę Sowieci aresztowali ponad 240 tys. polskich żołnierzy, w tym 18 tys. oficerów, głównie rezerwy. Większość z nich została potem zamordowana w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni – mówił minister Siemoniak, nawiązując do rocznicy 17 września. Zapewnił też, że pamięć o pomordowanych oficerach jest pielęgnowana w polskim wojsku, czego przykładem jest ta wystawa oraz powstające w Cytadeli Muzeum Katyńskie.
Uroczystości upamiętniające rocznicę z września 1939 r. odbyły się także w Warszawie przed pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Po wspólnej modlitwie odczytany został Apel Pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową.
Odczytano też list od prezydenta Bronisława Komorowskiego. „Składamy dzisiaj hołd wszystkim ofiarom Golgoty Wschodu" – napisał prezydent.
Na zakończenie odśpiewano „Hymn sybiraków", a przedstawiciele delegacji złożyli kwiaty. W imieniu Rady Ministrów wieniec przed pomnikiem złożył minister Tomasz Siemoniak.
W uroczystościach wzięli udział m.in. członkowie Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie oraz Warszawskiej Rodziny Katyńskiej.
autor zdjęć: st. chor. Grzegorz Litwin, Maciej Nędzyński
komentarze