moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusz Madrytu i Warszawy

Przygotowania do szczytu NATO w Ankarze, wspólny zakup samolotów do tankowania powietrznego, działania na rzecz wzmocnienia europejskiego przemysłu obronnego i kolektywna obrona – to tematy poruszane w Madrycie podczas rozmów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza i hiszpańskiej minister obrony Margarity Robles.

– Jesteśmy sojusznikami w NATO i Unii Europejskiej, dzisiaj od minister obrony Królestwa Hiszpanii usłyszałem zapewnienie o pełnym wsparciu dla Polski wobec wszystkich zagrożeń, jakie nas spotykają ze strony Federacji Rosyjskiej, wielką solidarność, przyjaźń i gotowość do wsparcia każdego z państw Sojuszu – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej, w Madrycie po spotkaniu z Margaritą Robles, hiszpańską minister obrony.

Dodał, że opinie podważające rolę Hiszpanii i jej zaangażowanie w NATO „należy włożyć między bajki”. – Jeżeli głównodowodzący sojuszniczymi siłami w Europie prosi o fregatę, samoloty do patrolowania państw bałtyckich Hiszpania udziela tego wsparcia, jeżeli trzeba wystawić baterie Patriot do ochrony Turcji, Hiszpania angażuje się w to jako jedyne państwo – wyliczał wicepremier. Dodał, że Hiszpania jest zaangażowana oraz gotowa do współpracy i wspólnych działań.

REKLAMA

Gotowi na szczyt

– Dzisiejsze spotkanie było okazją nie tylko do potwierdzenia zobowiązań sojuszniczych – Polska również wykona wszystkie zobowiązania wobec Hiszpanii i naszych sojuszników w NATO i Unii Europejskiej – ale także do przygotowania stanowiska na szczyt NATO w Ankarze, szczególnie w ważnym dla nas temacie rurociągu – mówił Kosiniak-Kamysz. – Na szczycie będziemy prezentować zarówno stanowisko polityczne, jak też zdolności Sojuszu do odstraszania i obrony przed największymi zagrożeniami, przed Rosją, przed terroryzmem, które dotykają obu naszych państw – dodał szef polskiego MON-u.

Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania ministrów był zakup wielozadaniowych samolotów do transportu i tankowania MRTT. Polski wicepremier określił go jako „przedmiot jednej z najważniejszych decyzji”. – Wcześniejsze rządy tę decyzję odwlekały, nie podejmowały jej, a nawet zrywały możliwości rozwoju tych zdolności. Nasz rząd jest zdeterminowany, by wprowadzić zdolności do transportu i tankowania w powietrzu – zapewnił minister obrony.

Jak powiedział, Polska chce kupić te samoloty wspólnie z Hiszpanią, wykorzystując mechanizm SAFE. – 29 maja podpisaliśmy memorandum, które zobowiązuje oba państwa do zakupu tych samolotów, teraz przechodzimy do fazy wykonawczej – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Podziękował jednocześnie hiszpańskiemu resortowi obrony za otwartość w sprawie dyskusji o udostępnieniu slotów produkcyjnych w zakładach Airbus na potrzeby polskiego zamówienia.

– Daliśmy sobie dwa tygodnie, do szczytu w Ankarze, na uzgodnienie szczegółów, ale jesteśmy na bardzo dobrej drodze. Polska i Hiszpania będą wspólnie dokonywać zakupów samolotów do tankowania i transportu, kwestią pozostaje ich liczba oraz możliwości produkcyjne – dodał szef polskiego MON-u. Wcześniej polska delegacja odwiedziła zakłady grupy Airbus w Getafe, gdzie m.in. zapoznała się z procesem modyfikacji samolotów A330 do wersji MRTT.

Podsumowując dwustronne rozmowy polski wicepremier zwrócił też uwagę na kwestię rozwoju przemysłu zbrojeniowego w Europie. – Podjęliśmy wszelkie możliwe działania, aby środki z programu SAFE zainwestować w polski przemysł zbrojeniowy, Hiszpania rozwija swój przemysł i to się łączy – mówił Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że Airbus jest już bardzo silnie obecny w Polsce, a będzie jeszcze bardziej i zwrócił uwagę, że z Hiszpanią współpracują także spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Jesteśmy gotowi inwestować w polski przemysł zbrojeniowy, to jest koło zamachowe polskiej gospodarki, coś, co musi uczynić Europę bardziej niezależną – pod względem łańcuchów dostaw, sojuszniczej obrony konwencjonalnej – podkreślił polski minister.

Gwarant bezpieczeństwa

W rozmowie z dziennikarzami Kosiniak-Kamysz skomentował też wypowiedź prezydenta Karola Nawrockiego o rozwoju przemysłu obronnego dzięki programowi SAFE. – Kilka dni temu w Łasku, gdy mówiłem o programie SAFE, prezydent bardzo się krzywił, chyba nie chciał przyjąć do wiadomości, jak bardzo ten program jest potrzebny Polsce i jak dobrze działa na rzecz przemysłu zbrojeniowego. Dzisiaj widzimy, jak zmienia zdanie i bardzo dobrze – akcentował wicepremier. – Nie ulegliśmy wetu prezydenta, nie poddaliśmy się, nie zatrzymaliśmy, lecz przyspieszyliśmy proces modernizacji i inwestycji w polskie zakłady zbrojeniowe – zaznaczył.

O zwiększeniu wydatków obronnych i sojuszniczej solidarności mówiła również Margarita Robles. – Jesteśmy godnym zaufania sojusznikiem, poczyniliśmy ogromny wysiłek, by podnieść nasze wydatki obronne. Ponad cztery tysiące hiszpańskich żołnierzy uczestniczy w misjach NATO – wyliczała. – Jakikolwiek atak na kraj UE czy NATO rozumiemy jako atak na nas wszystkich, a atak na Polskę jest atakiem na Hiszpanię. Będziemy nadal inwestowali w nasze zdolności, rozwijali przemysł obronny i uczestniczyli w misjach pokojowych – zadeklarowała szefowa resortu obrony Hiszpanii.

Jak zapewniła Margarita Robles, Hiszpania będzie współpracowała z Polską, żeby zacieśniać i rozwijać współpracę przemysłów zbrojeniowych. – Wierzymy, że zbudujemy w Europie silny przemysł obronny, że Sojusz Północnoatlantycki będzie gwarantem bezpieczeństwa – podkreśliła hiszpańska minister obrony. Jej zdaniem przesłanie jedności jest najlepszym znakiem, jaki możemy dać Rosji. – Wspieramy Ukrainę, ponieważ w ten sposób wspieramy demokrację i wolność – dodała Robles.

Podczas wizyty w Madrycie Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył Medale Wojska Polskiego czterem żołnierzom sił zbrojnych Hiszpanii zasłużonym dla sojuszniczej współpracy z Polską.

Jakub Borowski

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/MON

dodaj komentarz

komentarze


Koło zamachowe gospodarki
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
PKW Irak zostaje w Jordanii
Święto DGRSZ
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Sojusz Madrytu i Warszawy
Musztra i marsz ubezpieczony
Zełenski traci Order Orła Białego?
Polski wkład w operację „Overlord”
Równanie z „Iksem”
Szermierze i pięściarki na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Sonda dla Jastrzębia
At the Controls of F-35A Husarz
Kraków zaprosił weteranów
Niebo bez dominacji
AMW oferuje mieszkania
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Bez zmian w emeryturach
Ratunek z powietrza
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Elektronika dla obrony powietrznej
Ratunek na polu walki
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Przerzut Abramsów do Lublina
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Atak w Porcie Elbląg
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Podróż w ciemność
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Ważne decyzje w Brukseli
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Mundur, medale i duma
Śmierć w sercu Azji
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Powietrzne cysterny dla Polski
„Strzała weterana” spaja środowisko
Wojna pod lupą
Zbrodnicza farsa
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Marsz gąsienicowych kolumn
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Orka tuż, tuż
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Wsparcie ma znaczenie
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Akcja na jeziorze
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Apetyt Smoka rośnie
Sportowe jubileusze
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Cyberparasol nad wyborami
Kajakarze i judocy w medalowej formie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO