moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi ćwiczyli taktykę i walkę z pożarem

Częścią współpracy sojuszniczej z siłami zbrojnymi państw NATO były wspólne ćwiczenia żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Brytyjczyków z Batalionowej Grupy Bojowej eFP w Ełku. Trenowano taktykę i działania w mieście. Terytorialsi z tej brygady wzięli też udział w ćwiczeniach przygotowujących do reagowania na zagrożenia związane z dużymi pożarami lasów.

Żołnierze 4 W-MBOT wraz z żołniezrami Batalionowej Grupy Bojowej eFP podczas ćwiczeń w Ełku, fot. 4 W-MBOT

Żołnierze z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z brytyjskimi żołnierzami z kompanii rozpoznawczej Batalionowej Grupy Bojowej natowskiej wzmocnionej wysuniętej obecności (enhanced Forward Presence, eFP) doskonalili w Ełku umiejętności związane ze stosowaniem taktyki czarnej, czyli działaniami w terenie zurbanizowanym, oraz zielonej – walką w terenie otwartym i kompleksach leśnych. 

Terytorialsi pełnili w tym ćwiczeniu rolę instruktorów szkolących Brytyjczyków. – Goście byli pod wrażeniem profesjonalizmu żołnierzy WOT, a z kolei nasi żołnierze cenili sobie możliwość wymiany wspólnych doświadczeń z kolegami z innej armii – mówi plut. Sabina Mazurek z zespołu prasowego 4 W-MBOT. Jak dodaje, wspólne szkolenie było nie tylko okazją do szlifowania umiejętności, ale także doskonałym momentem do lepszego zgrania sojuszniczych sił.

To już kolejne wspólne ćwiczenia żołnierzy 4 W-MBOT z sojusznikami z NATO. – Wcześniej ćwiczyliśmy z Amerykanami, a teraz po raz pierwszy z Brytyjczykami, którzy byli bardzo zadowoleni z efektów tego szkolenia – podkreśla plut. Mazurek. Terytorialsi z Ełku mają w planach dalsze ćwiczenia z przedstawicielami kolejnych nacji wchodzących w skład natowskich sił eFP.

Batalionową Grupę Bojową NATO poza polskimi i brytyjskimi żołnierzami tworzą także mundurowi amerykańscy, chorwaccy i rumuńscy. Grupa od 2017 roku stacjonuje w Bemowie Piskim. Jej żołnierze współpracują przede wszystkim z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, ale biorą także udział w wielu przedsięwzięciach z innymi polskimi jednostkami.

WOT ćwiczy ze strażakami

To nie jedyne szkolenie, w jakim w ostatnim czasie wzięli udział żołnierze 4 W-MBOT. 44 Batalion Lekkiej Piechoty z tej brygady wraz z kompanią saperów uczestniczył w ćwiczeniu przygotowującym do reagowania na zagrożenia związane z pożarami wielkopowierzchniowymi. Szkolenie zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Eku odbyło się w okolicach Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Lasów Państwowych w Malinówce Wielkiej.

Żołnierze 4 W-MBOT wraz z żołniezrami Batalionowej Grupy Bojowej eFP podczas ćwiczeń w Ełku, fot. 4 W-MBOT

Terytorialsi trenowali tam wraz ze strażakami zawodowymi oraz druhami z Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów ełckiego i oleckiego, leśnikami oraz młodzieżą z klas mundurowych. Doskonalono skoordynowaną współpracę służb, zarówno w zakresie gaszenia pożaru, jak i zabezpieczenia terenu, ewakuacji osób oraz udzielenia pomocy poszkodowanym.

Scenariusz ćwiczeń podzielono na kilka wątków. Pierwszym i najważniejszym było wystąpienie jednocześnie kilku ognisk pożaru wznieconych umyślnie przez człowieka, które przerodziły się w wielkopowierzchniowy pożar lasu.

Akcję gaśniczą prowadziły zastępy państwowej i ochotniczych straży pożarnych. Do gaszenia pożaru użyto też śmigłowca Lasów Państwowych. Jednocześnie, z powodu dużego zadymienia terenu, konieczna okazała się ewakuacja łodziami motorowymi grupy młodzieży, która znalazła się w strefie zagrożenia. W tym samym czasie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ełku prowadzili pościg za podpalaczem. Pomagały im odpowiednio przeszkolone psy oraz dron z Lasów Państwowych. W tych działaniach policję wspierali też terytorialsi.

Jak zaznaczają żołnierze 4 W-MBOT, ich udział w ćwiczeniach potwierdził istotną rolę tego rodzaju sił zbrojnych w systemie reagowania kryzysowego oraz gotowość do wspierania działań ratowniczych i ochronnych w sytuacjach realnych zagrożeń.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: 4 W-M BOT

dodaj komentarz

komentarze


Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Litwini z polskimi Gromami
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Wsparcie ma znaczenie
Polski wkład w operację „Overlord”
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Śmierć w sercu Azji
Koszykarskie widowisko
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wielka gra na ukraińskim froncie
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Czerwieńsze będą…
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Marsz prawdę ci powie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Groźny incydent w Libanie
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Jego ofiara – nasza pamięć
Sojusz kontra drony
Od eksperymentu do elity NATO
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Hegseth odznaczył polskiego generała
Kraków zaprosił weteranów
Drugi dom efów
Natowskie manewry na Bałtyku
Powitanie F-35 z Polską
Nowy Grot zatwierdzony
Równanie z „Iksem”
Bez zmian w emeryturach
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Studia z obrony granic
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Generał z cienia
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Za sterami Husarza
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Husarze dla mieszkańców Polski
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Merops nad Ustką
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO