moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Sekcja Zabezpieczenia Medycznego XV zmiany PKW Irak pełni cotygodniowe dyżury na terenie bazy Al Asad. W ramach „Białych niedziel” polscy medycy pomagają irackim wojskowym. – Zgłaszają się do nas żołnierze zarówno z powodu przeziębienia, jak i zapalenia płuc czy cukrzycy. Cieszymy się, że możemy wesprzeć tych, którzy mają utrudniony dostęp do opieki medycznej – mówią Polacy.

Organizowanie „Białych niedziel” ma już długą tradycję. Od wielu lat w ramach tego typu akcji polscy żołnierze służący na misjach udzielają pomocy potrzebującym. Szczególnym zainteresowaniem „Białe niedziele” cieszyły się w Afganistanie. W czasie operacji ISAF medycy z PKW pomogli tysiącom cywilów.

Do idei „Białych niedziel” wrócili żołnierze pełniący służbę w Iraku. – Początkowo akcja była organizowana sporadycznie. Obecnie przedsięwzięcia te odbywają się cyklicznie. Raz w tygodniu medycy z PKW jadą do irackiej bazy wojskowej Al Asad, by tam w czasie całodziennego dyżuru udzielać pomocy potrzebującym. I choć nadal umownie mówimy o „Białych niedzielach”, to w naszym wypadku są to czwartki – mówi kpt. Przemysław Kolman, rzecznik prasowy PKW Irak.

REKLAMA

Akcję organizuje Sekcja Zabezpieczenia Medycznego XV zmiany PKW. Trzon zespołu stanowią lekarz, pielęgniarka i ratownicy medyczni. W czasie wyjazdów towarzyszą im także tłumacze oraz pluton ochrony. – Kontynuujemy pracę, którą zaczęła XII zmiana PKW. Zdobyliśmy zaufanie i przychylność szefa tutejszej placówki medycznej i dzięki temu „Białe niedziele” organizujemy raz w tygodniu. Pełnimy dyżury na terenie irackiej bazy – wyjaśnia pielęgniarka ppor. Martyna Maksymiuk. – Każdy żołnierz stacjonujący w tym miejscu może się do nas zgłosić. Cieszymy się, że możemy nieść pomoc, zwłaszcza że miejscowi mają ograniczony dostęp do opieki medycznej – dodaje oficer. Okazuje się, że w przychodni zlokalizowanej na terenie bazy Al Asad nie pracuje żaden medyk. – Nie ma lekarzy czy pielęgniarek. Szefem placówki jest farmaceuta, a wspierają go żołnierze po podstawowym kursie medycznym. Oznacza to, że potrafią wykonać tylko podstawowe czynności medyczne, zakładają wkłucia dożylne, podają leki domięśniowo i udzielają pierwszej pomocy – przyznaje ppor. Maksymiuk.

Podczas dyżurów polscy medycy udzielają konsultacji, badają chorych, podają leki, oczyszczają rany i zakładają opatrunki. – Zgłaszają się do nas żołnierze z różnymi problemami. Od schorzeń dość prozaicznych, jak przeziębienie czy zakażenie rany, aż po przypadki bardziej skomplikowane jak cukrzyca czy zapalenie płuc. Ze względu na to, że nie mamy dostępu do diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej, nie zawsze możemy pomóc. Zachęcamy wtedy pacjentów, by udali się do większego miasta i skorzystali z porady lekarza specjalisty – mówi pielęgniarka z PKW. Przyznaje, że bardzo często iraccy żołnierze zwracają się w sprawie swoich bliskich. – Proszą na przykład o analizę wyników członków swoich rodzin, pytają jak stosować leki w różnych dolegliwościach. To dowód, że darzą nas większym zaufaniem niż lekarzy ze swojego miasta – oceniają medycy z PKW.

– Udzielamy bezinteresownej pomocy potrzebującym i bardzo nas cieszy, że Irakijczycy to doceniają – przyznaje ppor. Maksymiuk. Wspomina o sytuacji sprzed kilku tygodni, gdy podczas powrotu Polaków do bazy doszło do wypadku wojskowego pojazdu. – Wykonaliśmy wszystkie niezbędne procedury, ewakuowaliśmy żołnierzy i oczekiwaliśmy na przyjazd podnośnika z bazy. Chwilę później zatrzymał się obok nas iracki samochód. Wysiadł z niego jeden z wyższych rangą oficerów z bazy irackiej i zaoferował pomoc. Okazało się, że był jednym z naszych pacjentów podczas „Białej niedzieli”. Dobro wraca – mówi ppor. Maksymiuk.

PKW w Iraku działa w ramach Sił Globalnej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Do głównych zadań żołnierzy PKW należy szkolenie irackich i jordańskich sił specjalnych, wzmocnienie ich bezpieczeństwa oraz stabilizacji sytuacji w regionie, a także doradztwo.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: PKW Irak

dodaj komentarz

komentarze


Equipment Tailored to the Needs
 
Kremlowska wirtualna korekta
Wyrwali się z niemieckiego kotła
AW149 wkrótce „made in Poland”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak rozbito więzienie w Końskich
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Docenić „misjonarzy”
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
„Umieram jak Polak”
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Pokazali swoją siłę
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Spadochroniarze w operacji TALO
Podróż w ciemność
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Sztandar dla cyberwojsk
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Przesmyk w grze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Koszykarskie święto w Łodzi
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Inwestycja potrzebna jak tlen
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Gortat Team vs drużyna NATO
Dzień, który zmienił bieg wojny
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
AWACS-y dostarczone
Terroryści na lotnisku
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
„Baltops” – moc na Bałtyku
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Plan na szczyt
Ratownicy na medal
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Osiodłać krowę”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Policjanci szkolą wojsko
Więcej niż szkolenie TCCC
Latający radar
„Pierwsza Drużyna” na start
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Trzy miecze pokoju
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zaprojektuj mural o powstaniu
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
„Czarownice” nad Londynem
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Sukcesy żołnierzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO