Organizatorem uroczystości był Urząd Miejski w Strzegomiu, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Muzeum Gross-Rosen.
– To ważne i symboliczne, że spotykamy się z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gross-Rosen. Jeszcze 6 września 1939 roku broniło się Westerplatte. Liczyliśmy na pomoc sojuszników. Niewiele zapowiadało, że ta rozpoczynająca się wojna okaże się najtragiczniejszą w historii Polski, że zginą w niej miliony osób cywilnych, że symbolami tej wojny pozostaną nie zwycięskie bitwy, nie wielcy generałowie, ale obozy koncentracyjne i śmierć milionów niewinnych ludzi w wyniku działań dwóch totalitaryzmów – powiedział podczas uroczystości wicepremier Tomasz Siemoniak.
Minister obrony narodowej podziękował weteranom II wojny światowej oraz więźniom obozu za udział w uroczystościach. – Dziękujemy Wam za wasze świadectwo, za waszą obecność tutaj, za gotowość do uczestniczenia w uroczystościach. Jesteśmy tym zaszczyceni – dodał.
Zwracając się do młodzieży obecnej na uroczystościach szef resortu obrony zaznaczył, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem. – To bardzo ważne, że jesteście tutaj, bo do was będzie należało poniesienie w następne pokolenia pamięci o tym tragicznym miejscu, o tych tragicznych wydarzeniach i o tym, co się tutaj wydarzyło.
W trakcie uroczystości odczytany został przez harcerzy Apel Pamięci. Kombatanci, wicepremier Tomasz Siemoniak, delegacje przedstawicieli władz wojewódzkich, parlamentarzystów oraz placówek oświatowych złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym więźniów obozu.
W trakcie uroczystości odsłonięto także tablicę upamiętniającą więźniów zamordowanych w KL Gross-Rosen, ufundowaną przez Społeczeństwo Ziemi Strzegomskiej.
– Granit będący dobrem naszej ziemi stał się symbolem ludzkiej tragedii, zagłady ponad 40 tys. ludzi. Odeszli w męczarniach, wycieńczeniu i głodzie. (…) Mieszkańcy gminy Strzegom pamiętali i będą o tym pamiętać. Dlatego dziś, ku pamięci poległych w tym miejsc, pod ścianą śmierci, dla przyszłych pokoleń ufundowali pamiątkową tablicę – powiedział burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchta.
tekst: Bogumiła Piekut
***
Obóz Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. 1 maja 1941 roku Arbeitslager Gross-Rosen uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego. W 1944 roku powstały liczne filie KL Gross-Rosen (około 100) zlokalizowane przede wszystkim na terenie Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej. Ogółem przez Gross-Rosen – obóz macierzysty i jego filie – przeszło około 125 000 więźniów. Szacunkowa liczba ofiar obozu Gross-Rosen wynosi około 40 000.
Państwowe Muzeum Gross-Rosen powstało 21 kwietnia 1983 r. Głównym zadaniem Muzeum jest gromadzenie materiałów źródłowych do historii kompleksu KL Gross-Rosen, prowadzenie badań naukowych i upowszechnianie wiedzy historycznej oraz zabezpieczanie pozostałości poobozowych i udostępnianie ich zwiedzającym.
autor zdjęć: Adrian Bojczuk
komentarze