Żołnierze, którym na skutek klęski żywiołowej pogorszyły się warunki życia, mogą wnioskować o zapomogę. Dotyczy to np. tych wojskowych, których mienie ucierpiało w wyniku trwającej od kilkunastu dni powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Wsparcie może przyznać dowódca jednostki albo minister obrony narodowej.
Zapomoga to rodzaj wsparcia finansowego dla żołnierzy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, spowodowanej np. długotrwałą chorobą lub śmiercią członka rodziny, a także innym zdarzeniem losowym powodującym znaczne pogorszenie się warunków materialnych. O ten rodzaj pomocy mogą ubiegać się również ci wojskowi, którzy ucierpieli w wyniku klęski żywiołowej, np. ich dom został zniszczony w wyniku pożaru lub powodzi. Z tą ostatnią od kilkunastu już dni razem ze służbami walczą mieszkańcy południowo-zachodniej Polski. W związku z tym, że wśród poszkodowanych może też być wielu żołnierzy, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej przypominają, że zgodnie z przepisami m.in. ustawy o obronie ojczyzny tacy wojskowi mogą ubiegać się o wsparcie finansowe. – Mają oni prawo wnioskować o zapomogę zarówno do dowódcy swojej jednostki wojskowej, jak również do ministra obrony narodowej – informują przedstawiciele resortu.
W tym pierwszym przypadku żołnierz powinien sprawdzić w swojej jednostce, jakie dokumenty powinien złożyć. Ostateczna kwota przyznanego świadczenia będzie zależała m.in. od wydatków poniesionych w związku z zaistniałym zdarzeniem, a także od sytuacji materialnej żołnierza i jego rodziny.
W wypadku wniosku o zapomogę do ministra obrony narodowej wnioskujący musi opisać całą sytuację i dołączyć kilka dokumentów, np. zaświadczenie o swoim wynagrodzeniu (wraz z dodatkami), oświadczenie o liczbie osób, z którymi żołnierz prowadzi gospodarstwo domowe (w przypadku dzieci trzeba podać ich wiek oraz informację, czy się uczą lub studiują), a także informacja o dochodach najbliższych członków rodziny (np. zaświadczenie od pracodawcy, decyzje o świadczeniach emerytalno-rentowych).
Żołnierz musi ponadto złożyć dokumenty potwierdzające, że jest właścicielem domu, mieszkania lub ruchomości zniszczonych przez powódź (np. akt własności domu, umowa kupna, wyciąg z księgi wieczystej) albo że zamieszkuje w danej nieruchomości (np. zaświadczenie o zameldowaniu). Konieczne jest też potwierdzenie, że doszło do zniszczenia np. domu, mieszkania, samochodu lub sprzętów gospodarstwa domowego. Takim dokumentem może być protokół służb, zaświadczenie władz samorządowych lub kosztorys remontu.
Żołnierz wnioskujący o zapomogę musi również podać dane dotyczące ubezpieczenia nieruchomości lub ruchomości, a także złożyć oświadczenie o skorzystaniu lub zamiarze skorzystania z innych form finansowego wsparcia. Chodzi tu np. o pomoc pieniężną od dowódcy jednostki wojskowej, gminy czy organizacji pozarządowej.
Żołnierze, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi, mogą przesyłać wnioski o zapomogę do ministra obrony narodowej bezpośrednio na adres: Departament Spraw Socjalnych, al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa. Wniosku nie trzeba przesyłać drogą służbową.
Co ważne, prawo do wystąpienia o zapomogę, zarówno do dowódcy jednostki, jak i ministra obrony narodowej, mają też żołnierze niezawodowi, w tym wojsk obrony terytorialnej. Procedura składania wniosku w ich sytuacji jest analogiczna jak w przypadku żołnierzy zawodowych.
W ostatnich latach wśród najczęstszych przyczyn wnioskowania o zapomogę były m.in.: długotrwała choroba żołnierza zawodowego lub członka jego rodziny (głównie dzieci) i związane z tym wysokie koszty leczenia lub pilnej rehabilitacji oraz zdarzenia losowe (np. pożar, wypadek komunikacyjny).
W 2023 roku MON przeznaczyło na zapomogi kwotę ponad 20 mln zł.
autor zdjęć: Wojciech Olkuśnik/ East News
komentarze