moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rocznica powstania warszawskiego w MPW

Z okazji 81. rocznicy bohaterskiego zrywu Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało szereg imprez okolicznościowych. Jak co roku odbędą się spotkania z powstańcami, wspólne śpiewanie powstańczych piosenek i konkurs fotograficzny. Na szczególną uwagę zasługuje wystawa poświęcona cichociemnym, której partnerem została Jednostka Wojskowa GROM.

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego muzeum po raz trzeci przygotowało studio plenerowe w Parku Wolności. Rocznicowe spotkanie rozpocznie się jutro o godz. 15.00 i będzie okazją do rozmów międzypokoleniowych z powstańcami, historykami oraz gośćmi specjalnymi. – Około godz. 16.00 będziemy chcieli zaśpiewać powstańcowi Tadeuszowi Owczarskiemu „Marsz Batalionu Odwet 2”. Pan Owczarski służył w tym batalionie, pamięta ten utwór i nagrał go nam. Jego marzeniem jest to, żeby wszyscy go zaśpiewali, bo do tej pory prawie nikt o nim nie pamiętał. To będzie taka niespodzianka od MPW – zapowiada Julia Sielicka-Jastrzębska, zastępca kierownika działu promocji w MPW.

Przed godziną 17.00 zaplanowane jest wspólnie przejście pod Mur Pamięci. Tam wszyscy uczestnicy spotkania uczczą godzinę „W”. Gdy zabrzmią syreny, tradycyjnie zostanie uruchomiony dzwon Montera.

„Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”

Obchody rocznicy zrywu to również koncert na placu Piłsudskiego w Warszawie i okazja dla warszawiaków oraz ich gości do wspólnego śpiewania powstańczych piosenek. Impreza rozpocznie się tradycyjnie 1 sierpnia o godz. 20.30, a poprowadzą ją Justyna Dżbik-Kluge i Robert Stockinger. Wspólnym śpiewaniem pokieruje Jan Stokłosa ze swoim zespołem Stokłosa Collective Orchestra. – W śpiewniku powstańczym znalazły się takie utwory, jak „Marsz Mokotowa”, „Pałacyk Michla”, „Modlitwa Armii Krajowej” czy „Zośka” – informuje Aleksandra Lamorska, koordynatorka koncertu.

„Pamięć ‘W’ kadrze”, czyli konkurs fotograficzny im. Eugeniusza Lokajskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało również ogólnopolski konkurs fotograficzny „Pamięć ‘W’ kadrze”. To już 7. edycja konkursu, którego tematem jest upamiętnienie rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Udział w nim mogą wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy: tu liczy się osobiste spojrzenie autorów zdjęć na ten zryw.
Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 32 000 zł. Prace oceni jury złożone z wybitnych fotografów: Zbigniewa Furmana, Wojciecha Grzędzińskiego, Jacka Marczewskiego, Chrisa Niedenthala oraz Jana Ołdakowskiego – dyrektora MPW. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 sierpnia.

Wystawa o cichociemnych i GROM-ie

Na szczególną uwagę zasługuje czasowa wystawa „Najlepsi. Cichociemni. GROM”. Ekspozycja łączy historię legendarnej formacji cichociemnych z dziedzictwem współczesnych żołnierzy sił specjalnych. – Pomysł na wspólną wystawę zrodził się naturalnie – mówi Wojciech Markert, kierownik działu historycznego MPW. – GROM od początku istnienia dziedziczy i kontynuuje tradycję cichociemnych, a my od lat współpracujemy z jednostką przy różnych projektach. Tegoroczna, 35. rocznica powstania GROM-u stała się okazją, by pokazać, jak głęboko ta jednostka sięga do korzeni Armii Krajowej – dodaje.

Na wystawie prezentowane są unikatowe pamiątki, takie jak koszula uszyta ze spadochronu, należąca do jednego z cichociemnych, a także kolekcja osobistych przedmiotów przekazanych przez żołnierzy GROM-u, m.in. „Komara” i „Szarkiego”. Ten ostatni, były operator tej formacji, przekazał wyjątkowy zbiór przedmiotów dokumentujących zmiany w uzbrojeniu, umundurowaniu czy oznaczeniach jednostki. Dzięki Agnieszce Petelickiej i Fundacji „GROM. Siła i Honor” na wystawie prezentowane są też pamiątki po gen. Sławomirze Petelickim, założycielu GROM-u.

Na ekspozycji wystawiono również imponującą kolekcję tzw. coinów. Ich wytwarzanie i zbieranie to tradycja wywodząca się z amerykańskiej armii, która przyjęła się wśród polskich specjalsów. Zbiór udostępnił Muzeum Powstania Warszawskiego Artur Szwechowicz.

Cennym uzupełnieniem wystawy są nagrania wywiadów z byłymi i obecnymi operatorami GROM-u oraz archiwalne nagrania cichociemnych, w tym gen. Stefana Bałuka. Elementem łączącym obie formacje jest materiał filmowy z udziałem nieżyjącego już cichociemnego, Aleksandra Tarnawskiego „Upłaza”, który w wieku ponad 90 lat wykonał skok spadochronowy z żołnierzami GROM-u.

Ciekawym elementem wystawy czasowej jest również replika bombowca Liberator, który wcześniej był ozdobą ekspozycji stałej MPW. Obecnie w jego wnętrzu prezentowane są fragmenty filmu o najsłynniejszym cichociemnym, Janie Nowaku-Jeziorańskim, pt. „Kurier”. W samolocie można też obejrzeć odtworzone skoki spadochronowe cichociemnych.

– W trakcie przygotowywania wystawy najtrudniejsze było ukazanie świata wartości, które łączą GROM i cichociemnych. Odznaka GROM-u nawiązuje do znaku spadochronowego, używanego w czasie wojny, który nosili cichociemni. Na obu odznakach, czyli i tej wojennej, i obecnego GROM-u widnieje zawołanie „Tobie, Ojczyzno”. To nie tylko napis – to zobowiązanie – podsumowuje wystawę Markert. – Zależało nam na tym, aby pokazać ciągłość ideową między tymi formacjami. To nie tylko historia uzbrojenia, ale przede wszystkim wartości: służby, poświęcenia i wierności ojczyźnie – dodaje.

Ekspozycja będzie dostępna co najmniej do czerwca 2026 roku.

Warszawa na fotografiach gen. Stefana Bałuka

Kolejnym elementem tegorocznych obchodów rocznicowych jest wystawa fotografii gen. Stefana Bałuka, cichociemnego, powstańca i pasjonata fotografii. Na swoich fotografiach Bałuk uwiecznił Warszawę tuż przed powstaniem i w jego pierwszych dniach. Zdjęcia ulic, obiektów wojskowych, niemieckich instalacji, a także życie codzienne mieszkańców okupowanej stolicy robił tuż pod nosem niemieckich okupantów.

Fotografie, jak wiele innych bezcennych świadectw powstania, przetrwały wojnę tylko dzięki temu, że zostały ukryte. – To nieocenione źródło wiedzy o codziennym życiu okupacyjnym i wojskowej rzeczywistości sierpnia 1944 roku – zaznacza Jarosław Maliniak, kierownik działu archiwum MPW. Wystawa to zapowiedź planowanego albumu fotograficznego, który ukaże się jeszcze w tym roku.

Masa Powstańcza

W ramach obchodów zaplanowano także rowerową Masę Powstańczą. Co roku organizatorzy przejazdu wybierają trasę związaną z innym batalionem. Patronem tegorocznej będzie batalion „Zaremba-Piorun”. Rowerzyści przejadą przez Śródmieście Południowe. – Wybrana trasa liczy 12 km. Będziemy jechać obok sześciu punktów, które są ważne ze względu na historię tego batalionu – mówi Jarosław Maliniak, kierownik działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego.

Peleton wyruszy 3 sierpnia o godzinie 17.00 z Parku Wolności. Po przejechaniu całej zaplanowanej trasy uczestnicy Masy Powstańczej wrócą pod Muzeum Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie otrzymają pamiątkowe koszulki. W tym roku będą one miały barwy narodowe, by przed startem można było utworzyć żywą flagę.

Wśród licznych imprez związanych z obchodami 81. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego każdy znajdzie coś dla siebie. Ideą, która co roku przyświeca ich organizatorom, jest chęć zachowania pamięci o bohaterach zrywu, o ich dokonaniach i poświęceniu. – Dla nas to nie tylko rocznica. To najważniejszy moment w roku. Przygotowujemy się do niego przez cały rok – mówi z dumą jedna z organizatorek.

Roma Bojanowicz

autor zdjęć: Michał Zajączkowski/Muzeum Powstania Warszawskiego

dodaj komentarz

komentarze


U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Kraków zaprosił weteranów
Natowskie manewry na Bałtyku
Studia z obrony granic
Za sterami Husarza
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Bez zmian w emeryturach
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Groźny incydent w Libanie
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Merops nad Ustką
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Drugi dom efów
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jego ofiara – nasza pamięć
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Nowy Grot zatwierdzony
Sojusz kontra drony
Litwini z polskimi Gromami
Wielka gra na ukraińskim froncie
Śmierć w sercu Azji
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Hegseth odznaczył polskiego generała
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Wsparcie ma znaczenie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Równanie z „Iksem”
Koszykarskie widowisko
Powitanie F-35 z Polską
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Generał z cienia
Polski wkład w operację „Overlord”
Husarze dla mieszkańców Polski
Czerwieńsze będą…
Marsz prawdę ci powie
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Od eksperymentu do elity NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO