moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trzy miecze pokoju

W ciągu dwóch tygodni mieli zaplanować wspólną operację pokojową. Sztabowcy z Litwy, Polski i Ukrainy szkolili się w warunkach poligonowych. Cykliczne ćwiczenia „Three Swords”, zorganizowane przez wielonarodową brygadę LITPOLUKRBRIG, odbyły się w Lublinie.

Planowanie operacji wsparcia pokoju oparte na procesie MDMP (Military Decision Making Process) – takie zadanie postawiło kierownictwo ćwiczeń „Three Swords” oficerom z Litwy, Polski i Ukrainy. Sztabowcy dostali dwa tygodnie na opracowanie planu odpowiedniego użycia oddziałów afiliowanych do LITPOLUKRBRIG. – To jedne z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze ćwiczenia w naszym trzyletnim cyklu szkoleniowym – podkreśla płk Piotr Lisowski, dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

 

REKLAMA

Na lubelskim poligonie rozstawiono stanowisko dowodzenia. Po otrzymaniu rozkazu sztabowcy przystąpili do pracy. – Aby odpowiednio zaplanować operację wsparcia pokoju, wykorzystaliśmy proces planowania i podejmowania decyzji MDMP – tłumaczy kpt. Ołeksandr Mołodcow, oficer prasowy LITPOLUKRBRIG. – Sztab analizował etap po etapie, każdy aspekt, by odpowiednio przygotować operację i w odpowiedni sposób użyć pododdziałów, którymi dysponuje – zaznacza kpt. Mołodcow.


Film: Piotr Raszewski/ ZbrojnaTV

Zgodnie z przyjętym scenariuszem afiliowane pododdziały zostały zgrupowane na wybranych terenach. Od początku miały angażować się we wsparcie lokalnej ludności. Bataliony cały czas wypracowywały własne kierunki działania, wdrażając kolejne decyzje dowództwa wyższego szczebla (HICON) – funkcję tę pełnił sztab LITPOLUKRBRIG. Warunki, w jakich działały wojska, zmieniały się jednak cały czas. – Na bieżąco musieliśmy reagować między innymi na działania grup przestępczych czy walczyć z dezinformacją, a nasi dowódcy elastycznie podchodzić do sytuacji, zmieniając wytyczne, które do nas trafiały – przyznaje kpt. Ołeksandr Mołodcow.

Sztab wciąż otrzymywał dane od dowódców poszczególnych pododdziałów. Opierając się na faktach, podejmował kolejne decyzje. Sztabowcy z wielonarodowej brygady na bieżąco analizowali też inne aspekty sytuacji, między innymi ukształtowanie terenu czy warunki pogodowe, by w najbezpieczniejszy sposób zakończyć misję bez narażania własnych wojsk. W końcowe działania zaangażowano wszystkie bataliony. – Chodziło o to, by na jednym terenie i w tym samym czasie skoordynować wysiłek oraz odpowiednio rozdzielić prace i zadania. To z kolei było gwarancją płynności i bezpiecznego przeprowadzenia operacji – przyznaje oficer prasowy LITPOLUKRBRIG.

Dwa tygodnie sztabowych manewrów przyniosły pozytywną odpowiedź na pytanie, czy Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada jest w stanie zaplanować i przeprowadzić operację wsparcia pokoju. – Takie operacje to jedno z naszych sztandarowych działań, jesteśmy więc do nich doskonale przygotowani – podkreśla płk Piotr Lisowski. Dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady zaznacza, że ćwiczenia „Three Swords” potwierdzają pełną interoperacyjność i zdolności brygady. – Praca w międzynarodowym środowisku nie jest łatwa, ale ma wiele zalet. Korzystamy z własnych doświadczeń, a każda nacja wnosi wartość dodaną do naszych działań – stwierdza płk Lisowski.

Sztabowcy przekonują, że dzięki działaniu w środowisku międzynarodowym mogą zwrócić uwagę na więcej aspektów współczesnego teatru wojennego. – Doświadczenia ukraińskich oficerów są dla nas nieocenione. Mają przecież największą wiedzę o tym, jak obecnie wygląda sytuacja za naszą wschodnią granicą. Wszystko to staramy się wykorzystywać i analizować podczas wspólnych ćwiczeń – zaznaczają oficerowie z LITPOLUKRBRIG.

Ćwiczenia „Three Swords” zorganizowano po raz drugi. Pierwsza edycja miała miejsce w 2021 roku w ośrodku poligonowym w Jaworowie w Ukrainie. Przedsięwzięcie to było efektem porozumienia między szefami sztabów generalnych Polski i Ukrainy. W tegoroczną odsłonę zaangażowano m.in.: Batalion Piechoty im. Księcia Margirisa z Litwy, Batalion Dowodzenia 19 Brygady Zmechanizowanej, 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany, grupy operacyjne 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej, 21 Batalion Logistyczny oraz przedstawicieli 18 Pułku Saperów z Polski, a także grupę operacyjną z dowództwa i sił desantowo-szturmowych z Ukrainy.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski, LITPOLUKRBRIG

dodaj komentarz

komentarze


Serwis bliżej domu
 
Za zdrowie utracone na służbie
Oczy na Kijów
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Roczny dyżur spadochroniarzy
Pancerny sznyt
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Spadochroniarze na warcie w UE
Spędź wakacje z wojskiem!
Strzelnice dla specjalsów
Nowy porządek w Europie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Śmierć przyszła po wojnie
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Walka – tak, ale tylko polityczna
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Czujemy się tu jak w rodzinie
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Polsko-litewskie konsultacje
Biało-czerwona nad Wilnem
Lato pod wodą
Jak usprawnić działania służb na granicy
Ostatnia niedziela…
Olimp gotowy na igrzyska!
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wsparcie MON-u dla studentów
Ludzie bez twarzy
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
„Jaguar” z Gujany
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Mark Rutte pokieruje NATO
Szpital u „Troski”
RBN przed szczytem NATO
Prezydent Zełenski w Warszawie
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Szkolenie na miarę czasów
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Szkolenie do walk w mieście
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Miliardy na modernizację armii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO