moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podium po czterech wyścigach na lodzie

Cztery wyścigi decydowały o wynikach panczenistów, którzy rywalizowali w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim o medale mistrzostw Polski w wieloboju sprinterskim i dużym wieloboju. W tym pierwszym tytuł mistrzowski wywalczył szer. Mateusz Mikołajuk, a w dużym wieloboju srebrne medale zdobyli szer. Szymon Palka i szer. rez. Natalia Jabrzyk.

– Jest to mój pierwszy tytuł mistrza Polski w wieloboju sprinterskim. Bardzo się cieszę ze złota i zwłaszcza z wyścigów w drugim dniu mistrzostw. Pierwszy dzień trochę mnie zaskoczył, bo czułem się dobrze, ale po prostu popełniłem dużo błędów technicznych i nie były to biegi takie, jak bym chciał. Chociaż 1000 był już lepszy niż 500 metrów – mówi szer. Mateusz Mikołajuk z 11 Mazurskiej Brygady Artylerii w Węgorzewie. Nowy mistrz kraju przyznał, że wiedział, co musi poprawić w swojej jeździe podczas drugiego dnia zawodów i zrobił to, co przyniosło mu końcowy sukces.

Szeregowy Mikołajuk przyznaje, że jest też zadowolony z wyników, które uzyskał w całym sezonie. – Wygrałem siedem biegów w Pucharze Polski. Byłem trzeci w klasyfikacji ogólnej PP na 500 metrów. Miałem równy cały sezon – podkreśla mistrz Polski. Do pełni szczęścia zabrakło mu jednak nominacji do startu w zawodach o Puchar Świata. – Miałem chrapkę na Puchary Świata, ale nie udało się w tym sezonie wystartować w tych zawodach. Będę się starał wskoczyć do kadry w przyszłym sezonie – zapowiada żołnierz z węgorzewskiej jednostki, który po 12 latach startów w short tracku przez ostatnie dwa sezony próbował swoich sił na długim torze.

REKLAMA

W wieloboju sprinterskim szer. Mateusz Mikołajuk, zawodnik Juvenii Białystok, z dorobkiem 143,275 pkt wyprzedził o 1,660 pkt Szymona Hostyńskiego z Górnika Sanok i o 2,805 pkt Mikołaja Bielasa z Pilicy Tomaszów Mazowiecki. O medale rywalizowało 18 panczenistów. W ostatnich zawodach sezonu 2025/2026 nie wystartowało jednak, m.in. z powodów zdrowotnych, kilku sprinterów z krajowej czołówki. Na starcie nie stanęli choćby szer. Damian Żurek z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i szer. rez. Piotr Michalski. Z kolei trzeci ze sprinterów, którzy reprezentowali Polskę na igrzyskach olimpijskich w Mediolanie – szer. Marek Kania z CWZS-u – na zakończenie sezonu postanowił sprawdzić się w dużym wieloboju i zamiast ścigać się dwukrotnie na dystansach 500 i 1000 m jak w wieloboju sprinterskim, startował w biegach na 500, 1500, 5000 i 10 000 m.

W dużym wieloboju na starcie nie zabrakło faworyta gospodarzy – wicemistrza olimpijskiego w biegu na 10 000 m i zdobywcy brązowego medalu na zakończonych przed tygodniem mistrzostwach świata w wieloboju. Władimir Semirunnij pewnie sięgnął po tytuł mistrza Polski, a w biegu kończącym czempionat ustanowił nowy rekord toru. W wyścigu na najdłuższym dystansie 25 okrążeń w tomaszowskiej Arenie Lodowej pokonał w 12 min 51,45 s. Semirunnij, reprezentujący KS Pilica, w biegu na 10 000 m wyprzedził o 1 min 3,08 s szer. Szymona Palkę (11 Mazurska Brygada Artylerii i KS Arena Tomaszów Mazowiecki) oraz o 1 min 16,89 s Szymona Kwapisza (KS Pilica). W wieloboju wicemistrz olimpijski zdobył 149,270 pkt i o 8,914 pkt wyprzedził szer. Palkę. Brązowy medal wywalczył Roch Maliczowski z Górnika Sanok (10,011 pkt straty do zwycięzcy), a szóste miejsce zajął szer. Marek Kania (13,618 pkt), który był liderem rywalizacji po pierwszym biegu na 500 m.


Realizacja: Jacek Szustakowski

Szer. Szymon Palka w drodze po tytuł wicemistrzowski uzyskał siódmy wynik w biegu na 500 m (38,45 s), drugi na 5000 m (6 min 42,38 s), piąty na 1500 m (1 min 53,31 s) i drugi na 10 000 m. Żołnierz 11 Mazurskiej Brygady Artylerii był zadowolony ze swoich czterech startów, zwłaszcza z ostatniego na najdłuższym dystansie. – Nie spodziewałem się, że w ostatnim biegu w sezonie uda mi się osiągnąć taki czas. Próbowałem ścigać Władimira. Cieszę się, że mogłem pobiec w kwartecie razem z wicemistrzem olimpijskim w biegu, w którym ustanowił nowy rekord toru – przyznaje szer. Szymon Palka.

Wicemistrz Polski w dużym wieloboju podkreślił, że sukcesy odniesione przez Władimira Semirunnija motywują go i innych do jeszcze większej pracy. – Zdobywając medale na igrzyskach i mistrzostwach świata, pokazał nam, że to można zrobić i dzięki temu niejako ciągnie całą grupę za sobą. Stawia to nam nowe cele, a moim jest to, aby kiedyś go prześcignąć – dodaje szeregowy z węgorzewskiej jednostki. Podsumowując zakończony sezon, szer. Palka stwierdza, że w miarę jest zadowolony ze swoich startów. – Niektóre wyniki mogłyby być lepsze, ale sezon mogę uznać za udany – podsumowuje panczenista.

W rywalizacji kobiet w tomaszowskiej Arenie Lodowej spośród żołnierzy na podium stanęła tylko szer. rez. Natalia Jabrzyk, która w dużym wieloboju wywalczyła srebrny medal. Tytuł mistrzowski zdobyła Zofia Braun. Panczenistka Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego Stegny zgromadziła 167,550 pkt i o 3,961 pkt wyprzedziła Jabrzyk z tomaszowskiej Pilicy oraz o 6,554 pkt Emilię Zawiszę z Vikinga Elbląg. Braun wygrała biegi na wszystkich dystansach (500, 3000, 1500 i 5000 m). Natomiast Jabrzyk w czterech startach zajmowała drugą pozycję, a Zawisza trzecią.

W wieloboju sprinterskim kobiet złoty medal wywalczyła Wiktoria Dąbrowska z Korony Wilanów, a srebro i brąz zdobyły reprezentantki tomaszowskiej Pilicy. Drugie miejsce zajęła Iga Smejda, a trzecie Natalia Fijałkowska. O medale rywalizowało 27 zawodniczek, w tym 14 z KS Pilica. 

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Podróż w ciemność
Sojusz Madrytu i Warszawy
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Zbrodnicza farsa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sonda dla Jastrzębia
Krok w stronę pokoju
Kraków zaprosił weteranów
Pancerny Poznań
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
At the Controls of F-35A Husarz
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Polska szykuje się do produkcji Panter
Zełenski traci Order Orła Białego?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Minister obrony RFN w Polsce
Musztra i marsz ubezpieczony
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Stała baza wojsk USA w Polsce
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Umowa na pociski do Patriotów
Marsz gąsienicowych kolumn
Wsparcie ma znaczenie
Sportowe jubileusze
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Cyberparasol nad wyborami
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Premier powołał nową wiceminister obrony
Mundur, medale i duma
Apetyt Smoka rośnie
Ratunek z powietrza
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Podchorążowie w dżungli
Koło zamachowe gospodarki
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Akcja na jeziorze
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Ratunek na polu walki
Powietrzne cysterny dla Polski
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Orka tuż, tuż
„Strzała weterana” spaja środowisko
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Przerzut Abramsów do Lublina
Szermierze i pięściarki na podium
Śmierć w sercu Azji
Równanie z „Iksem”
Niebo bez dominacji
Polski wkład w operację „Overlord”
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Święto DGRSZ
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Bez zmian w emeryturach
AMW oferuje mieszkania
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Ważne decyzje w Brukseli
Królestwo pojazdów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO