moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi szachiści z medalem NATO

Choć tej dyscyplinie raczej towarzyszy opanowanie, walka o podium toczyła się do ostatniej chwili. Na Mistrzostwach NATO w Szachach reprezentacja Wojska Polskiego ostatecznie wywalczyła brązowy medal. Lepsi byli tylko Turcy i Niemcy. W turnieju wzięły udział drużyny z 17 państw oraz sześć ekip mieszanych. Mistrzostwa po raz trzeci w historii odbyły się w Polsce, w Lotniczej Akademii Wojskowej.

Trwające pięć dni zwody zgromadziły w Dęblinie najlepszych szachistów z wielu krajów. W uroczystości otwarcia wziął udział polski arcymistrz i prezes Polskiego Związku Szachowego Radosław Jedynak, który w trakcie swego przemówienia opowiadał o rozwoju królewskiej dyscypliny w Polsce.

Wśród 117 graczy, którzy przystąpili do zmagań, było pięć kobiet. Przy szachownicy usiadł także senior wojskowych szachów – 92-letni gen. Hendrik Steffers z Holandii, honorowy przewodniczący Międzynarodowego Wojskowego Komitetu Szachowego. Mimo zaawansowanego wieku brał udział zarówno w turnieju szachów klasycznych, jak i w turnieju blitz.

Królewska gra Polaków!

W klasyfikacji generalnej najwyżej spośród Polaków uplasował się ppor. Mateusz Tustanowski z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Zajął piąte miejsce na 117 zawodników. Pierwsze trzy pozycje przypadły w kolejności dwóm zawodnikom z Turcji i graczowi z Litwy. Drużynowo natomiast Polacy wywalczyli brązowy medal i stanęli na podium. Lepsze okazały się jedynie zespoły z Turcji (złoto) i Niemiec (srebro). Sześcioosobowa ekipa polska pod koniec rozgrywki miała nawet szansę na drugie miejsce, jednak sam finisz nie poszedł po myśli Biało-Czerwonych.

Mimo to nasi szachiści są zadowoleni z trzeciej lokaty. – Ostatnia runda niestety nie potoczyła się zbyt dobrze dla Polaków. Na szczęście remis ppor. Tustanowskiego ze zwycięzcą turnieju walnie przyczynił się do drużynowego brązu. Należy docenić waleczność naszej drużyny – podkreśla płk Sławomir Kędzierski, przewodniczący Międzynarodowego Wojskowego Komitetu Szachowego (NATO Chess) i jednocześnie kapitan polskiej drużyny. Oficer wywalczył szóste miejsce na 88 graczy w turnieju blitz, czyli w szachach błyskawicznych.

Szachy na stulecie „Szkoły Orląt”

Mistrzostwa po raz trzeci w 36-letniej historii imprezy odbyły się w Polsce i nieprzypadkowo w Dęblinie. Były bowiem częścią wydarzeń, które mają uświetnić przypadające na ten rok stulecie „Szkoły Orląt”.

Dla ponad 100 gości z zagranicy – którzy w czasie zawodów nocowali w obiektach LAW-u – uczelnia przygotowała dodatkowe atrakcje. Mieli oni okazję zwiedzić kompleks „Szkoły Orląt” oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Zorganizowano także pokaz musztry paradnej i wycieczki po atrakcjach turystycznych regionu – m.in. do Kazimierza Dolnego. – Zawody stały na wysokim poziomie zarówno pod względem zmagań na szachownicy, jak i przygotowania technicznego imprezy. Udało nam się m.in. bezpłatnie, za co jesteśmy bardzo wdzięczni, uzyskać z Polskiego Związku Szachowego szachownice elektroniczne, na których grali zawodnicy. Taka organizacja turnieju zyskała uznanie uczestników – podkreśla płk Kędzierski.

To nie jedyne korzyści. – To był świetny czas dla promocji naszej zarówno uczelni, jak i polskiej kultury. Jesteśmy bardzo zadowoleni z mistrzostw. We wspaniały sposób uświetniły one stulecie „Szkoły Orląt” – dodaje mjr Marek Przedpełski, rzecznik prasowy Lotniczej Akademii Wojskowej.

Mistrzostwa NATO w Szachach odbywają się od 1989 roku. Polacy uczestniczą w rywalizacji od 2002 roku. Bywali też już organizatorami zawodów. Przed mistrzostwami w Dęblinie impreza gościła w Polsce dwukrotnie – w 2005 roku w Kołobrzegu i w 2013 w Rumi koło Warszawy. Polscy wojskowi szachiści od lat plasują się w czołówce reprezentacji krajów NATO. W tym roku udało się wywalczyć brąz, ale w przeszłości trzykrotnie z mistrzostw przywozili drużynowe złoto – w 2016, 2018 i 2021 roku.

Marcin Moneta

autor zdjęć: LAW

dodaj komentarz

komentarze

~Fx
1756130520
Szachy rozwijaja, najbardziej analize. Po dobrej analizie latwiej wyciagnac poprawne wnioski.
92-D0-FA-DC

Śmierć w sercu Azji
Jego ofiara – nasza pamięć
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Husarze dla mieszkańców Polski
Czerwieńsze będą…
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Marsz prawdę ci powie
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Groźny incydent w Libanie
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Sojusz kontra drony
Polski wkład w operację „Overlord”
Biało-czerwona na Monte Cassino
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Generał z cienia
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Kraków zaprosił weteranów
Wielka gra na ukraińskim froncie
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Bez zmian w emeryturach
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Równanie z „Iksem”
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Litwini z polskimi Gromami
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Wsparcie ma znaczenie
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Za sterami Husarza
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Studia z obrony granic
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Nowy Grot zatwierdzony
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Powitanie F-35 z Polską
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Drugi dom efów
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Natowskie manewry na Bałtyku
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Hegseth odznaczył polskiego generała
Koszykarskie widowisko
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Od eksperymentu do elity NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Merops nad Ustką
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO