moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko pomaga w czasie pandemii

Dziś w działaniach związanych z Covid-19 zaangażowanych jest ponad 9700 żołnierzy i pracowników wojska oraz ponad 1700 różnego rodzaju sprzętu. Wojskowi strzegą granic na 150 posterunkach granicznych. Pobierają materiał DNA do badań, wspierają osoby starsze i chore, prowadzą dezynfekcję szpitali i zapewniają transport logistyczny środków medycznych w całej Polsce. Cały czas oddają także krew.

Minister obrony Mariusz Błaszczak dziś rano poinformował w mediach społecznościowych, że w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 9784 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1765 jednostek sprzętu wojskowego. – Wojsko Polskie strzeże granic na ponad 150 posterunkach oraz wspólnie z Policją patroluje miejsca publiczne – napisał szef MON.

Żołnierze do walki z koronawirusem zostali skierowani już w marcu 2020 roku, choć jeszcze w lutym załogi lotnicze i ratownicy Zespołu Ewakuacji Medycznej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego przywieźli do kraju Polaków wracających z chińskiego Wuhan. Obecnie w walkę z Covid-19 zaangażowani są żołnierze wojsk operacyjnych, jak i wojsk obrony terytorialnej. Wojskowi transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków.

– Żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej od 18 marca patrolują granice, prowadzą obserwację oraz pilnują porządku i bezpieczeństwa na terenie przygranicznych powiatów – mówi mjr Marcel Podhorodecki, rzecznik prasowy szczecińskiej dywizji. – Żołnierze pełnią 24-godzinne dyżury. Zmieniły się tylko jednostki. Żołnierzy 12 Brygady po kilku tygodniach na granicach zastąpili żołnierze z 7 Brygady Obrony Wybrzeża, a przeciwlotników z Koszalina zastąpili artylerzyści z Sulechowa – dodaje. Ponadto 12 Dywizja wspiera Wojewódzką Stację Pogotowia w Szczecinie, żołnierze pobierają próbki DNA do badań w kierunku Covid-19.


Film: Combat Camera DORSZ

Podobnie sytuacja wygląda w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Jak podaje mjr Artur Pinkowski, każdego dnia około tysiąca żołnierzy przez całą dobę pilnuje granicy Polski z Niemcami i Czechami. – Wystawiliśmy ponad 70 posterunków w trzech województwach: lubuskim, dolnośląskim i opolskim. W wielu z nich współdziałamy z funkcjonariuszami Straży Granicznej – mówi mjr Pinkowski. Ale to nie wszystko. Żołnierze „Czarnej Dywizji” do niedawna wspierali także Policję w kontrolowaniu osób przebywających na kwarantannie. – Teraz nasi medycy współpracują z wojskami OT podczas różnych zadań realizowanych na prośbę wojewodów. Tak jest np. podczas interwencji w domach pomocy społecznej – dodaje rzecznik 11 LDKPanc. Pancerniacy wspólnie z logistykami 10 Brygady z Opola zapewniają także transport środków ochrony z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych.

W czasie pandemii bardzo intensywnie pracują także pododdziały wojsk chemicznych, m.in. 6 Batalion Chemiczny czy 5 Pułk Chemiczny. Żołnierze prowadzą dekontaminację budynków, np. szpitalnych, domów pomocy społecznej, stacji pogotowia, punktów krwiodawstwa. Odkażają też sprzęt – samoloty i pojazdy oraz żołnierzy i ich bagaż (w przypadku wracających do kraju z misji). – Dekontaminacji podlegają także miejsca użyteczności publicznej, np. chodniki, przystanki. W sumie, od lutego wojskowi chemicy wykonali blisko 140 różnego rodzaju zadań – podaje ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego RSZ.

Chemików wspierają także żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej. Odkażają m.in. karetki, którymi podróżują zespoły pobierające wymazy od osób przebywających na kwarantannie. Jak informuje mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 DZ, po dwie grupy dezynfekcyjne powstały w każdej z trzech brygad wchodzących w skład dywizji. – Ich zadaniem jest wsparcie wojsk chemicznych w odkażaniu sprzętu i infrastruktury. Odkażane są też pojazdy sanitarne i namioty medyczne – mówi mjr Lipczyński. Rzecznik 18 DZ informuje też, że żołnierze dywizji przechodzą szkolenia, po których będą mogli wesprzeć służby medyczne w opiece nad osobami zakażonymi Covid-19. Szkolenia zaliczyli już lekarze i ratownicy medyczni oraz żołnierze bez kierunkowego wykształcenia – w sumie ponad 4,5 tysiąca osób.

Wiele zadań wykonują również żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Terytorialsi już w połowie marca zostali przez szefa MON oddelegowani do nowych zadań związanych z Covid-19. Co robili? Wspierali funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicach, mierzyli pasażerom temperaturę i pomagali w segregacji karty lokalizacyjne wracających z zagranicy Polaków. Żołnierze WOT pod opiekę wzięli ludzi starszych i samotnych, którym dostarczają leki i żywność. Pobierają materiał do badań, aktywnie włączyli się w pomoc pensjonariuszom domów pomocy społecznej i oddają krew. Terytorialsi prowadzą także infolinię wsparcia psychologicznego i pedagogicznego. Ostatnio wspierają także pielęgniarki w województwie śląskim, udostępnili dla nich bus i wożą je do pracy i z pracy do domu. Dzięki temu nie muszą korzystać z komunikacji miejskiej. Terytorialsi uruchomili także punkty Test&Go, w których można wykonać test na obecność koronawirusa. Podczas pobrania wymazu badana osoba nie musi wychodzić z samochodu, a procedura trwa ok. 10 minut. Żołnierze najmłodszego RSZ wspierają także przedszkola i żłobki i pomagają w ich przygotowaniu do pracy zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. Prowadzą także szkolenia personelu oraz dostarczają płyny do dezynfekcji do placówek.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk CC / DORSZ, kpt. Błażej Łukaszewski, 6bchem SP, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojna pod lupą
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Niebo bez dominacji
Ważne decyzje w Brukseli
Szermierze i pięściarki na podium
Ramię w ramię z Amerykanami
Wsparcie ma znaczenie
Koło zamachowe gospodarki
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Strzała weterana” spaja środowisko
Musztra i marsz ubezpieczony
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Ratunek z powietrza
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Zbrodnicza farsa
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Przerzut Abramsów do Lublina
Twardy ma moc
Kraków zaprosił weteranów
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Cyberparasol nad wyborami
Polski wkład w operację „Overlord”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowe jubileusze
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Bez zmian w emeryturach
Elektronika dla obrony powietrznej
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
AMW oferuje mieszkania
Podróż w ciemność
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
PKW Irak zostaje w Jordanii
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Powietrzne cysterny dla Polski
Śmierć w sercu Azji
Równanie z „Iksem”
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Sojusz Madrytu i Warszawy
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Mundur, medale i duma
Zełenski traci Order Orła Białego?
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Akcja na jeziorze
Marsz gąsienicowych kolumn
Ratunek na polu walki
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Apetyt Smoka rośnie
Atak w Porcie Elbląg
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Sonda dla Jastrzębia
Grot A3 – zobacz jak wygląda
At the Controls of F-35A Husarz
Orka tuż, tuż
Święto DGRSZ

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO