moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„SpoKREWnieni służbą” na półmetku

W ogólnopolskiej zbiórce krwi zorganizowanej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zebrano już 2092 litry krwi, z czego ponad tysiąc litrów oddali żołnierze. Trafi ona do potrzebujących i chorych w całej Polsce. Mundurowi w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą” krew oddawać będą jeszcze przez dwa tygodnie.

Akcja „SpoKREWnieni służbą” wystartowała 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ogólnopolską zbiórkę krwi organizują Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Szef resortu obrony dwa tygodnie temu mówił portalowi polska-zbrojna.pl, że wierzy w wielki sukces akcji, bo rok wcześniej, gdy angażowało się w nią tylko MSWiA zebrano łącznie 3788 litrów krwi. – Zaprosiłem wtedy Wojsko Polskie do udziału w drugiej edycji. Zmiany w rządzie spowodowały, że teraz mogę objąć patronatem zbiórkę krwi jako minister obrony narodowej – podkreślał szef MON-u.

Żołnierzy do udziału w kampanii nie trzeba było namawiać. Tylko przez dwa tygodnie wojskowi oddali ponad 1000 litrów krwi (stan zbiórki na 16 marca wynosi 2092 litry od jednostek MON i MSWiA). Płyn ratujący życie oddało ponad 2300 żołnierzy z całej Polski. Krew oddają jednostki podległe Dowództwu Generalnemu RSZ, Dowództwu Operacyjnemu RSZ i Inspektoratowi Wsparcia SZ, Żandarmerii Wojskowej i Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Do końca marca krew oddadzą również żołnierze i pracownicy Sztabu Generalnego WP i innych wojskowych instytucji i jednostek.

– W marcu krew będzie można oddać w sumie w 211 jednostkach wojskowych podległych Dowództwu Generalnemu. Na półmetku akcji możemy poinformować, że uczestniczyło w niej już ponad 2000 żołnierzy. Jak dotąd udało nam się zebrać ponad 900 litrów krwi – chwali żołnierzy z jednostek podległych DGRSZ kmdr por. Czesław Cichy, rzecznik Dowództwa.

Zebrana krew przeznaczona jest dla ofiar wypadków i osób chorych. Żołnierze oddają ją w swoich jednostkach wojskowych za pośrednictwem mobilnych punktów poboru krwi, tzw. krwiobusach oraz w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i Wojskowych Centrach KiK.

– Żołnierze to najlepsi dawcy krwi. Są zdrowi, zwykle dobrze przebadani i w miarę młodzi. Takich dawców potrzeba nam najwięcej, bo krwi zawsze brakuje. Zebrana u nas podczas akcji krew pozwoli zabezpieczyć potrzeby szpitali na terenie miasta – mówi dr Joanna Wojewoda, kierownik Działu Dawców i Pobierania Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. – Zależy nam na tym, by zryw spowodowany marcową akcją nie minął za szybko. Bardzo chcielibyśmy, aby liczba dawców rosła, aby znaleźli się wśród nich ci, którzy krew oddają regularnie – dodaje lekarka.

Do honorowych krwiodawców należy m.in. kpt. rez. Mirosław Filipkiewicz związany z 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Oficer jest krwiodawcą od 1980 roku, oddał już blisko 130 litrów krwi. Jest także prezesem działającego przy 17 Brygadzie Wojskowego Klubu HDK PCK „Żołnierska Krew”. – W ramach akcji „SpoKREWnieni służbą” zorganizowaliśmy zbiórki krwi w Międzyrzeczu i Wędrzynie. Żołnierze oddawali także krew 1 marca w zbiórce Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. – W sumie podczas trzech spotkań 140 żołnierzy brygady oddało 63 litry krwi. W ramach ekwiwalentu za krew zebraliśmy ponad 400 czekolad, które niebawem przekażemy podopiecznym z domu dziecka – mówi kpt. rez. Filipkiewicz.

Krew podczas akcji oddał także ppłk Michał Romańczuk, starszy specjalista z oddziału współpracy cywilno-wojskowej Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. – Krew oddaję zwykle dwa razy w roku. Gdy się dowiedziałem o akcji MON-u i MSWiA od razu postanowiłem do niej dołączyć. Oddawanie krwi nie wymaga od nas żadnego wysiłku, nic nie kosztuje, a może naprawdę pomóc – mówi oficer. Ppłk Romańczyk zaznacza, że wojska OT chętnie odpowiedziały na akcję „SpoKREWnieni służbą”. Przez dwa tygodnie krew oddało 221 osób, w tym żołnierze zawodowi, terytorialsi i pracownicy resortu obrony. – Zebraliśmy niemal 100 litrów krwi podczas zbiórek w 12 miejscowościach – dodaje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT-u.

Krew dla potrzebujących oddają także wojskowi z jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa. Udało im się zebrać 52 litry krwi. Jako dawca zadebiutuje niedługo por. Michał Tomczyk, oficer prasowy Batalionu Reprezentacyjnego. – Krew oddam 28 marca. Długo nosiłem się z myślą, by zostać dawcą. Zorganizowana akcja stała się impulsem do działania – podkreśla oficer. – Uważam, że żołnierze powinni dbać o społeczeństwo. Można to robić na wiele sposobów, także poprzez oddawanie krwi – dodaje. Oprócz por. Tomczyka, czterdziestu żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego oddało w sumie 18 litrów krwi. – Do końca miesiąca planujemy, że liczba ta wzrośnie do 35 litrów, bo na pobranie czeka jeszcze 30 żołnierzy. Cieszymy się, że tak duża grupa z naszej jednostki przyłączyła się do akcji. To wyzwala w żołnierzach braterskie odczucia, zwłaszcza że połowa zgłoszonych dawców krew odda pierwszy raz w życiu – podkreśla por. Tomczyk.

Pozytywnie akcję ocenia Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. – Aktywność żołnierzy na tym polu jest teraz bardzo duża. Jeździmy do jednostek wojskowych albo do nas przyjeżdżają żołnierze i funkcjonariusze. Według statystyk mamy o 50 procent więcej dawców niż w innych miesiącach – ocenia dr Dariusz Blinowski, kierownik zespołu medycznego WCKiK. – Liczę, że część osób, które oddały krew ze względu na szczytną akcję pozostanie dawcami. To byłby największy sukces całej kampanii – dodaje lekarz.

Krew zebrana przez WCKiK trafia głównie do Wojskowego Instytutu Medycznego. Korzystają z niej wojskowi i cywilni pacjenci.

Akcja „SpoKREWnieni Służbą” potrwa do końca marca. Organizatorzy zakładają, że ilość zebranej krwi zostanie podwojona.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Rafał Zwierzyński, MON

dodaj komentarz

komentarze

~Marecki
1521268080
"Do honorowych krwiodawców należy m.in. kpt. rez. Mirosław Filipkiewicz związany z 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Oficer jest krwiodawcą od 1980 roku, oddał już blisko 130 litrów krwi." 130 Litrów??? Przecież to jest 288 donacji. Jeżeli można max 6 razy w roku oddać krew to daje nam w sumie 48 lat. Dodając do tego pełnoletność daje nam 66 lat. A krew można oddawać do 65 roku życia. Więc coś tutaj się nie zgadza :/
A2-46-05-61

Mundur, medale i duma
Powietrzne cysterny dla Polski
Akcja na jeziorze
Koło zamachowe gospodarki
AMW oferuje mieszkania
Równanie z „Iksem”
At the Controls of F-35A Husarz
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Stała baza wojsk USA w Polsce
Sojusz Madrytu i Warszawy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ważne decyzje w Brukseli
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Śmierć w sercu Azji
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Marsz gąsienicowych kolumn
Kraków zaprosił weteranów
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Apetyt Smoka rośnie
Zełenski traci Order Orła Białego?
Zbrodnicza farsa
Sonda dla Jastrzębia
Podróż w ciemność
„Strzała weterana” spaja środowisko
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Sportowe jubileusze
Krok w stronę pokoju
Wsparcie ma znaczenie
Ratunek na polu walki
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Orka tuż, tuż
Minister obrony RFN w Polsce
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Niebo bez dominacji
Musztra i marsz ubezpieczony
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Umowa na pociski do Patriotów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Szermierze i pięściarki na podium
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Święto DGRSZ
Przerzut Abramsów do Lublina
Bez zmian w emeryturach
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Królestwo pojazdów
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Premier powołał nową wiceminister obrony
Polski wkład w operację „Overlord”
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Grot A3 – zobacz jak wygląda
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Pancerny Poznań
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Polska szykuje się do produkcji Panter
Podchorążowie w dżungli
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO