moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko i cywile na straży cyberbezpieczeństwa Polski

Współpraca międzyresortowa, partnerstwo publiczno-prywatne, rozwój kompetencji oraz budowa cybersuwerenności – w opinii uczestników II edycji Polskiego Forum Cyberbezpieczeństwa (CYBERSEC PL) to najistotniejsze elementy wdrażania strategii cyberbezpieczeństwa. Kierunek jest jasny, lecz droga kręta i z licznymi przeszkodami. Dlatego potrzebujemy silnej drużyny narodowej dla zapewnienia cyberbezpieczeństwa.

Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa odbyło się z inicjatywy Instytutu Kościuszki i zgromadziło przedstawicieli administracji państwowej, instytucji i firm odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni oraz infrastruktury krytycznej. Dyskusje koncentrowały się na czterech tematach: państwo, obrona, przyszłość i biznes. Jednym z wiodących wątków drugiej edycji była dyskusja dotycząca wdrożenia strategii cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017–2022 oraz postanowień szczytu NATO w Warszawie.

Uczestnicy wydarzenia mogli poznać opnie i stanowiska resortów cyfryzacji, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji oraz rozwoju, a także Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W dyskusjach panelowych uczestniczyli także eksperci z firm i spółek Skarbu Państwa odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych oraz usług kluczowych w skali państwa.

Warto przeanalizować wybrane zagadnienia z perspektywy obrony narodowej zarówno w odniesieniu do współpracy międzyresortowej, jak i realizacji zobowiązań sojuszniczych. Panel otwierający forum nt. „Strategia cyberbezpieczeństwa RP – jak wdrożyć w życie kluczowe działania” był w mojej ocenie najciekawszym punktem w programie CyberSec PL. Ważna była zwłaszcza dyskusja dotycząca koordynatora systemu obrony przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Temat ten wybrzmiał szczególnie mocno w wypowiedzi Piotra Januszewicza, dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa w resorcie cyfryzacji. – Cyberbezpieczeństwo jest grą zespołową i myślę, że to jest najważniejsza rzecz, która powinna nam wszystkim przyświecać. Gra zespołowa, to znaczy, że wszyscy, którzy są interesariuszami cyberbezpieczeństwa, powinni współdziałać ze sobą, by tworzyć ten system. Oczywiście musi być jakiś koordynator. My traktujemy cyberprzestrzeń tak, jakbyśmy traktowali przestrzeń powietrzną – zaznaczył. Dodał, że na świecie są różne modele zarządzania przestrzenią powietrzną, tak jak różne są modele odpowiedzialności za cyberbezpieczeństwo. – Przestrzenią powietrzną i cyberprzestrzenią na co dzień powinny zarządzać służby cywilne. Musimy mieć natomiast zdolność do tego, aby w przypadku niespodziewanego, zmasowanego ataku ci, którzy są odpowiedzialni za ochronę i obronę państwa, mogli przejść do natychmiastowego działania – mówił Piotr Jaroszewicz.

Dyrektor podkreślał, że w przypadku zagrożeń militarnych i terrorystycznych kierowanie cyberprzestrzenią przejmują Ministerstwo Obrony Narodowej oraz służby odpowiedzialne za zwalczanie terroryzmu. – Uważamy, że w czasie pokoju instytucje te muszą na bieżąco otrzymywać informacje na temat cyberprzestrzeni na wypadek agresji obcych państw, a sfera cywilna musi być przygotowana do współpracy ze służbami policyjnymi. W razie zagrożenia wojennego nie będzie bowiem czasu, by siły zbrojne nauczyły się tego, w jaki sposób sterować cywilami, albo by cywile przekazywali im informacje. To po prostu musi być jeden duży silny organizm – akcentował.

Resort obrony narodowej reprezentował na tym panelu podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski. Wiceminister przyznał, że cyberprzestrzeń stała się domeną działań wojskowych i wojennych. – Oznacza to, że do wszystkich doktryn i instrukcji należy poza działaniami lądowymi, powietrznymi i morskimi wprowadzić wymiar cyberprzestrzeni, aby zgrywać te działania w tej właśnie przestrzeni. Pojawienie się sił powietrznych w czasie pierwszej wojny wymusiło zmiany w sposobie i doktrynach prowadzenia działań zbrojnych. Podobne zmiany dotyczą cyberprzestrzeni – zaznaczył Tomasz Szatkowski. – W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad przygotowaniem struktur do dowodzenia tego typu zdolnościami. Chodzi o to, aby mogły one w sposób płynny wkomponować się w system kierowania i dowodzenia.

Ważnym aspektem działań resortu obrony narodowej w obszarze cyberbezpieczeństwa jest przygotowanie narzędzi kryptograficznych oraz prowadzenie ćwiczeń, jak również ścisłe określenie kompetencji. – Pracujemy nad dokumentami doktrynalnymi odzwierciedlającymi naszą wizję działań w cyberprzestrzeni. Kolejna kwestia to zasoby i narodowe narzędzia kryptograficzne, które będą mogły być wykorzystane poza Ministerstwem Obrony Narodowej. Konieczne jest także prowadzenie wspólnych ćwiczeń. Organizujemy je na poziomie wewnątrzresortowym. To są nie tylko ćwiczenia odnoszące się do cyberprzestrzeni, lecz także zgrywające działania w niej z innymi rodzajami wojsk – podkreślał Tomasz Szatkowski.

Zdaniem Jadwigi Emilewicz, wiceminister rozwoju, usługi oferowane w obszarze cyberbezpieczeństwa mogą stać się kołem napędowym rozwoju gospodarczego Polski. – Chcemy zaprosić informatyków z globalnych korporacji, bo mamy ciekawą ofertę. Zapłacimy więcej niż standardowo w administracji. Damy też szansę stworzenia unikatowych rozwiązań, które zastosujemy w administracji, a potem, mam nadzieję, staną się naszym towarem eksportowym – podkreślała wiceminister Emilewicz.

Ważnymi elementami w realizacji założeń cyberstrategii będą działania, plany rozwojowe oraz możliwości Exatela. Spółka pod koniec marca stała się w stu procentach własnością Skarbu Państwa. Umowę podpisał w imieniu rządu minister obrony narodowej. Prezes Exatela Nikodem Bończa-Tomaszewski przedstawił kompetencje spółki wynikające ze świadczenia usług z obszaru cyberbezpieczeństwa m.in. dla administracji publicznej oraz wyzwania związane z zapewnieniem cybersuwerenności. Wskazał na sześć filarów cybersuwerenności: własną infrastrukturę, doświadczoną kadrę cyberspecjalistów, ochronę danych, powszechną dostępność usług elektronicznych w administracji państwowej, cyberbezpieczeństwo oraz narodowy sektor informatyczny, a także szczególną rolę Exatela jako spółki Skarbu Państwa oraz narodowego narzędzia cyberbezpieczeństwa.

Interesująca dyskusja toczyła się także podczas panelu nt. „Cyberobrona Polski po szczycie NATO w Warszawie”. Szef Inspektoratu Systemów Informacyjnych MON płk rez. Paweł Dziuba przekonywał, że MON, tworząc dokument przyjęty podczas szczytu NATO, uwzględniało potrzeby sił zbrojnych w siedmiu obszarach. – Pierwszy podstawowy zapis mówi o tym, że wszyscy członkowie NATO muszą zadbać o własne sieci i systemy. Kolejnym elementem jest zapewnienie odpowiednich środków finansowych, aby osiągnąć odpowiednie zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa – zaznaczył szef ISI. Wskazał także na cybernetyczny wymiar ćwiczeń „Anakonda 2016”. – Jesteśmy jak najbardziej za tym, aby uczestniczyć w ćwiczeniach, ale nie tylko w tych, które są przygotowywane pod kątem udziału cyberżołnierzy, czyli specjalistów z dziedziny cyber i IT. Ćwiczenia powinny obejmować także inne rodzaje sił zbrojnych, i to nie tylko krajowych, lecz także sojuszniczych – podkreślał Paweł Dziuba.

Czy cele strategii oraz zobowiązania szczytu NATO zostaną zrealizowane? Dużo zależy od determinacji i współpracy na wielu poziomach – międzyresortowym, sojuszniczym, publiczno-prywatnym oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi. Ufam, że w dziedzinie cyberbezpieczeństwa niebawem widoczne będą pozytywne rezultaty tej współpracy.

Piotr Jaszczuk , oficer rezerwy, doradca prezesa UKE w latach 2012–2014, kierownik Wydziału Marketingu i Promocji WIW

dodaj komentarz

komentarze


Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Stała baza wojsk USA w Polsce
Polski wkład w operację „Overlord”
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Premier powołał nową wiceminister obrony
„Strzała weterana” spaja środowisko
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Zbrodnicza farsa
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Innowacje dla bezpieczeństwa
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Polska szykuje się do produkcji Panter
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Apetyt Smoka rośnie
Ratunek na polu walki
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Umowa na pociski do Patriotów
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Wsparcie ma znaczenie
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Sojusz Madrytu i Warszawy
Kraków zaprosił weteranów
Sportowe jubileusze
Generał z cienia
F-35 Changes Everything
Szermierze i pięściarki na podium
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Śmierć w sercu Azji
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Koło zamachowe gospodarki
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Równanie z „Iksem”
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Podchorążowie w dżungli
Zełenski traci Order Orła Białego?
Niebo bez dominacji
Ważne decyzje w Brukseli
Marsz gąsienicowych kolumn
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Królestwo pojazdów
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Krok w stronę pokoju
Orka tuż, tuż
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Święto DGRSZ
Trening działań połączonych
Minister obrony RFN w Polsce
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Na straży nieba
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
AMW oferuje mieszkania
Bez zmian w emeryturach
Mundur, medale i duma
Sonda dla Jastrzębia
Pancerny Poznań
Powietrzne cysterny dla Polski
Podróż w ciemność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO