moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żeglarze wrócą z Kataru z medalami

Dwa brązowe krążki zdobyli reprezentanci Wojska Polskiego na 47. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Żeglarstwie. W Katarze na podium stanęły dwie załogi – kobiet i mężczyzn. Biało-czerwoni płynęli w składzie: st. mar. Katarzyna Tylińska (sternik) i ppor. Aleksandra Tułodziecka oraz st. mar. Marcin Czajkowski (sternik) i st. mar. Piotr Przybylski.

Gospodarzem ostatniego w tym roku wojskowego czempionatu była Doha, stolica Kataru. O medale w klasie 470 walczyło 20 męskich załóg z 16 państw i osiem żeńskich z siedmiu krajów. W Katarze rywalizowali w sumie przedstawiciele 17 armii. Barwy Wojska Polskiego reprezentowało troje żeglarzy z gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i oficer z 13 Dywizjonu Trałowców (ppor. Aleksandra Tułodziecka). Nasza męska załoga przegrała tylko z Niemcami i Ukraińcami, a żeńska z Francuzkami i Rosjankami.

Rozstrzygający jedenasty wyścig

– Walka o medale była bardzo zacięta. Toczyła się do ostatniego, jedenastego wyścigu. Rozstrzygnięcia mogły jeszcze zapaść podczas planowanego przez organizatorów dwunastego wyścigu, ale z powodu gwałtownego załamania pogody został on przerwany, a jego wyniki anulowano – mówi Anna Kuzawińska-Rüegg, szefowa reprezentacji Wojska Polskiego na 47. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Żeglarstwie. – Polki wygrały jedenasty wyścig i dzięki temu zapewniły sobie miejsce na podium. Z kolei nasi reprezentanci w ostatnim starcie wywalczyli czwartą lokatę, a ta wystarczyła im do obrony medalowej pozycji w klasyfikacji generalnej – dodaje Anna Kuzawińska-Rüegg.

W rywalizacji pań bezkonkurencyjne były Francuzki. Camille Lecointre i Sophie de Turckheim wygrały pięć wyścigów, pięć razy były drugie i raz trzecie. Z jedenastu wyścigów do klasyfikacji generalnej liczyło się dziewięć najlepszych. Francuzki zdobyły w sumie 13 punktów i zaledwie o jeden wyprzedziły załogę rosyjską w składzie: Alisa Kiriljuk (sternik) i Ludmiła Dmitriewa. Rosjanki również wygrały pięć wyścigów. Ponadto trzy razy zajęły drugie miejsce, dwa razy trzecie i raz ostatnie.

Polki wygrały tylko raz. Po cztery razy finiszowały na trzeciej i czwartej pozycji oraz dwukrotnie na piątej. Po tym jak z „generalki” odrzucono piąte lokaty, nasze żeglarki miały 29 oczek. O dwa więcej miały Ukrainki (Anna Kisielowa i Anastazja Krasko), które w ostatnim wyścigu miały jeszcze szansę odebrać Polkom brązowy medal. – Nasze żeglarki w ostatnim wyścigu postawiły wszystko na jedną kartę. Rosjanki i Francuzki zacięcie walczyły między sobą o złoto, a Polki ambitnie broniły brązu. Nie tylko starały się wygrać z Ukrainkami, ale chciały też pokazać najlepszym załogom w dziesięciu wcześniejszych wyścigach, że też ktoś jeszcze może je pokonać – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz, trener-koordynator żeglarskiej reprezentacji Wojska Polskiego. – Bardzo się cieszę z dwóch brązowych medali. Nasze załogi musiały walczyć z bardzo silnymi konkurentami i potwierdziły, że wciąż należą do czołówki w wojskowej rywalizacji – dodaje chorąży.

Dobra passa Niemców

W Katarze rewelacyjnie pływała załoga niemiecka w składzie: Jan-Jaspe Wagner (sternik) i Dustin Baldwein. Niemcy wygrali aż dziesięć wyścigów, a raz zajęli drugie miejsce (w siódmym starcie). Rzadko się zdarza, aby do klasyfikacji generalnej nie zaliczyć załodze wyścigu, w którym żeglarze wywalczyli pierwszą lokatę. Niemcy triumfowali z dziewięcioma punktami nad Ukraińcami, którzy zgromadzili 18 oczek. Borys Szwec (sternik) i Pavlo Matsijew wygrali siódmy wyścig, siedem razy finiszowali na drugiej pozycji, raz na trzeciej i dwa razy na czwartej. Biało-czerwoni wraz z załogą z Indii (Pushparajan Muttu i Narendra Singh Rajput) zdobyli po 36 punktów. Nasi żeglarze mieli jednak korzystniejszy bilans zajętych wyższych lokat (do klasyfikacji zaliczono im po jednym drugim i trzecim miejscu, pięć czwartych oraz piąte i szóste) i wywalczyli brąz. Miejsce na podium stracili zaś w ostatnim wyścigu reprezentanci gospodarzy. Al-Sharshani Waleed i Al-Sulati Jassim w jedenastym starcie zajęli dziewiątą lokatę. Gdyby przypłynęli na metę na szóstym miejscu to oni, a nie Polacy, cieszyliby się z brązu.

27 medali biało-czerwonych

Mistrzostwa w Katarze zakończyły rywalizację o medale w wojskowych czempionatach w 2014 roku. Reprezentanci Wojska Polskiego w tym roku startowali w dziewięciu imprezach mistrzowskich: w biegach przełajowych, maratonie, biegach na orientację, pływaniu, spadochroniarstwie, pięcioboju wojskowym, zapasach, biatlonie i żeglarstwie. Wywalczyli w nich 27 medali: 9 złotych, 5 srebrnych i 13 brązowych. Najwięcej – dziesięć – zdobyli zapaśnicy. Tytuły mistrzowskie w zapasach wywalczyli: st. szer. Iwona Matkowska i szer. Katarzyna Krawczyk, wicemistrzowskie – st. szer. Monika Michalik i kpr. Damian Janikowski, a brązowe krążki – chor. Piotr Krajewski, st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus, st. szer. Maciej Balawender, st. szer. Radosław Baran, szer. Krystian Brzozowski i szer. Radosław Marcinkiewicz.

Ponadto nasi żołnierze zdominowali rywalizację w maratonie. Indywidualnie wywalczyli wszystkie miejsca na podium oraz triumfowali w klasyfikacji drużynowej kobiet i mężczyzn. W biegu kobiet pierwsza była szer. Iwona Lewandowska, druga szer. Olga Kalendarova-Ochal, a trzecia st. szer. Monika Stefanowicz. Natomiast w rywalizacji mężczyzn złoto zdobył st. mar. Marcin Chabowski, srebro – st. szer. Henryk Szost, a brąz – szer. Mariusz Giżyński. Ponadto biało-czerwoni z czempionatu w biegach przełajowych przywieźli dwa złote medale (drużyna kobiet i Lewandowska), srebrny (Kalendarova-Ochal) i brązowy (drużyna mężczyzn). Z kolei w mistrzostwach w biatlonie Polki wygrały rywalizację drużynową, a brąz w sprincie wywalczyła kpr. Krystyna Pałka. Jedyny medal w czempionacie pływaków wywalczyła zaś szer. Anna Dowgiert w finale na 50 m stylem motylkowym.

szus

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Polski wkład w operację „Overlord”
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Śmierć w sercu Azji
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Bez zmian w emeryturach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Wielka gra na ukraińskim froncie
Chcą budować dla Amerykanów
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
K9, ognia!
Nowa baza US Army w Polsce?
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Kraków zaprosił weteranów
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Generał z cienia
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Marsz prawdę ci powie
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Sojusz kontra drony
Równanie z „Iksem”
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Biało-czerwona na Monte Cassino
Oswoić „latający komputer”
Polsko-kanadyjska współpraca
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Hegseth odznaczył polskiego generała
Syndrom Karbali
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Wsparcie ma znaczenie
Bałtyk, wspólna sprawa
Latający dron – broń na okręty podwodne
Ślady, których nie widać
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Czerwieńsze będą…
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polsko-estońska współpraca
NATO rozkłada lotniczy parasol
Groźny incydent w Libanie
Lotnisko w zanadrzu
Od indeksu do munduru
Za sterami DORSZ i myśliwców
DIANA szansą dla polskich innowacji
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO