moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żeglarze wrócą z Kataru z medalami

Dwa brązowe krążki zdobyli reprezentanci Wojska Polskiego na 47. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Żeglarstwie. W Katarze na podium stanęły dwie załogi – kobiet i mężczyzn. Biało-czerwoni płynęli w składzie: st. mar. Katarzyna Tylińska (sternik) i ppor. Aleksandra Tułodziecka oraz st. mar. Marcin Czajkowski (sternik) i st. mar. Piotr Przybylski.

Gospodarzem ostatniego w tym roku wojskowego czempionatu była Doha, stolica Kataru. O medale w klasie 470 walczyło 20 męskich załóg z 16 państw i osiem żeńskich z siedmiu krajów. W Katarze rywalizowali w sumie przedstawiciele 17 armii. Barwy Wojska Polskiego reprezentowało troje żeglarzy z gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i oficer z 13 Dywizjonu Trałowców (ppor. Aleksandra Tułodziecka). Nasza męska załoga przegrała tylko z Niemcami i Ukraińcami, a żeńska z Francuzkami i Rosjankami.

Rozstrzygający jedenasty wyścig

– Walka o medale była bardzo zacięta. Toczyła się do ostatniego, jedenastego wyścigu. Rozstrzygnięcia mogły jeszcze zapaść podczas planowanego przez organizatorów dwunastego wyścigu, ale z powodu gwałtownego załamania pogody został on przerwany, a jego wyniki anulowano – mówi Anna Kuzawińska-Rüegg, szefowa reprezentacji Wojska Polskiego na 47. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Żeglarstwie. – Polki wygrały jedenasty wyścig i dzięki temu zapewniły sobie miejsce na podium. Z kolei nasi reprezentanci w ostatnim starcie wywalczyli czwartą lokatę, a ta wystarczyła im do obrony medalowej pozycji w klasyfikacji generalnej – dodaje Anna Kuzawińska-Rüegg.

W rywalizacji pań bezkonkurencyjne były Francuzki. Camille Lecointre i Sophie de Turckheim wygrały pięć wyścigów, pięć razy były drugie i raz trzecie. Z jedenastu wyścigów do klasyfikacji generalnej liczyło się dziewięć najlepszych. Francuzki zdobyły w sumie 13 punktów i zaledwie o jeden wyprzedziły załogę rosyjską w składzie: Alisa Kiriljuk (sternik) i Ludmiła Dmitriewa. Rosjanki również wygrały pięć wyścigów. Ponadto trzy razy zajęły drugie miejsce, dwa razy trzecie i raz ostatnie.

Polki wygrały tylko raz. Po cztery razy finiszowały na trzeciej i czwartej pozycji oraz dwukrotnie na piątej. Po tym jak z „generalki” odrzucono piąte lokaty, nasze żeglarki miały 29 oczek. O dwa więcej miały Ukrainki (Anna Kisielowa i Anastazja Krasko), które w ostatnim wyścigu miały jeszcze szansę odebrać Polkom brązowy medal. – Nasze żeglarki w ostatnim wyścigu postawiły wszystko na jedną kartę. Rosjanki i Francuzki zacięcie walczyły między sobą o złoto, a Polki ambitnie broniły brązu. Nie tylko starały się wygrać z Ukrainkami, ale chciały też pokazać najlepszym załogom w dziesięciu wcześniejszych wyścigach, że też ktoś jeszcze może je pokonać – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz, trener-koordynator żeglarskiej reprezentacji Wojska Polskiego. – Bardzo się cieszę z dwóch brązowych medali. Nasze załogi musiały walczyć z bardzo silnymi konkurentami i potwierdziły, że wciąż należą do czołówki w wojskowej rywalizacji – dodaje chorąży.

Dobra passa Niemców

W Katarze rewelacyjnie pływała załoga niemiecka w składzie: Jan-Jaspe Wagner (sternik) i Dustin Baldwein. Niemcy wygrali aż dziesięć wyścigów, a raz zajęli drugie miejsce (w siódmym starcie). Rzadko się zdarza, aby do klasyfikacji generalnej nie zaliczyć załodze wyścigu, w którym żeglarze wywalczyli pierwszą lokatę. Niemcy triumfowali z dziewięcioma punktami nad Ukraińcami, którzy zgromadzili 18 oczek. Borys Szwec (sternik) i Pavlo Matsijew wygrali siódmy wyścig, siedem razy finiszowali na drugiej pozycji, raz na trzeciej i dwa razy na czwartej. Biało-czerwoni wraz z załogą z Indii (Pushparajan Muttu i Narendra Singh Rajput) zdobyli po 36 punktów. Nasi żeglarze mieli jednak korzystniejszy bilans zajętych wyższych lokat (do klasyfikacji zaliczono im po jednym drugim i trzecim miejscu, pięć czwartych oraz piąte i szóste) i wywalczyli brąz. Miejsce na podium stracili zaś w ostatnim wyścigu reprezentanci gospodarzy. Al-Sharshani Waleed i Al-Sulati Jassim w jedenastym starcie zajęli dziewiątą lokatę. Gdyby przypłynęli na metę na szóstym miejscu to oni, a nie Polacy, cieszyliby się z brązu.

27 medali biało-czerwonych

Mistrzostwa w Katarze zakończyły rywalizację o medale w wojskowych czempionatach w 2014 roku. Reprezentanci Wojska Polskiego w tym roku startowali w dziewięciu imprezach mistrzowskich: w biegach przełajowych, maratonie, biegach na orientację, pływaniu, spadochroniarstwie, pięcioboju wojskowym, zapasach, biatlonie i żeglarstwie. Wywalczyli w nich 27 medali: 9 złotych, 5 srebrnych i 13 brązowych. Najwięcej – dziesięć – zdobyli zapaśnicy. Tytuły mistrzowskie w zapasach wywalczyli: st. szer. Iwona Matkowska i szer. Katarzyna Krawczyk, wicemistrzowskie – st. szer. Monika Michalik i kpr. Damian Janikowski, a brązowe krążki – chor. Piotr Krajewski, st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus, st. szer. Maciej Balawender, st. szer. Radosław Baran, szer. Krystian Brzozowski i szer. Radosław Marcinkiewicz.

Ponadto nasi żołnierze zdominowali rywalizację w maratonie. Indywidualnie wywalczyli wszystkie miejsca na podium oraz triumfowali w klasyfikacji drużynowej kobiet i mężczyzn. W biegu kobiet pierwsza była szer. Iwona Lewandowska, druga szer. Olga Kalendarova-Ochal, a trzecia st. szer. Monika Stefanowicz. Natomiast w rywalizacji mężczyzn złoto zdobył st. mar. Marcin Chabowski, srebro – st. szer. Henryk Szost, a brąz – szer. Mariusz Giżyński. Ponadto biało-czerwoni z czempionatu w biegach przełajowych przywieźli dwa złote medale (drużyna kobiet i Lewandowska), srebrny (Kalendarova-Ochal) i brązowy (drużyna mężczyzn). Z kolei w mistrzostwach w biatlonie Polki wygrały rywalizację drużynową, a brąz w sprincie wywalczyła kpr. Krystyna Pałka. Jedyny medal w czempionacie pływaków wywalczyła zaś szer. Anna Dowgiert w finale na 50 m stylem motylkowym.

szus

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Bezzałogowce zdobyły Paryż
Sportowe jubileusze
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Orka tuż, tuż
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Śmierć w sercu Azji
Podróż w ciemność
Stała baza wojsk USA w Polsce
Umowa na pociski do Patriotów
„Strzała weterana” spaja środowisko
Pancerny Poznań
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Sonda dla Jastrzębia
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Podchorążowie w dżungli
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Trening działań połączonych
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Marsz gąsienicowych kolumn
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Premier powołał nową wiceminister obrony
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Zbrodnicza farsa
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Zełenski traci Order Orła Białego?
Mundur, medale i duma
Na straży nieba
Minister obrony RFN w Polsce
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
AMW oferuje mieszkania
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Krok w stronę pokoju
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Wsparcie ma znaczenie
Apetyt Smoka rośnie
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Szermierze i pięściarki na podium
Święto DGRSZ
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Równanie z „Iksem”
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Kraków zaprosił weteranów
Bez zmian w emeryturach
Powietrzne cysterny dla Polski
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Ważne decyzje w Brukseli
Koło zamachowe gospodarki
Polska szykuje się do produkcji Panter
Sojusz Madrytu i Warszawy
Generał z cienia
Polski wkład w operację „Overlord”
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Niebo bez dominacji
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
F-35 Changes Everything
Ratunek na polu walki
Królestwo pojazdów
Innowacje dla bezpieczeństwa
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO