Dzień 13 czerwca to data ważna w kalendarzu żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM. Dokładnie 24 lata temu rząd premiera Tadeusz Mazowieckiego podjął decyzję o utworzeniu GROM-u. Nie przypuszczano wówczas, że wraz z budową od podstaw nowej jednostki rozpoczął się historyczny proces tworzenia siły, która z czasem stała się elitą i wzorem do naśladowania – pisze Naval, były operator GROM-u, autor książki „Przeżyć Belize”.
Twórcy GROM-u, na czele z generałem Sławomirem Petelickim, nie zmarnowali szansy rozwoju nowej jakości – jednostki, której system szkolenia odpowiadał zachodnim standardom. Podczas jej tworzenia odpuszczono wojskowy, skostniały dryl i wszechobecną w ówczesnym wojsku „falę”. Farsę zastąpiono profesjonalnym podejściem do szkolenia i koleżeństwem, które z czasem stało się wśród żołnierzy wręcz braterstwem broni!
GROM ma dziś 24 lata. Przez ten czas zmienił się system szkolenia oraz sprzęt, jakim dysponują operatorzy. Ale GROM to nie mury i sprzęt, to przede wszystkim ludzie. To żołnierze skupieni wokół idei, by dobrze pracować. To profesjonaliści w swoim wojskowym fachu.
I właśnie to pozostaje niezmienne od pierwszych dni funkcjonowania Jednostki.
Dzień 13 czerwca jest wyjątkowy dla wszystkich gromowców. Świętują zarówno żołnierze, jak i pracownicy wojska. To czas łączenia pokoleń. Na uroczystości przychodzą żołnierze, którzy już odeszli do cywila. W tym dniu mają okazję, by uścisnąć dłoń swym następcom i wspólnie zadumać się nad tymi, których już nie ma wśród nich. Zaszczytem dla wszystkich żołnierzy i gości jest obecność przedstawicieli środowisk kombatanckich na czele z patronami Jednostki – cichociemnymi, żołnierzami AK.
Ważnym, a może najważniejszym punktem oficjalnych obchodów święta jest złożenie wieńca pod pomnikiem upamiętniającym cichociemnych. Żołnierze GROM-u pamiętają, że nie byłoby nas, gdyby nie ofiara bohaterów walczących podczas II wojny światowej.
Święto Jednostki to także odpowiedni moment, by wręczyć medale i odznaczenia. Dla żołnierza GROM-u najważniejszy jest „gromik”, odznaka nadawana przez Kapitułę Odznaki GROM. Jej otrzymanie to zaszczyt zarezerwowany nie tylko dla żołnierzy. „Gromikiem” mogą się poszczycić także osoby spoza Jednostki, które swą wybitną postawą przyczyniły się do jej rozwoju czy też krzewienia o niej wiedzy.
autor zdjęć: Naval
komentarze