moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WAM coraz bliżej Łodzi

Resort obrony przejmie wojewódzki szpital im. M. Pirogowa, który stanie się bazą dydaktyczną dla reaktywowanej Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Podpisane dziś listy intencyjne zakładają także współpracę wojskowej uczelni ze szpitalem MSWiA. – Łódź była, jest i będzie stolicą kształcenia medycznego, jeśli chodzi o Wojsko Polskie – mówił Cezary Tomczyk, wiceszef MON-u.

List intencyjny w sprawie włączenia Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w struktury wojskowej służby zdrowia, sygnowany przez Cezarego Tomczyka, wiceministra obrony narodowej i Joannę Skrzydlewską, marszałkinię województwa łódzkiego, otwiera drogę do przekształcenia łódzkiej lecznicy. Powołana zostanie grupa robocza z udziałem przedstawicieli resortu obrony oraz samorządowców, która wypracuje szczegóły dotyczące m.in. kwestii własnościowych, zatrudnienia i finansów.

Następnie, po uzyskaniu akceptacji Sejmiku Województwa Łódzkiego, szpital zostanie włączony do struktur MON-u. Ma to zwiększyć możliwość reagowania w sytuacjach kryzysowych, wzmocnić potencjał wojskowej służby zdrowia oraz poprawić dostępność świadczeń dla mieszkańców regionu. Docelowo lecznica ma stanowić też zaplecze dydaktyczne dla kadr reaktywowanej Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

REKLAMA

Jak podkreślił podczas spotkania w Łodzi Tomczyk, placówki medyczne w strukturach wojska pełnią bardzo ważną rolę w budowaniu odporności państwa. – Kwestia medycyny pola walki i ewentualnego zabezpieczenia medycznego na wypadek kryzysu to nie jest procedura, lecz żywotny interes państwa – mówił wiceminister. – Cieszymy się, że właśnie nasz szpital jest częścią procesu odbudowy WAM-u, bo to oznacza także poprawę dostępności świadczeń medycznych dla mieszkańców województwa łódzkiego – dodała Skrzydlewska.

Podczas uroczystości podpisane zostało również porozumienie o współpracy między MON-em a szpitalem MSWiA w Łodzi. Jak tłumaczył płk Robert Gregulski, zastępca dowódcy wojsk medycznych, słuchacze odtwarzanej w Łodzi wojskowej uczelni będą mogli podczas nauki korzystać także z klinik placówki MSWiA.

Podpisane porozumienia to kolejne z działań, które mają odbudować potencjał wojskowej służby zdrowia w regionie i – jak podkreśla resort – wrócić do tradycji kształcenia medyków w łódzkich placówkach. – Łódź była, jest i będzie stolicą kształcenia medycznego, jeśli chodzi o Wojsko Polskie – zaznaczył Tomczyk. Jak dodał, wynika to z tradycji, doświadczenia i zaplecza.

Wojskowa Akademia Medyczna zakończyła działalność w 2002 roku. Obecnie rząd chce przeznaczyć 500 mln zł na jej wznowienie. W przyszłym tygodniu Sejm ma przyjąć ustawę w tej sprawie.

Marcin Moneta

autor zdjęć: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Polsko-estońska współpraca
Latający dron – broń na okręty podwodne
Marsz prawdę ci powie
Lotnisko w zanadrzu
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Wielka gra na ukraińskim froncie
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Równanie z „Iksem”
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
DIANA szansą dla polskich innowacji
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Oswoić „latający komputer”
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Groźny incydent w Libanie
Generał z cienia
Nowa baza US Army w Polsce?
Sojusz kontra drony
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Bałtyk, wspólna sprawa
K9, ognia!
Wsparcie ma znaczenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Za sterami DORSZ i myśliwców
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Kraków zaprosił weteranów
Bez zmian w emeryturach
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Ślady, których nie widać
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Od indeksu do munduru
Czerwieńsze będą…
Śmierć w sercu Azji
Syndrom Karbali
Polsko-kanadyjska współpraca
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Chcą budować dla Amerykanów
NATO rozkłada lotniczy parasol
Polski wkład w operację „Overlord”
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Biało-czerwona na Monte Cassino
Hegseth odznaczył polskiego generała
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO