moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powrót WAM-u

Sejmowe komisje poparły projekt utworzenia Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Reaktywacja uczelni ma być odpowiedzią na rosnące braki kadrowe i wnioski z wojny w Ukrainie. Jeśli proces legislacyjny zakończy się zgodnie z planem, WAM rozpocznie działalność już 1 lipca. Uczelnia będzie kształcić nie tylko lekarzy wojskowych, ale też m.in. ratowników i pielęgniarki.

 

Podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji obrony i zdrowia 29 kwietnia odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Rządowy projekt został przyjęty 34 głosami, przy 18 wstrzymujących się. Ustawa zakłada powołanie uczelni wojskowej, która będzie kształcić medyków dla sił zbrojnych: od lekarzy i dentystów, po ratowników, pielęgniarki, farmaceutów i fizjoterapeutów. Jeśli proces legislacyjny zakończy się zgodnie z planem, WAM rozpocznie działalność już 1 lipca.

REKLAMA

Wojna wymusza zmianę systemu

Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej, podkreślił podczas posiedzenia, że projekt ma znaczenie strategiczne dla bezpieczeństwa państwa, rozwoju wojskowej służby zdrowia i zwiększenia zdolności operacyjnych sił zbrojnych, co nabrało nowego znaczenia po wybuchu wojny w Ukrainie. Jak zaznaczył wiceszef MON-u wnioski po 2022 roku są jednoznaczne i wskazują, że cała medycyna pola walki musi być przebudowana.

Dlatego resort obrony powołało Dowództwo Wojsk Medycznych oraz Legion Medyczny, a teraz przechodzi do kolejnego etapu, czyli odbudowy Wojskowej Akademii Medycznej. – Obecny system przygotowania wojskowych kadr medycznych oparty jest przede wszystkim na współpracy z uczelniami cywilnymi. Model ten spełniał swoją rolę w poprzednich latach, jednak dziś okazuje się niewystarczający – tłumaczył Tomczyk.

– Siły zbrojne potrzebują personelu medycznego, posiadającego nie tylko wysokie kwalifikacje zawodowe, ale również kompetencje wojskowe, jak medycyna pola walki, zabezpieczenie działań bojowych, ewakuacja medyczna rannych, interoperacyjność z siłami NATO czy działanie w warunkach presji operacyjnej – argumentował wiceminister.

Jak mówił Tomczyk, z analiz NATO wynika, że państwa członkowskie muszą przygotować się na długotrwałe operacje o wysokiej intensywności, z dużą liczbą rannych wymagających natychmiastowej pomocy. To oznacza konieczność zwiększenia zdolności szkoleniowych i logistycznych systemu medycznego.

Podkreślił też, że wojskowa służba zdrowia mierzy się dziś z niedoborami kadrowymi. Tomczyk przywołał tu przykład jednego ze szpitali podległych resortowi, w którym jeszcze do niedawna pracował tylko jeden lekarz wojskowy, co – jak ocenił wiceszef MON-u – jest absurdem w kontekście bezpieczeństwa państwa.

Ratownictwo medyczne dla żołnierzy

Reaktywacja wojskowej uczelni ma odwrócić ten trend. WAM funkcjonowała przez kilkadziesiąt lat do 2002 roku, kiedy została włączona w struktury cywilnej Akademii Medycznej, tworząc Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Zdaniem resortu obrony liczba kształconych tam obecnie lekarzy wojskowych jest zdecydowanie zbyt mała, jak na realne potrzeby armii. Odtworzenie WAM-u zapowiedział w maju 2024 roku Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i szef MON-u. Plan reaktywacji uczelni wojskowej poparły zarówno Naczelna, jak i Wojskowa Izba Lekarska oraz UM w Łodzi i lokalny samorząd.

Jednym z kluczowych elementów nowego modelu kształcenia ma być uruchomienie na uczelni kierunku wojskowego ratownictwa medycznego. Płk dr n. med. Arkadiusz Kosowski, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON, podkreślił, że jest to niezwykle ważne, gdyż polska armia dotychczas nie dysponowała własnym systemem szkolenia ratowników.

Zgodnie z założeniem pierwsi studenci ratownictwa mają rozpocząć naukę w WAM-ie w roku akademickim 2026/2027. Natomiast kształcenie lekarzy ruszy rok później. – Ma to być jednostka wojskowa, w której będziemy mogli szkolić, edukować i rozwijać zdolności około 800–900 podchorążych na różnym szczeblu przygotowania – powiedział płk Kosowski. Zgodnie z planem uczelnię opuszczać ma co roku ponad 200 absolwentów.

MON zakłada, że WAM może stać się w przyszłości centrum medycznym dla całego Wojska Polskiego, jak również regionalnym centrum kompetencji NATO i państw Unii Europejskiej. W uzasadnieniu projektu ustawy zapisano, że uczelnia ma stać się platformą wymiany doświadczeń dla kadr medycznych w wymiarze teoretycznym i praktycznym.

Na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji zdecydowano, że zakres działalności WAM-u obejmie także szkolenie służb podległych temu resortowi. Za kształcenie podyplomowe odpowiadać będzie natomiast Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie. Koszt inwestycji, jak powiedział Tomczyk, oszacowano na około 500 mln zł.

Paulina Ciesielska

autor zdjęć: WIM

dodaj komentarz

komentarze


Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Latający dron – broń na okręty podwodne
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polski wkład w operację „Overlord”
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Od indeksu do munduru
Wielka gra na ukraińskim froncie
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
K9, ognia!
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Śmierć w sercu Azji
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Wsparcie ma znaczenie
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Równanie z „Iksem”
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Nowa baza US Army w Polsce?
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Chcą budować dla Amerykanów
Groźny incydent w Libanie
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Polsko-kanadyjska współpraca
DIANA szansą dla polskich innowacji
Polsko-estońska współpraca
Generał z cienia
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Kraków zaprosił weteranów
Ślady, których nie widać
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Sojusz kontra drony
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Hegseth odznaczył polskiego generała
Lotnisko w zanadrzu
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
NATO rozkłada lotniczy parasol
Oswoić „latający komputer”
Czerwieńsze będą…
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Marsz prawdę ci powie
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Bałtyk, wspólna sprawa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Za sterami DORSZ i myśliwców
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Biało-czerwona na Monte Cassino
Syndrom Karbali
Bez zmian w emeryturach
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO