moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sportowcy z „armii mistrzów” pokazali klasę

Troje żołnierzy sportowców w miniony weekend stanęło na podium zawodów o Puchar Świata. Srebrne medale wywalczyli: triatlonistka st. szer. spec. Roksana Słupek oraz strzelcy st. szer. spec. Sandra Bernal i st. szer. spec. Tomasz Pasierbski. Strzelecki duet zajął na Cyprze drugie miejsce w konkurencji trap par mieszanych.

St. szer. spec. Roksana Słupek przyznaje, że uwielbia startować w chińskim Chengdu. Przed rokiem wywalczyła tam najlepszy wynik w swojej karierze. Zająwszy trzecie miejsce w zawodach o Puchar Świata, po raz pierwszy stanęła na podium tego prestiżowego cyklu. W tym roku triatlonistka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego spisała się jeszcze lepiej. Pucharowy wyścig ukończyła na drugiej pozycji. Polka wbiegła na metę, uzyskawszy czas 1 godz. 53 min 28 s. Przegrała zaledwie o 6 s z Rosjanką Walentiną Riasową. Trzecie miejsce zajęła Hiszpanka Sara Guerrero Manso. Natomiast druga z triatlonistek CWZS-u, st. szer. spec. Paulina Klimas, która wystartowała w Chengdu po ponadrocznej przerwie w startach z powodu problemów zdrowotnych, zajęła 16. miejsce. Z kolei w pierwszym w tym sezonie starcie st. szer. spec. Michał Oliwa uplasował się w Chinach na 24. pozycji.

Celne strzały strzelców

Kiedy w Państwie Środka o medale rywalizowali triatloniści, w stolicy Cypru – Nikozji w zawodach strzeleckiego Pucharu Świata z powodzeniem startowali strzelcy z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. St. szer. spec. Sandra Bernal i st. szer. spec. Tomasz Pasierbski wywalczyli drugie miejsce w olimpijskiej konkurencji trap par mieszanych. Polski duet w finale przegrał 39:42 z reprezentantami Chin – Ying Qi i Zixi Zhang. Trzecią lokatę w rywalizacji 34 par zajęli strzelcy z Indii – Kynan Chenai i Sabaera Haris. Warto dodać, że reprezentanci CWZS-u w kwalifikacjach wynikiem 146 punktów ustanowili nowy rekord Polski.

Strzelcy z „armii mistrzów” w miniony weekend mieli też udany start w 53. Grand Prix Pilzna. Cenne zwycięstwo w Czechach odniosła drużyna kobiet w karabinie pneumatycznym. St. szer. spec. Natalia Kochańska, st. szer. spec. Aleksandra Pietruk i st. szer. spec. Julia Piotrowska wynikiem 1890,4 pkt ustanowiły nowy rekord Polski. Z kolei srebro w konkurencji pistolet sportowy kobiet 30+30 strzałów zdobyły: st. mat Joanna Wawrzonowska, st. szer. Agata Nowak i st. szer. Julita Borek. Wreszcie w rywalizacji indywidualnej złoto w pistolecie pneumatycznym 60 strzałów wywalczyła st. szer. Agata Nowak.

Cztery przepustki na mistrzostwa świata

W miniony weekend Chiny były również gospodarzem dużej imprezy lekkoatletycznej – festiwalu World Athletics Relays. W Kantonie polskie sztafety walczyły głównie o przepustki na mistrzostwa świata, których organizatorem będzie Tokio. Biało-Czerwonym udało się zdobyć cztery kwalifikacje. Plan bezpośredniego awansu do światowego czempionatu nie powiódł się jedynie sztafecie 4x400 m mężczyzn. Przepustki do Tokio zdobyły zaś sztafety: 4x100 m i 4x400 m kobiet, 4x100 m mężczyzn i mieszana 4x400 m.

W sztafecie 4x400 m kobiet trzecie miejsce w swojej serii, za Brytyjkami i Belgijkami, zajęły: Alicja Wrona-Kutrzepa, st. szer. spec. Justyna Święty-Ersetic, Aleksandra Formella i st. szer. spec. Natalia Bukowiecka. Z czasem 3 min 24,56 uzyskały ósmy wynik w historii polskiej lekkiej atletyki. Trzecią pozycję zajęła również sztafeta mieszana 4x400 m w składzie: Justyna Święty-Ersetic, Natalia Bukowiecka, st. szer. spec. Kajetan Duszyński i Maksymilian Szwed. Awans na mistrzostwa w Tokio zapewniły też sobie obie sztafety 4x100 m. Drugą lokatę w biegu kwalifikacyjnym zajęli: Patryk Krupa, Oliwer Wdowik, Łukasz Żak i Dominik Kopeć. Natomiast na trzeciej pozycji w swojej serii ukończyły rywalizację sprinterki: Aleksandra Piotrowska, Magdalena Niemczyk, Magdalena Stefanowicz i Krystsina Tsimanouskaya.

Po medale na szosie

W niedzielę w okolicach Zielonej Góry odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Wojska Polskiego w Kolarstwie Szosowym. Imprezę w ramach cywilnego wyścigu zaliczanego do klasyfikacji Pucharu Polski – przeprowadzonego na terenie gminy Zabór oraz dzielnicy Nowe Miasto–Stary i Nowy Kisielin – zorganizował 5 Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie. W wyścigu startował m.in. gen. dyw. Szymon Koziatek. Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej wywalczył srebrny medal w wojskowych mistrzostwach w najstarszej kategorii wiekowej.

W rywalizacji kobiet wyścig na dystansie 31 km wygrała Monika Brzeźna. Reprezentantka 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej pokonała trasę w 47 min 19 s. Srebro zdobyła Magdalena Łosowska z 16 Dywizji Zmechanizowanej, a brąz Oliwia Rusoń z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Mężczyźni walczyli na trasie o długości 93 km. Medale rozdano w czterech kategoriach wiekowych. W najmłodszej – zawodników do 29 lat – triumfował Michał Lach z 11 Małopolskiej Brygady OT przed Filipem Bagrowskim z 12 Dywizji Zmechanizowanej i Mariuszem Perkowskim z 16 DZ. W rywalizacji kolarzy od 30 do 39 lat zwyciężył Piotr Chatłas z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego przed Michałem Wróblewskim z 16 DZ i Krzysztofem Kaczałą z Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód. W kategorii M-3 (40–49 lat) pierwsze miejsce zajął Janusz Put z 12 DZ, drugie Artur Kulawiak z 16 DZ, a trzecie Marcin Latoszek z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Natomiast w najstarszej kategorii zawodników, powyżej 50 lat, złoty medal wywalczył Dariusz Dura (Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn) przed Szymonem Koziatkiem (12 DZ) i Przemysławem Pietrzykowskim (Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych).

Troje żołnierzy stanęło także na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji ogólnej wyścigu w poszczególnych kategoriach. W rywalizacji z cywilami triumfowali również: Monika Brzeźna, Piotr Chatłas i Janusz Put. Z kolei w klasyfikacji zespołowej wojskowych mistrzostw zwyciężyła, z czasem 8 godz. 57 min 5 s, ekipa z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej (Janusz Put, Bartosz Sarbak, Filip Bagrowski, Kamil Głąb). Drugie miejsce, ze stratą 1 min 53 s, zajęła drużyna 16 DZ (Michał Wróblewski, Remigiusz Gęsicki, Artur Kulawiak, Mariusz Perkowski), a trzecie kolarze z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych (Maciej Wadelski, Rafał Nalewajski, Jakub Struch, Krzysztof Ziętara). Trzecia drużyna straciła do pierwszej 2 min 15 s.

SZUS

autor zdjęć: CWZS / 5 Lubuski Pułk Artylerii

dodaj komentarz

komentarze


Grot A3 – zobacz jak wygląda
Zełenski traci Order Orła Białego?
Marsz gąsienicowych kolumn
Śmierć w sercu Azji
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Bez zmian w emeryturach
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Minister obrony RFN w Polsce
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Niebo bez dominacji
Zbrodnicza farsa
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Premier powołał nową wiceminister obrony
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Święto DGRSZ
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
„Strzała weterana” spaja środowisko
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ratunek na polu walki
Podchorążowie w dżungli
Podróż w ciemność
Polska szykuje się do produkcji Panter
Wsparcie ma znaczenie
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Musztra i marsz ubezpieczony
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Stała baza wojsk USA w Polsce
Pancerny Poznań
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polski wkład w operację „Overlord”
Orka tuż, tuż
Królestwo pojazdów
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
At the Controls of F-35A Husarz
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Koło zamachowe gospodarki
Apetyt Smoka rośnie
Równanie z „Iksem”
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Cyberparasol nad wyborami
Przerzut Abramsów do Lublina
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Ratunek z powietrza
AMW oferuje mieszkania
Sonda dla Jastrzębia
Mundur, medale i duma
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Kraków zaprosił weteranów
Akcja na jeziorze
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Umowa na pociski do Patriotów
Ważne decyzje w Brukseli
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Krok w stronę pokoju
Powietrzne cysterny dla Polski
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Sojusz Madrytu i Warszawy
Sportowe jubileusze
Szermierze i pięściarki na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO