Po ponad 25 latach nieobecności żołnierze znów zawitają do Gorzowa Wielkopolskiego. Swoją siedzibę będzie miało tam dowództwo 15 Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Władze miasta i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali w tej sprawie list intencyjny. Z inicjatywą przekazania nieruchomości na rzecz armii wyszedł Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.
W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku w Gorzowie Wielkopolskim stacjonowały dwie wojskowe jednostki: 4 Gorzowska Brygada Zmechanizowana oraz 4 Nadwarciańska Brygada Saperów. Obie zostały rozformowane pod koniec ubiegłego wieku. Teraz, po ponad 25-letniej nieobecności, na wniosek władz miasta Wojsko Polskie wróci do Gorzowa.
Zgodnie z listem intencyjnym podpisanym w niedzielę przez Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra obrony narodowej, i Jacka Wójcickiego, prezydenta Gorzowa, miasto przekaże grunty oraz budynek na potrzeby nowo powołanej 15 Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – To jest dobra niedziela dla Gorzowa Wielkopolskiego, dla Wojska Polskiego i dla bezpieczeństwa Polski. Bardzo się cieszę, że dowództwo 15 LBOT w województwie lubuskim będzie miało swoją siedzibę w Gorzowie Wielkopolskim – podkreślił wicepremier.
Szef MON-u przyznał, że wpływ na wybór Gorzowa miały oczekiwania jego mieszkańców dotyczące powrotu wojska do miasta oraz inicjatywa prezydenta Wójcickiego, który przedstawił konkretny plan tego powrotu, zawierający udział miasta w jego realizacji. – Zawsze będziemy wspierać te samorządy, które wychodzą z inicjatywą, mają pomysł i wnoszą własny wkład w rozwój – mówił Kosiniak-Kamysz. Dodał, że wojsko odwdzięczy się swoją pomocą, a rząd wesprze je finansowo, organizacyjnie i logistycznie.
Zgodnie z podpisanym dokumentem samorząd przekaże wojsku około 40 ha gruntu przy ulicy Mironickiej w północnej części Gorzowa. Ma tam powstać kompleks koszarowy z ośrodkiem szkoleniowym. Miasto odda także budynek po byłym Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Pomorskiej, gdzie siedzibę znajdzie dowództwo brygady.
– Cieszę się, że pan premier tak poważnie potraktował naszą propozycję – zaznaczył prezydent Wójcicki. Jak podał, na początku lutego do Rady Miasta zostanie skierowana uchwała dotycząca przekazania wojsku gruntu wartego około 60 mln zł oraz budynku. – Stoi przed nami wielkie wyzwanie, miasto nie tylko przekaże wojsku nieruchomość, lecz także podejmiemy się budowy obiektu – podkreślił prezydent miasta. Na zlecenie i przy finansowaniu MON-u ma się tym zająć spółka komunalna Gorzowskie Inwestycje Miejskie.
15 Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła funkcjonowanie 2 września 2024 roku po wyznaczeniu na jej dowódcę płk. Leszka Giergielewicza. Docelowo jednostka ma liczyć około tysiąca żołnierzy służących w trzech batalionach lekkiej piechoty. Dwa z nich: 151 w Skwierzynie i 152 w Krośnie Odrzańskim były dotąd podporządkowane 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT. Dowodzenie nad nimi płk Giergielewicz przejął 24 listopada 2024 roku. Wówczas też 5 LBOT otrzymała Chorągiew Wojska Polskiego. Apel z tej okazji odbył się w Gorzowie Wielkopolskim.
autor zdjęć: WOT
komentarze