Dwieście kilometrów kabli, dwa tysiące słupów i trzy tysiące kamer – wzdłuż granicy z obwodem królewieckim powstała zapora elektroniczna. Ma ona zabezpieczać Polskę m.in. przed próbami nielegalnego przekraczania granicy. – Nikomu nie trzeba mówić, jak w ostatnich latach wzrosła skala zagrożeń. Bariera zapewni Polsce bezpieczeństwo – powiedział dziś prezydent Andrzej Duda.
Z oficerami Straży Granicznej, którzy uruchomili dziś 200-kilometrową zaporę elektroniczną, spotkali się prezydent Andrzej Duda oraz Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. – Stworzenie tego systemu, który monituje granicę i wspiera funkcjonowanie Straży Granicznej, było jednym z priorytetów. Bariera będzie chroniła przed ewentualnym napływem nielegalnej migracji czy przemytem. Będzie zapewniała Polsce bezpieczeństwo – powiedział podczas spotkania zwierzchnik sił zbrojnych. – Nikomu nie trzeba mówić, jak wzrosła skala zagrożeń w ostatnich latach. Na granicy polsko-rosyjskiej nie mamy ataku hybrydowego. Nie mamy jednak wątpliwości, że ten na granicy z Białorusią dzieje się w porozumieniu z rosyjskimi władzami – dodał prezydent. Zaporę elektroniczną stanowi 200 km kabli detekcyjnych, 200 km przewodów sieciowych i transmisyjnych oraz dwa tysiące słupów, na których zamontowano trzy tysiące kamer. Rejestrują one obraz w paśmie światła widzialnego oraz w podczerwieni i termowizji. Zaporę tworzą również bariery mikrofalowe, które wykrywają ruch obiektów. W skład systemu wchodzą też drony obserwacyjne.
Obraz z kamery jest przesyłany do Centrum Nadzoru w Komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. Znajduje się tam 12 stanowisk operatorskich, stanowiska techniczne i stanowisko dowodzenia. – To tu od dziś operatorzy systemu będą monitorować granicę z obwodem królewieckim i reagować na zdarzenia – powiedziała gen. Wioletta Gorzkowska, zastępca komendanta głównego Straży Granicznej. – Do tej pory nie mieliśmy urządzenia, które w czasie rzeczywistym, 24 godziny na dobę informowałoby nas o każdej próbie wtargnięcia na pas drogi granicznej – dodała generał. Podkreśliła także rolę operatorów systemu, którzy będą weryfikować informacje o zdarzeniach oraz informować o nich placówki straży granicznej, jeśli zdecydują, że incydent wymaga interwencji.
Z funkcjonariuszami Straży Granicznej spotkał się również Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. – Mamy trudnego sąsiada, Rosja prowadzi agresywną politykę wobec sąsiadujących z nią krajów. Skala potencjalnych zagrożeń płynących z Rosji jest bardzo duża. Musimy być przygotowani na różne scenariusze – mówił polityk. – Jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszego państwa. Jednym z elementów naszych przygotowań do jakichkolwiek ingerencji w nienaruszalność naszych granic jest zapora elektroniczna – dodał Kamiński.
Budowa zapory elektronicznej ruszyła w kwietniu 2023 roku. Jej koncepcję stworzyli eksperci ze Straży Granicznej. Wartość kontraktu podpisanego z firmą Telbud, która zbudowała barierę, to 373 mln zł.
autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP
komentarze